Menu
oBěhání.cz

O ketodietě slyšíme na každém kroku. Jedná se o nízkosacharidovou dietu, která zapovídá sladké a přílohy. Sacharidy jsou však hlavním zdrojem energie pro naše tělo. Je vůbec možné při ketodietě sportovat a jak je na tom ketodieta a běh? Budete příjemně překvapení!

Ketodieta je hitem posledních let. Nehladoví se při ní, a ani se nemusí sportovat. Pokud však BMI kalkulačka ukazuje, že máte nadváhu, pomocí sportu dosáhnete svých cílů ještě rychleji. Spojte ketodietu s běháním!

Může se při ketodietě sportovat?

Rozhodně ano. Ovšem v počátečních fázích byste na to měli jít zlehka. To proto, že tělu chvíli trvá, než si na nový režim se sníženým příjmem sacharidů zvykne. Během prvních týdnů proto můžete být na plnou fyzickou zátěž trochu unavení. Místo běhu doporučujeme nějaké klidnější low impact domácí cvičení, například jógu či lehčí posilování s vlastním tělem, pilates atd.

Jakmile si ale vaše tělo zvykne, pocítíte, že máte mnohem více energie. To je dáno právě menším příjmem sacharidů a zákazem nezdravých cukrovinek a alkoholu, které tělo jen zatěžují. Během následujících fází hubnutí se tedy můžete bez obav naplno pustit nejen do běhání, ale i jiných sportů.

Hubněte ještě rychleji

Ketodieta

Zdroj: Canva

Abyste hubli ještě rychleji, doporučujeme běhat v posilovně na stroji, který má pulzní snímače nebo hrudní pás. Další možností je pořídit si chytré hodinky nebo fitness náramek. Proč? Díky těmto vychytávkám budete mít přehled o tepové frekvenci.

Běhejte tak, abyste dosahovali 60 % až 85 % maximální tepové frekvence. Říká se tomu aerobní pásmo. Při něm totiž naše tělo spaluje tuky nejefektivněji. Držte se při běhání v něm, nepřekračujte ho, a uvidíte, že výsledky se dostaví podstatně rychleji.

Ketodieta chrání svaly

Ketodieta má pro sportovce jednu velkou výhodu. A to tu, že během ní nedochází k úbytku svalové hmoty. Ta je totiž při redukčním režimu ohrožená. Pokud je jídelníček nevyvážený, s kily dolů přicházíme nejen o tuk, ale hlavně o svalstvo.

Zvýšený příjem proteinů během ketodiety se naštěstí postará o to, že svaly zůstanou. Stejně tak jako pravidelná fyzická aktivita, kterou během hubnutí zařadíte. Zároveň ale nenaberete žádný objem, a to ani v tuku, ani ve svalech. Pokud je tedy vaším cílem štíhlá a vyrýsovaná postava, už víte, jak na to.

Jak začít s ketodietou

Keto dieta

Zdroj: Canva

Ketodieta má jediné pravidlo. Denně se nesmí přijmout více než 30 g sacharidů. V praxi to znamená, že omezíte přílohy, sladkosti, ovoce, ale i alkohol. Pokud si nechce lámat hlavu s jídelníčkem, kupte si dietní plán od některé společnosti, která se ketodietou zabývá.

V dietních balíčcích obdržíte instantní proteinová jídla, která jsou chutná, výživná a během chvilky hotová. Díky tomu je tento způsob hubnutí ideální pro každého, kdo nemá čas vařit dietní jídla nebo plánovat jídelníček dopředu.

Proteinová jídla jsou vždy na celý den – 3 hlavní jídla a 2 svačinky. Budete je doplňovat také čerstvými potravinami jako je zelenina nebo maso atd. Ve finále to může vypadat například tak, že k obědu budete mít proteinovou palačinku na slaný způsob se špenátem a kuřecím, konjakové těstoviny s lososem atd. V balíčku kromě jídel najdete už vypracovaný stravovací plán, kterého se budete držet.

Jelikož máte při ketodietě jídla už rozplánovaná, nemusíte si hlídat kalorický příjem a dělat si starosti s tím, abyste náhodou nesnědli něco, co je zakázané.

Přijde vám život bez cukrovinek a sladkého jako peklo na zemi? Nemusíte se ničeho bát. Výrobci totiž nabízí i proteinová jídla slazená umělými sladidly. Takže si můžete pochutnat na proteinových tyčinkách, pudingu, kaších atd. Rozhodně nepřijdete zkrátka vy, ani vaše chuťové buňky.

Při ketodietě navíc můžete zkusit spoustu low carb receptů, které bez problémů nahradí ty klasické a „zakázané“. Oblíbená je například květáková pizza, keto chléb, keto čokoládový dort a další. Ve finále tedy nebudete vůbec o nic ochuzeni a téměř nepoznáte, že jste vlastně v redukčním režimu. Tak hurá do toho, splňte si novoroční předsevzetí!

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Ketodieta a běh?