Naše nohy jsou od přírody silné. Díky klasické obuvi ale jejich sílu postupně ztrácíme. Nohy slábnou a stávají se pasivní částí našeho těla. Jak jim znovu navrátit sílu?
Barefoot: ano, nebo ne? Názory jsou různé
Slyšeli jste o chůzi naboso? Příznivci barefoot tvrdí, že díky bosé chůzi posílíte svaly, šlachy a vazy na nohou. Když naplno cítíte terén, pracují také reflexní body na chodidlech a vy tak poskytujete tělu jakousi formu akupresury. Zdravé chodidlo je od přírody ohebné a stabilní. Ohebnost a stabilitu ale musíme trénovat, jinak ji ztratíme.
Někteří podiatři a ortopedi na druhou stranu vybízí k opatrnosti. Chůzi naboso sice doporučují, ale jen ve vhodných podmínkách, tedy na měkkém povrchu bez chemického zatížení. Podle některých odborníků se nabídka tenké barefoot obuvi příliš paušalizuje, přitom ale taková bota není vhodná pro všechny. Ideálním předpokladem pro nošení bosých bot je zdravé chodidlo, bez poklesu klenby a dalších deformací.
Před samotným běháním věnujte několik měsíců chůzi
Pokud barefoot plánujete vyzkoušet a chcete se propracovat až k běhání, začněte chůzí. A opravdu velmi postupně, několik měsíců jen choďte. Postupně můžete přidávat i náročnější terén, aby si ploska chodidla zvykla. Pokud nejste trénovaný otužilec, začněte určitě v létě. Podle subjektivních pocitů, pak můžete pokračovat na podzim a v zimě. Stačí pár sekund v chladnějším počasí a váš organismus načerpá novou energii. Aktivujete si imunitu, dopřejete nohám reflexní terapii a zvýšíte odolnost organismu na různé teploty a povrchy.
Možná si teď říkáte, jak to ta noha zvládne? Bosá noha nás přece provázela miliony let a je plnohodnotnou částí našeho těla. Evolučně je vyvinutá tak, že nepotřebuje podporu. Nohy si ale v botách odvykly a najednou každý povrch píchá a škrábe. Pomůže vám barefoot obuv, která nohu ochrání, ale zároveň je vaší druhou kůží a vy opravdu chodíte bosí. Oblečte se do běžeckých kalhot, funkčního trička, případně do běžecké bundy a vyzkoušejte bosý běh.
Autor článku: Pavla Melenová