Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Které potraviny nejlépe konzumovat před a po tréninku?

Jdete do sebe a začínáte pravidelně cvičit a běhat? Pak si pravděpodobně kromě cvičení samotného kladete také otázky kolem stravy. Právě na tuto část zdravého životního stylu se dnes zaměříme.

Před tréninkem především lehkou stravu

Minimálně hodinu před tréninkem byste se měli vyhnout těžké stravě. Nejlepším řešením dokonce je jednu až dvě hodiny předem vůbec nejíst. Ne každý ale vše zvládá časově naplánovat.

Pokud musíte jíst kvůli hladu na poslední chvíli, vyhněte se těžkým tučným potravinám. Tedy žádná pizza, nic smaženého, tučné sýry a uzeniny ani žádné majonézové zálivky na salát. Přednost dejte lehkým salátům a čerstvé zelenině. Pokud chcete hubnout, opatrní buďte i s ovocem.

Díky tomu, že vás nebude strava zatěžovat, budete schopni soustředit se na svůj výkon a odevzdat maximum možného.

Vhodnou volbou může být šálek kávy či jiného stimulantu, který vás před tréninkem nakopne.

Co konzumovat po tréninku?

Po ukončení fyzické aktivity jsou možnosti mnohem bohatší. Pokud posilujete, v první řadě můžete tělu dodat potřebné bílkoviny. Využít k tomu lze i doplňky stravy.

Chybu ale neuděláte, ani pokud zajdete na burger (bez hranolek a slazeného nápoje) nebo si dáte třeba lískové ořechy. Pokud za sebou máte náročnou aerobní aktivitu – třeba dlouhý běh – tělu dodejte energii. Poslouží k tomu třeba ovoce nebo iontový nápoj. Nezapomeňte na tekutiny jako takové, tedy sklenici čisté vody.

Dieta je důležitá po celý den

Na svou stravu ale nemyslete jen kolem svého tréninku. Pokud chcete se svou postavou a svým sportovním výkonem něco udělat, měli byste si svůj jídelníček hlídat doslova 24/7. Po probuzení si tedy dopřejte zdravou snídani – ať už dáte přednost vajíčkům, ovesné kaši s oříšky či čerstvému smoothie ze smoothie mixéru.

Stravujte se pravidelně v přiměřených porcích. Šest jídel denně není chybou. Tělu dodejte dostatek bílkovin, zdravých tuků, sacharidů i vitaminů a minerálů a nezapomeňte ani na přísun vlákniny.

Poslední jídlo si dejte aspoň dvě hodiny před spánkem. Rozhodně není zdravé přejídat se těsně před ulehnutím, třebaže by šlo o zdravé potraviny.

Dietu průběžně upravujte

Naslouchejte svému tělu a vnímejte, jak na přijatou stravu reagujete. Cítíte se při tréninku těžce? Pak pravděpodobně musíte změnit stravu před cvičením. Chybí vám naopak energie? Pak někde budete muset přidat.

Pokud vás únava či jiné potíže trápí během celého dne, možná budete muset s dietou hýbat komplexněji. A to samé platí v případě, že se vám nedaří plnit vaše cíle. Nehubnete? Uberte tuky a sacharidy. Nenabíráte svaly? Přidejte na bílkovinách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Které potraviny nejlépe konzumovat před a po tréninku?