Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Kofeinové tablety sportovce nakopnou k lepším výkonům i podpoří spalování tuků. V čem ještě jsou prospěšné?

Kofein je od nepaměti součástí našich životů. Na oblíbenosti nyní získávají kofeinové tablety pro sportovce – a nejen pro ně, které se svým množstvím účinné látky vyrovnají silné kávě, zelenému čaji či jinému „nakopávači“. Kromě stimulujícího účinku nabízí další nesporné výhody. Navíc jistě oceníte jejich praktické a jednoduché dávkování.

Dobíječ baterek

Kofein je stimulant, který umí ve velké míře a takřka ihned dodat potřebnou dávku energie. Pro důkazy nemusíme chodit daleko, stačí nahlédnout do téměř každé domácnosti, do téměř každého zaměstnání. Víme, že káva na policích většinou nikdy nechybí a studie napovídají, že až 80% dospělých lidí po ní sahá, když jim klesá energie. Kofeinové tablety mají tu výhodu, že je můžete užívat bez ohledu na to, zda máte po ruce kávovar či nikoliv. Dodat energii můžete tak můžete i po cestě na trénink.

Pomoc k lepším sportovním výkonům

Kromě „nakopnutí“ k duševní činnosti dokáží kofeinové tablety za pomoci blokace únavových receptorů podpořit i lepší fyzické výkony – vytrvalostní a silové. Při správném dávkování je zaznamenáno zlepšení až o 27%.

Urychlovač metabolismu

Kofeinové tablety urychlují metabolismus, na 3 – 5 hodin dokonce zvyšují bazální metabolismus a dokáží rychleji spalovat tuky.

Podpora mozkové a nervové činnosti

Je prokázáno, že kofein pozitivně ovlivňuje centrální nervovou soustavu a podporuje funkčnost mozku. Navíc studie prokázaly, že pravidelné užívání kofeinu dokáže snížit riziko mozkové mrtvice a dokonce být prevencí některých závažných neurologických onemocnění, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba a další.

Další výhody

Mezi klíčové výhody kofeinových tablet patří i překvapivý fakt, že podporují regeneraci a navíc jejich příjem před tréninkem dokáže snížit míru svalové potréninkové bolesti. Dalším benefitem je jejich snadné dávkování v kapslích a také rychlý nástup požadovaného účinku.

Přehled obsahu kofeinu v nápojích k porovnání:

Produkt Přibližné množství mg kofeinu na 100ml
Káva 60
Energetický nápoj 20-40
Zelený čaj 15-25
Ledový čaj 15
Kakao 10
Kolový nápoj 10

Možné nevýhody a nežádoucí účinky

Tělo si na dávky kofeinu velice rychle zvyká, proto je doporučeno, užívat kofeinové tablety primárně před fyzickou zátěží (30-45 min), a vytěžit z nich tak maximum. Užívání není hodné pro těhotné, kojící a osoby přecitlivělé na kofein. Je také důležité mít na paměti, že vyšší dávky kofeinu mohou snižovat účinnost některých léčiv. Při vysokých dávkách se mohou objevit některé nežádoucí účinky – nespavost, rozrušení, neklid, podráždění, křeče, úbytek energie či zhoršené vstřebávání vápníků vedoucí k řídnutí kostní hmoty.

Doporučení a další informace

Pro běžného dospělého člověka je bezpečná dávka až 400mg kofeinu denně. Nepřekračujte doporučené denní dávkování a dávky zvyšujte postupně a velmi opatrně. V případě jakýchkoliv otázek ohledně užívání kofeinu se obraťte na svého lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kofeinové tablety sportovce nakopnou k lepším výkonům i podpoří spalování tuků. V čem ještě jsou prospěšné?