Kloubní výživa jako účinná prevence zranění a chronické bolesti nejen pro běžce
Komerční sdělení
17. 3. 2020
Díky pravidelné pohybové aktivitě posilujete svaly a zlepšujete svou fyzičku. Zároveň ale můžete nechtěně ubližovat svým kloubům. Co s tím?
10 sportovních aktivit, které nejvíce zatěžují klouby
Klouby namáhá jakýkoliv sport, který způsobuje otřesy. Nejhorší jsou přitom aktivity, při kterých dochází k náhlým změnám směru běhu, prudkým zastavením, rychlým skokům a tvrdým dopadům. V těchto případech trpí především kolena, kyčle, kotníky a páteř. Přetěžované bývají také lokty, zápěstí a krční páteř.
- tenis
- volejbal
- házená
- basketbal
- florbal
- squash
- fotbal
- bojové sporty (kromě tai-chi)
- posilovací cviky (hlavně leg press a provádění výpadů, dřepů a výskoků)
- extrémní sporty (např. bungee jumping)
Jak je to s běháním?
Pomalý běh na kratší vzdálenosti může posilovat svaly, kosti i klouby. Hlavní podmínkou je dodržování několika základních pravidel.
5 pravidel zdravého běhu
1. Běhejte na měkkém povrchu
Pokud pro své tělo chcete udělat to nejlepší, vybírejte si měkčí povrchy, které alespoň trochu tlumí náraz při dopadu a šetří tak klouby. Zcela nevhodný je asfalt nebo beton. Nejlepší jsou naopak lesní cesty a travnaté plochy.
2. Dejte přednost kvalitní obuvi
Pořiďte si běžeckou obuv s dostatečnou podporou a tlumením. S výběrem vám pomohou odborníci ve specializovaných prodejnách.
3. Nechte si vyšetřit chodidla
Protože ani jeden člověk nemá obě nohy zcela stejné, odborníci doporučují důkladné vyšetření chodidel. Největší problémy mohou způsobovat ploché nohy nebo výrůstky na patě. Na základě výsledků z tohoto vyšetření si můžete do bot pořídit vložku, která bude korigovat možné odchylky při došlapu.
4. Běhejte správně
Při samotném běhání udržujte pomalejší tempo, dělejte raději kratší kroky a soustřeďte se spíše na jejich frekvenci.
5. Myslete na protahování a zahřátí
Před vyběhnutím nezapomínejte na povinné protažení a zopakování běžecké abecedy.
Dopřejte svým kloubům pořádnou výživu
Při větší fyzické zátěži hrozí přetěžování kloubů, akutní úraz i rozvoj chronického onemocnění. A protože je mnohem jednodušší nemocem předcházet, než je léčit, měl by se každý sportovec zaměřit na kvalitní kloubní výživu. Základem by měla být vyvážená a pestrá strava s obsahem zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných obilovin, libového masa a nedoslazovaných mléčných výrobků. Zároveň je dobré vyhnout se sladkostem, alkoholu a většímu množství živočišných tuků.
Ne vždy je ale možné dodat tělu veškeré potřebné živiny pouze zdravým jídelníčkem. Z tohoto důvodu se vyplatí sáhnout po doplňcích stravy. Kloubní výživa je vhodná hlavně pro prevenci opotřebení a bolestivosti kloubů. Podporuje totiž pevnost a ohebnost kloubů a zároveň zlepšuje celkovou funkci kloubů i chrupavek. Aby kloubní výživa fungovala správně, musí obsahovat účinné látky, které zlepšují funkčnost pojivových tkání. Mezi nejčastěji používané patří glukosamin, chondroitin, vápník a kolagen.
Jaké látky by měla obsahovat kloubní výživa pro zmírnění bolesti?
- Stavební látky tvořící hmotu chrupavky – glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, hydrolyzovaný kolagen a kolagen II. typu
- Protizánětlivé látky a látky zmírňující bolest – MSM, omega-3 mastné kyseliny, bylinné výtažky s protizánětlivým účinkem
Nejúčinnější látky obsažené v kloubních výživách
Glukosamin
Tato tělu vlastní látka příznivě ovlivňuje rovnováhu metabolických dějů, které probíhají uvnitř chrupavky. Bez glukosaminu se neobejde téměř žádná sportovní výživa pro vazy a klouby. Působí proti bolesti a zánětu, zastavuje ztrátu kloubní chrupavky a dobře se kombinuje i s dalšími účinnými látkami.
Chondroitin
Důležitá složka pojivových tkání a vazů zvyšuje jejich sílu a odolnost vůči deformacím. Chondroitin funguje velmi podobně jako glukosamin. Dokáže pozastavit ztrátu kloubní chrupavky, dodává živiny do postižených míst, působí jako tlumič při otřesech a regeneruje už poškozené kloubní chrupavky.
Kolagen
Tento protein se nachází ve většině tkání lidského těla. Největší množství se však ukrývá v pojivových tkáních, kterým poskytuje sílu a odolnost. Kolagen dobře funguje ve spojení s dalšími látkami podporujícími zdraví kloubů a chrupavek.
Vápník
Jedna ze základních látek uložená v kostních tkáních pomáhá zajišťovat pevnost a tvar. Nedostatek vápníku způsobuje křehkost kostí a komplikuje život nejen sportovcům. Dostatečný a dlouhodobý příjem vápníku je důležitou prevencí osteroporózy i bolestivosti kloubů.