Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Kloubní výživa pro sportovce: Tyto látky v ní nesmí chybět

Klouby jsou nedílnou součástí našeho pohybového ústrojí. Kromě toho, že spojují kosti mezi sebou nám umožňují jejich přizpůsobivost. Stačí jen ohnout loket a pro něco se natáhnout. Problém je ale v tom, že vlivem stárnutí, zvýšené zátěže a nemocí mohou začít naše klouby bolet. Může s tím pomoci kvalitní kloubní výživa?

Kdybychom neměli klouby, patrně by z nás byly pěkné špalky dřeva, které by nebyly schopné ani toho nejmenšího pohybu. Nemohli bychom chodit, vyťukávat písmena na dotykovém telefonu ani sportovat. Nedokázali bychom totiž ohnout prst, loket ani koleno.

Tuto schopnost nám naštěstí příroda nadělila, takže nám naprostá nehybnost nehrozí. Platí to ale jenom dočasně. I když si to mnohdy neuvědomujeme, tělo každý den o něco zestárne. Když takových dní uběhne víc, najednou se začneme probouzet celí ztuhlí. A k tomu všemu ještě máme problémy při běhu, nebo při vzpírání činek.

I když čas nikdo z nás zastavit neumí, může sportovcům, ale i dalším aktivním lidem, pomoci užívání kloubní výživy pro sportovce?

Kloubní výživa ochrání vaše klouby při sportu

Klouby obsahují pružnou tkáň, které se říká chrupavka. Kromě toho, že je jejím úkolem hladký pohyb bez tření má dobrou schopnost absorbovat nárazy. Takže se i při náročném sportu cítíme komfortně a nic nás nebolí.

Pokud ale klouby zatěžujeme dlouhodobě a ke všemu víc, než kolik by bylo zdrávo (třeba v rámci nějakého vytrvalostního, nebo vrcholového sportu), může dojít k opotřebení chrupavky. Což se začne projevovat právě bolestí, či ztuhlostí. V první řadě – před každým sportovním výkonem bychom se měli pořádně rozehřát a protáhnout, čímž tělo připravíme na to, co od něj budeme chtít. Také bychom neměli přeceňovat svoje možnosti. Neměli bychom ale zapomínat na již zmíněné užívání kloubní výživy, která podpoří klouby a chrupavky v tom, aby mohly co nejdéle plnit svoji funkci.

Kloubní výživa

Kdy je vhodné ji užívat?

Kloubní výživu bychom měli užívat každý den. Tělo totiž není automat. Než se některé změny projeví, uplyne celkem hodně vody. Nezáleží moc na tom, v kterou denní, nebo večerní hodinu se ji rozhodnete brát. (Pokud výrobce nestanoví jinak.) Klíčové je pouze na ni nezapomínat.

Dále nám dovolte zbořit mýtus, který říká, že kloubní výživu by měli užívat jen starší lidé, kteří už mají zdravotní problémy a sportovci. Samozřejmě, obě tyto skupiny mají specifické požadavky a nároky. Proto je určitě vhodné, aby se o své tělo lépe starali.

Kloubní výživu mohou ale užívat i mladí lidé v produktivním věku, kteří si jdou zaběhat, nebo zajezdit na kole jen občasně. I jejich klouby s postupujícím věkem pracují trochu jinak. Takže se rozhodně nic nestane, když jim dají trochu extra péče i oni.

Co by měla obsahovat kloubní výživa pro sportovce?

Kloubní výživa pro aktivní sportovce, ale i pro ostatní uživatele, by měla obsahovat několik složek, které se vzájemně podporují ve svém působení. Sice to znamená, že takový výrobek nebude stát pár korun. Budete mít ale jistotu, že dělá přesně to, co má. Což u jednosložkových přípravků nemusí být jisté.

Kvalitní kloubní výživa by měla mít ve složení:

  • Glukosamin
  • Chondroitin
  • MSM
  • Vitamín C
  • Kolagen
  • (jednoho, nebo dvou typů)

Glukosamin s chondroitinem jsou přirozenou součástí chrupavek. Jejich úkolem je udržovat jejich pružnost. Methylsulfonylmethan (MSM) se používá na záněty a na bolavé klouby. Kolagen (taktéž přirozená součást těla) dodává kloubům a dalším tkáním jejich pružnost. Je ale potřeba správně vybrat jeho typ. (Existuje jich víc. Na klouby se běžně používá kolagen typu 2.) Navíc, jeho využití v těle se zlepší, pokud se zároveň s ním konzumuje vitamín C.

Jak vidíte, správný výběr kloubní výživy není věda. Je ale potřeba vědět, co přesně si máte hlídat. Teprve poté může dlouhodobé užívání kloubní výživy přinést svoje výsledky.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Kloubní výživa pro sportovce: Tyto látky v ní nesmí chybět