Natažený či natržený sval. Jak ho poznáme a jak urychlit hojení?
Michaela Šilháčková
12. 11. 2022
Nebezpečí poranění svalů se nevyhýbá rekreačním ani profesionálním sportovcům. Často si s ním tělo poradí samo, nicméně v některých případech je nutný chirurgický zákrok a poměrně dlouhá rekonvalescence. Víte, jak rozpoznat natažený a natržený sval? Podívejte se, kdy je nutné navštívit lékaře a jak hojení těchto nepříjemných poranění urychlit.
Namožený, natažený nebo natržený?
Druh poranění svalu nemusí být jednoduché ihned identifikovat. Namožený nebo natažený sval nepředstavuje žádné větší nebezpečí a obvykle si s ním poradíme sami doma, rupturu neboli natržení svalu je však ve vážných případech nutné řešit operací. Podívejte se, jak namožení, natažení a natržení svalu rozpoznat.
Namožený sval
Příčinou namožení svalu je nadměrná fyzická zátěž. Dochází při něm k nepatrnému poškození svalových vláken, které je příčinou zánětlivých procesů a s nimi spojené bolesti. Obvykle nelze přesně určit, kdy k namožení svalu či svalů došlo (na rozdíl od natažení nebo natržení).
Příznaky:
Namožené svaly se projevují bolestí v několika svalech či svalových skupinách. Při běhu nebo jiné fyzické aktivitě nás mohou pěkně potrápit, ačkoliv se nejedná vyloženě o zranění.
Léčba:
Ideální je namožení svalů předcházet pomocí řádného protažení po tréninku, díky kterému se ze svalů odplaví kyselina mléčná. Když už k namožení dojde, měli bychom si naordinovat klidový režim. Pokud je bolest svalů silná, pomůže jejich zahřátí, popřípadě jemná masáž. Vyzkoušet můžete také různé uvolňující gely nebo masti na namožené svaly z lékárny.
Natažený sval
O nataženém svalu hovoříme tehdy, když dojde k přílišnému protažení svalových vláken a vzniku trhlin, které jsou závažnější než v případě pouhého namožení, ale méně závažné než při ruptuře svalu. Nejčastěji k natažení svalu dochází při sportu, někdy však stačí i příliš prudký pohyb, seskok ze židle apod.
Příznaky:
Na rozdíl od natažení se natržení svalu projeví již v okamžiku, kdy k němu dojde. Příznakem je náhlá bolest, která může být velmi intenzivní až nesnesitelná. Někdy ji doprovází pocity ztuhlosti svalu, popřípadě otok nebo hematom, ve svalu zároveň dochází k drobným zánětlivým procesům.
Léčba:
Ihned poté, co k natažení svalu dojde, je potřeba přerušit jakoukoliv fyzickou aktivitu a zavést klidový režim, aby nedošlo k horšímu poranění svalu. Bolest obvykle odezní sama, nicméně hojení svalu lze urychlit pomocí speciálních mastí na natažené svaly. Určitě se nepokoušejte o protahování, mohli byste se totiž způsobit závažnější poranění svalu.
Od bolesti vám uleví běžně dostupná analgetika, popřípadě horká koupel nebo masáž. Pro snížení otoku je dobré udržovat končetinu ve zvýšené poloze. Pokud po jednom až dvou dnech nepociťujete žádné zlepšení, je namístě navštívit lékaře.
Natržený sval
Při natržení neboli ruptuře svalu již dochází k úplnému přetržení, a to buď celého svalu nebo jen některých vláken. Následkem ruptury se tvoří hematom, ve svalu může při větším poškození vzniknout také prohlubeň, prakticky vždy postižená končetina otéká.
Jedná se o poměrně závažné poranění, které je v některých případech nutné řešit chirurgicky. Běžci se nejčastěji potýkají s natržením svalu v lýtkové oblasti, nezřídka však dochází také k ruptuře stehenního svalu, zejména při běhu na nerovném terénu.
Příznaky:
Méně závažné natržení svalu se většinou projevuje stejně jako natažení. Nejčastěji jde o pocity trvalého stažení a ztuhlosti svalu. Je-li přetrženo pouze několik svalových vláken, je obvykle možné se pohybovat.
Natržení ve větším rozsahu je doprovázeno silnější bolestí, která obvykle trvá i v klidové poloze. Jak jsme již zmínili, v místě poranění svalu vzniká hematom a otok, popřípadě prohlubeň. Dojde-li k přetržení celého svalu, je bolest obvykle extrémní a návštěva lékaře nevyhnutelná. Celkové přetržení svalu je také doprovázeno charakteristickým zvukovým projevem.
Léčba:
Léčba natrženého svalu obvykle vyžaduje více než jen klidový režim a horké koupele. Při hojení totiž vzniká vazivová jizva, jež může způsobit trvalý pocit ztuhlosti během pohybu. Proto se k léčbě natrženého svalu využívají různé podpůrné metody, jejichž cílem je hojení svalu urychlit. Patří mezi ně například rázové vlny, magnetoterapie, akupunktura nebo aplikace krevní plazmy. Hojení můžete podpořit i hřejivou mastí na natažený sval. Ve važných případech je řešením natrženého svalu operace.
Ruptura stehenního či lýtkového svalu – noční můra běžců
K natažení nebo natržení svalu může dojít při téměř každé sportovní i běžné aktivitě, běhání nevyjímaje. Před každým tréninkem je proto nutné svaly důkladně rozehřát pomocí rozcvičky. Samozřejmostí je poslouchat své tělo a nesnažit se překonávat bolest, jelikož z nataženého svalu se může snadno stát sval natržený.
