Běh je pro lidi hned po chůzi tím nejpřirozenějším pohybem. Přesto při něm často dochází k nepříjemným úrazům. Nejčastějším důvodem běžeckých úrazů je chybná technika běhu v kombinaci s nedostatkem jiného pohybu.
Pokud se věnujete pouze běhu, přetěžujete svůj pohybový aparát a riskujete tak úplně zbytečná zranění. Jaká kompenzační cvičení byste měli pravidelně k běhu zařadit?
Strečink jako absolutní základ
O strečinku před během i po něm tu příliš rozepisovat nebudeme. Snad každý běžec ví, že protažení je naprostým základem běžecké rutiny. Přispívá k ochraně svalů před zkrácením, mírní únavu a vyčerpání při samotném běhu a funguje jako základní ochrana před běžeckým zraněním. Sám o sobě však rozhodně nestačí. Jaká další cvičení byste měli zařadit?
Kompenzační cvičení k regulaci jednostranné zátěže
Při kompenzačním cvičení je důležité soustředit se na části těla, které při běžeckém tréninku nedostávají tolik zabrat.
Pro kompenzaci je nejlepší posilování, jóga či pilates.
Zmíněné sporty se totiž soustředí především na posílení středu těla (tzv. core) a zádových svalů. Obě zmíněné partie při běhu výrazně zanedbáváme. Přitom jejich posílení může zvýšit i běžecké výkony.
Domácí posilování v rámci běžecké kompenzace
Za normálních okolností vám tréninkový plán může sestavit zkušený trenér v posilovně. Navštívit můžete také zkušeného terapeuta, který má zkušenosti s běžci. Najít dnes fyzioterapeuta s kapacitou však není nijak snadné a s trenéry je to ještě náročnější. Základní kompenzace však zvládnete i sami. Stačí si na internetu najít vhodné online lekce vybraného kompenzačního sportu.
Posilovací rutinu do svého tréninkového programu zařaďte alespoň dvakrát týdně.
Potřebovat toho pravděpodobně moc nebudete. Určitě se vám však bude hodit jóga blok pro zjednodušení některých cviků, posilovací guma a podložka na cvičení. Veškeré vybavení pro běh i kompenzační cvičení pořídíte na Efitness.cz.