Menu
oBěhání.cz
Běžecké závody

Nejtěžší ultramaratony na světě. Běžce na nich čeká horko, mráz i nedostatek kyslíku

Ultramaratony jsou jako dělané pro trénované, ostřílené a trochu šílené běžce. Přinášíme vám seznam těch nejtěžších závodů, které se po celém světě běhají a vy jste o nich doposud možná neměli ani tušení.

Hardrock

Ultramaraton Hardrock se koná vždy v červenci v San Juans blízko Silvertonu v americkém Coloradu. Závodníky čeká 100 mil s 10kilometrovým převýšením a nadmořskou výškou 3500 metrů. K doběhnutí mají 48 hodin, které však mnohým závodníkům bohužel nestačí. Běžce totiž často postihne výšková nemoc a bolesti kolen z drsného terénu. Šťastlivci mohou v cíli políbit na kameni namalovaného berana a pyšnit se zdoláním jednoho z nejtěžších ultra světa.

H.U.R.T. 100

Už samotný název závodu napovídá, že v žádném případě nepůjde o běh růžovou zahradou. Lednový ultramaraton se koná v havajských horách Honolulu, je dlouhý 160 kilometrů a má převýšení téměř 7,5 kilometrů. Celá trasa vede po drsných stezkách lemovaných kořeny stromů. Součástí závodu jsou kamenité brody, dlouhé pasáže v neproniknutelné džungli, kluzké kameny a všudypřítomní komáři. Tento ultramaraton závodníky stojí jejich veškeré fyzické i psychické síly.

Antarctic Ice 100k

Milovníci zimy si mohou zaběhnout stokilometrový závod na nejjižnějším kontinentu světa. Drsné podmínky, nezapadající slunce a extrémní chlad jsou výzvou i pro ty nejostřílenější běžce. Avšak důkazem, že nic není nemožné, je Čech Petr Vabroušek, který v roce 2013 získal v Antarctic Ice 100k zlatou medaili. Pokud vás závod zaujme, budete potřebovat více než dobrou fyzičku a odhodlání. Připravte se, že startovné vás vyjde na 13 800 Euro.

Transgrandcanaria 360°

Máte Kanárské ostrovy zažité jako typickou odpočinkovou letní destinaci? Pak jste pravděpodobně ještě neslyšeli o ultramaratonu Transgrandcanaria 360°. Závod dlouhý 265 kilometrů s kladným převýšením 16,5 kilometrů se koná přímo uprostřed ostrova. Trať je neznačená, a proto je velmi snadné se zde ztratit. K dokončení závodu mají běžci maximálně 101 hodin.

Tipy, jak trénovat na ultramaraton a závody, kde si jej můžete zaběhnout

Spartathlon

Závod Spartathlon odkazuje na trasu dlouhou 246 kilometrů, kterou běžel roku 490 př. n. l. řecký posel Feidippidés. Běžci se musí do Sparty dostat za 36 hodin. Po cestě je čeká 75 kontrol a minimální prostor k odpočinku. V cíli se ale mohou těšit na velkou poctu. Mohou padnout k nohám kamenného krále a dotknout se ho. Spartathlon je velmi oblíbený i mezi českými běžci. Radek Bruner roku 2016 podal skvělý výkon a odnesl si ze Sparty bronz.

Ronda del Cims

Ačkoliv je Andorra jen malým knížectvím mezi Španělskem a Francií, pořádá jeden z nejtěžších ultramaratonů na světě. Běžci mají v závodě za úkol oběhnout celý stát. Trať je dlouhá 170 kilometrů s 13,5 kilometry převýšení a náročným terénem. Poslední vítěz ultramaraton zdolal za neuvěřitelných 31,5 hodiny.

Badwater ultramaraton

Badwater se běhá už od 70. let minulého století a právem patří mezi nejstarší ultramaratony. Trasa dlouhá 217 km vede Údolím smrti – nejteplejším místem v USA. Všemu nahrává fakt, že se závod koná v červenci, kdy letní teploty dosahují svého maxima. Badwater se podařilo uběhnout jedinému Čechovi. Hrdinou je Dan Orálek s časem 30 hodin 47 minut a 50 sekund.

Extrémní závody 2020. Kalendář pro běžce, kteří se nebojí překonávat sami sebe

Tor des Géants

Italské Tor des Géants pořádá závod dlouhý 330 kilometrů s převýšením 24,5 kilometru. Součástí nejsou žádné etapy, takže si každý běžec musí sám rozhodnout, kdy a jak dlouho bude odpočívat, občerstvovat se nebo spát. Ultramaraton s 25 vysokohorskými průsmyky v nadmořské výšce 2000 metrů uběhne podle statistik jen každý druhý závodník, přičemž rekordmanovi se podařilo trať uběhnout za 3 dny.

Barkley Marathons

Legendárního závodu se může každoročně zúčastnit jen 40 účastníků, kteří jsou pečlivě vybíráni na základě motivačního dopisu na téma „Proč zrovna já bych měl běžet Barkley?“. Trať závodu uprostřed Tennessee je neznačená a pokaždé vede jinými cestami, je dlouhá jako 5 maratonů, s převýšením 16,5 kilometrů a limitem 60 hodin.

Zcela typickým rysem tohoto ultramartonu je černý humor. Jedinou mapu trasy dostanou závodníci k překreslení až těsně před startem. Nejsou k dispozici GPS ani čipy. Jedinou možnou kontrolou jsou pro závodníky knihy rozmístěné po trati. Každý běžec si z dané knihy vždy vytrhne stránku podle čísla, které je mu na startu každého kola přidělené. A právě proto se závod jmenuje Barkley Marathons. Součástí je pět kol, z nichž každé má délku přibližně jednoho maraton. Každé další kolo se běží v opačném směru než předchozí. Za 30 let existence závodu jej dokázalo dokončit pouze 14 odvážných běžců.

La Ultra – The High

V Himalájích čeká odvážlivce 333 kilometrů dlouhá trať, překonání třech průsmyků ve výšce 5000 metrů nad mořem, převýšení přes 17,5 kilometrů, nedostatek kyslíku a 72hodinový limit. Extrémní náročnosti závodu jsou si vědomí i samotní organizátoři, a proto vybízí účastníky, aby mezi sebou nezávodili a zbytečně se nevysilovali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejtěžší ultramaratony na světě. Běžce na nich čeká horko, mráz i nedostatek kyslíku