Největší riziko natržení svalu hrozí tzv. rekreačním běžcům, kteří mají tendence přeceňovat své síly a často zanedbávají rozcvičku, nevyhýbá se však ani profesionálům. Mnohdy stačí prudce došlápnout a zranění je na světě. Někteří běžci také nevědomě zatěžují jednu stranu těla více. Kvůli nadměrné zátěži se pak riziko ruptury na této straně zvyšuje.
U běžců jsou pochopitelně nejohroženější svaly lýtek a stehen. K ruptuře svalu může dojít při již zmíněném prudkém došlapu, přičemž pravděpodobnost natržení se zvyšuje přímo úměrně s náročností terénu.
Pokud k ruptuře stehenního svalu či svalu lýtkového dojde, je potřeba počítat i s více než měsíčním odpočinkem, s čímž jde ruku v ruce pokles výkonosti. Zanedbávat protahování před tréninkem se tedy rozhodně nevyplácí.
S natrženým svalem na chirurgii?
Pokud bolest svalu nepolevuje nebo je nesnesitelná, je potřeba navštívit lékaře, který rupturu potvrdí či vyvrátí. Při nedostatečné léčbě natrženého svalu se totiž zvyšuje riziko dalšího poranění v budoucnu. Pokud máte na rupturu podezření, určitě se nepokoušejte sval protahovat nebo rozhýbat, mohli byste si tím způsobit ještě závažnější poranění.
Dobrou zprávou je, že s méně závažným natržením svalu na chirurgii nemusíte. U částečných ruptur obvykle stačí aplikace mastí proti otokům a zánětům, stáhnutí postiženého místa kompresním obinadlem a zvednutí dané končetiny nad úroveň srdce. Léčbu lze podpořit a urychlit pomocí rázových vln, magnetoterapie, aplikace krevní plazmy apod.
Závažnější ruptury je nutné řešit operací. Natržený sval se na chirurgii sešije a poté pacienta čeká klidový režim, jehož délka se odvíjí od rozsahu poranění (může jít o týdny i měsíce). V některých případech je následně nutná také rehabilitace.
Způsoby, jak urychlit hojení svalu
Délka hojení závisí na typu poranění – natažený sval se bez vašeho přičinění zahojí za pár dní, maximálně týdnů, ovšem pokud došlo k ruptuře, může léčba trvat i několik měsíců. Ať tak či tak, do určité míry je možné hojení svalu urychlit. Jak?
Gely a masti na natažený sval
Hojení svalu urychlí speciální hřejivé masti a gely. Při jejich aplikaci můžete postiženou oblast rovnou citlivě promasírovat. Masáž v kombinaci s mastí sval lépe prohřeje a zmírní ztuhlost i bolest.
Horké obklady
Bolesti vás částečně zbaví také horké obklady (např. Priessnitzův zábal) nebo koupele. Aplikujte je však až po min. 24 hodinách od poranění. V akutní fázi je lepší sval spíše ledovat, teplo je vhodné až v momentě, kdy bolest začne ustupovat.
Podpůrné metody pro léčbu ruptury
Pokud bolest neustupuje, je potřeba vyhledat lékaře. Ten určí diagnózu a doporučí i vhodnou léčbu. Závažné případy poranění svalu se řeší operací, popřípadě již zmíněnými podpůrnými metodami, které hojení svalu urychlí. Konkrétně jde o aplikaci rázových vln, krevní plazmy, akupunkturu nebo magnetoterapii.
Bylinky a babské rady na natažený sval
Pokud vás trápí namožený, popřípadě mírně natažený sval, můžete dát také na známé rady našich babiček. Pokud je však bolest svalu intenzivní a trvá delší dobu, je namísto zkoušení babských rad nutné navštívit lékaře.
Koupel z jedlového jehličí
Při bolestech svalů vsaďte na jedlové jehličí. Asi 1 kg jehličí posekejte nadrobno, přelijte 5 l vody a nechte 24 hodin louhovat. Poté jej povařte a sceďte do koupele.
Potírání francovkou
Od bolesti může ulevit také potírání postiženého místa francovkou. Ta je ostatně vhodná pro zmírnění celé řady nepříjemných symptomů a urychluje hojení, proto je vždy dobré ji mít po ruce.
Masáž levandulovým olejem
Na seznamu babských rad na natažený sval rozhodně nesmí chybět masáž levandulovým olejem, díky níž se svaly dokonale zklidní a uvolní. Pro podpoření účinků levandule si před masáží dopřejte horkou koupel s pár kapkami levandulové esence.
Jak poranění svalu předejít?
Ačkoliv existují zaručené babské rady na natažený sval i nejrůznější způsoby, jak hojení svalu urychlit, jakémukoliv druhu poranění je vždy lepší předcházet. Dodržujte proto následující pravidla:
- před každou sportovní aktivitou svaly prohřejte (např. svižnou chůzí, lehkým poklusem)
- před každou sportovní aktivitou se dostatečně protáhněte
- respektujte bolest a svaly nepřetěžujte
Samozřejmostí by měla být také kvalitní strava. Pokud chcete, aby tělo dobře fungovalo a podávalo co nejlepší výkon, musíte mu z výživového hlediska dopřávat jen to nejlepší.
Znáte další osvědčené tipy, jak urychlit hojení nataženého nebo natrženého svalu? Dejte nám vědět!