Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Nordic walking. Technika proti bolesti zad, která pomáhá i hubnout

Pokud ještě nemáte doma hůlky na Nordic walking, anebo vám doma stojí v koutě, už abyste je drželi v rukou na pořádném treku! Jaká je technika této severské chůze a jak vybrat správné vybavení? Nordic walking je třeba se nejprve pořádně naučit, takže ani takový Nordic Walking kurz není od věci.

Co je Nordic walking?

Nordic walking znamená pojem severská chůze a jedná se o konkrétní sportovní techniku, která má svá pravidla. Severská chůze pochází z Finska. Provozuje se především také díky výraznému zdravotnímu aspektu. Pokud se rozhodnete vyzkoušet Nordic walking, potřebovat budete speciální hole na Nordic Walking, bez kterých by to bylo stejné jako hrát tenis bez rakety. Severská chůze přináší nejen skvělou zábavu, relax a možnost trávení volného času při dynamické chůzi krajinou, ale i posílení svalů celého těla a snižování váhy. Je však potřeba na to mít správné Nordic walking vybavení, aby byla práce svalů efektivní a abyste si třeba i neublížili.

Nordic walking může provozovat každý bez rozdílu věku, není to pouze zdravotní sport pro důchodce k prevenci a eliminaci zdravotních potíží. Tento sport je oblíbený také u vrcholových sportovců a je jasné, že nemocný člověk nebo silný kardiak by se asi do něčeho takového pouštět neměl. Nordic walking trénink umožňuje dokonalé posílení svalů celého těla, což potřebujeme opravdu všichni. Je dobré nejprve zvládnout základní techniku Nordic walking chůze a mít opravdu dobré vybavení. Mezi správnou výbavu samozřejmě patří i Nordic walking obuv. Boty by měly být lehké, prodyšné a dobře odpružené.

Nordic walking hůlky vs trekové hole

Severská chůze je v podstatě lepší a zdravější než klasická chůze v rámci turistiky. Úžasným bonusem navíc jsou totiž hole, které umožňují práci svalů celého těla. Je třeba však rozlišit trekové nebo trekingové hole a hole na Nordic Walking. Je mezi nimi rozdíl. Zatímco trekové hole jsou klasické turistické hůlky, které slouží jako opora při vysokohorské turistice, Nordic walking hůlky mají rozšířené funkce a jsou vybaveny pevným poutkem na ruce ve tvaru rukavičky, která umožňuje pouštět se holí tak, aby nám hole při povolení sevřené dlaně nevypadly z ruky.

Nordic walking hůlky i trekingové hole bývají většinou teleskopické, tedy lze jejich velikost vysunováním upravit na výšku postavy člověka. Nordic walking hůlky skládací bývají také k dispozici. Jsou vyrobeny z lehkého materiálu, nejčastěji se používá hliník nebo wolfram, mají speciálně upravený protiskluzový hrot a ergonomickou rukojeť, která může být vyrobena z různých materiálů. Nejvíce se používá pěna, guma nebo i korek. Hroty holí jsou různě upraveny tak, aby odolávaly různým povrchům, a aby chůze s nimi byla bezpečná. Nastavení správné délky Nordic walking hole bývá rychlé a jednoduché.

Jak vybrat délku holí na Nordic walking?

Podle základního pravidla platí, že délka hole na Nordic walking má odpovídat postavení paží v pravém úhlu 90°. To znamená, že například člověk vysoký 160 cm by měl mít Nordic walking hole 110 cm, člověk měřící 175 cm už 120 cm. Pokud se postavíte a uchopíte hole do rukou, je důležité, aby ruce s vaším tělem svíraly pravý úhel, jinak při Nordic walking chůzi riskujete například problémy s krční páteří, protože byste se museli předklánět a podobně.

Nordic walking – vybavení

Kromě správné velikosti Nordic walking hůlek a odpružené lehké obuvi je třeba mít i vhodné trekové oblečení do jakéhokoliv počasí. Ideální je takové sportovní oblečení, ve kterém se můžete zpotit. V chladnějších měsících se vám vyplatí používat rukavice. Nezapomeňte si s sebou vzít lehký batoh nebo ledvinku s pitím a osobními věcmi.

Nordic walking se psem

Pokud vás napadlo vzít si na svůj Nordic walking trénink svého pejska, i to je možné. Nordic walking se psem se dá krásně provozovat za předpokladu, že máte vycvičeného psa, který poslouchá na slovo. Těžko si představit zápolení s neposlušným psem na vodítku a dvěma Nordic walking holemi. Praktické je pořídit si pás na běh s vodítkem, který se využívá také při běhání s pejskem. Jednoduše si tak můžete pejska s postrojem upevnit ke svému pasu – tím pádem máte ruce volné pro hůlky.

Nordic walking – technika chůze

Základní technika Nordic walking chůze není složitá. Absolvovat můžete také Nordic walking kurz a chodit trénovat se skupinkou nadšenců, abyste na to nebyli sami. Správná technika chůze umožňuje zapojení všech svalů celého těla, což vede k jejich důkladnému posílení. Dochází tak k prevenci i odstranění potíží se zády a bolestí kloubů, napravuje se držení těla. Při chůzi tak nejsou zatěžovány pouze nohy nebo páteř, ale práce svalů je rovnoměrně rozprostřená. Pro ty, kteří chtějí zhubnout, je dobré vědět, že Nordic walking hubnutí rozhodně nebrání, naopak je podporuje, protože dochází při něm ke spalování tuků a k odlehčení zátěže celého pohybového aparátu.

Při Nordic walking dochází i k prevenci vzniku artrózy, posílí se paže a zlepší se celková koordinace pohybů, zvětší se také rozsah pohybu paží a ramenních kloubů. Nesmírně důležité je i správné dýchání a prokrvení všech částí těla. Nordic walking můžete provozovat rychle i pomalu, kochat se u toho krásnou krajinou v okolí turistických stezek a užít si tak nejen fyzický relax, ale i psychický odpočinek od stresu všedních dní.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Nordic walking. Technika proti bolesti zad, která pomáhá i hubnout