Menu
oBěhání.cz
Významní běžci

Maratonský rekord. Ed Whitlock zaběhl v 85 letech maraton pod 4 hodiny

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

11. 4. 2017

Běžecký svět smutní. Legendární běžec Ed Whitlock zemřel na začátku března jako hrdina. Kanaďan lámal kdejaký maratonský rekord i po dovršení osmdesátky a energie měl na rozdávání.

Rekordman Ed Whitlock pro sebe získal světový rekord, když v 85 letech zaběhl maraton s časem 3:56:33. Jaký byl legendární běžec, který podle vlastních slov nikdy nechtěl vyhrát?

Jednou běžec, vždycky běžec

Zajímavostí je, že Ed se sice atletice věnoval od dětství až do puberty, potom ale na 20 let s během přestal. Na vytrvalostní trať se vrátil až ve svých 40 letech, a začal sklízet úspěchy.

V roce 2006, kdy bylo legendárnímu běžci 75 let, vytvořil na kanadském Waterfront maratonu světový rekord pro věkovou skupinu 75-79 let s časem 3:08:35. Svoje fanoušky ale hned za necelý rok dostal do euforie, když svůj vlastní rekord překonal, na maratonu v Roterdamu, s časem vylepšeným o 4 minuty.

Skromná legenda

Ed Whitlock se v rozhovoru pro Runner´s World v roce 2010 rozesmál nad poznámkou o obdivovatelích. „Jak bych já mohl někoho inspirovat? Vždyť já ani nejsem dostatečně ambiciózní. Nemám trenéra, manažera, ani neběhám s žádnými aplikacemi.“

Whitelockův úspěch na vytrvalostních tratích i oválu na 1000 a 1500 metrů zůstává pro mnohé záhadou. Ed totiž nikdy netrénoval podle speciálního plánu. Běhal každý den okruh kolem hřbitova Milton Evergreen Cemetery, a to jen pár stovek metrů od domova.

Čtěte také: Jak běhat dlouhé tratě. Vyvarujte se 7 nejčastějších chyb

Tajemstvím úspěchu tedy může být i prostý přístup běžce, který se narodil v Londýně, ale kvůli zamýšlené kariéře inženýra se přestěhoval do Kanady, kde strávil zbytek života, a stal se úspěšným nejen ve své původní profesi, ale i ve sportovním světě.

Maratonský rekord

Běžecký svět zůstal s ústy dokořán, když loni v říjnu 85letý Ed dokončil torontský maraton v čase 3:56:33. Tento běžecký počin byl jeho poslední – letos v březnu zemřel na rakovinu prostaty. Pro miliony běžců všech věkových kategorií ale Ed zůstává běžeckou legendou a inspirací. Snad i proto, že přes svoje úspěchy dokázal zůstat skromným člověkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maratonský rekord. Ed Whitlock zaběhl v 85 letech maraton pod 4 hodiny