Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Oblíbené značky běžecké obuvi

Ať už běháte pro radost jen pár kilometrů za měsíc, nebo nevydržíte ani pár dní bez toho, abyste si zaběhli alespoň půlmaraton, platí pro vás jako pro běžce několik společných pravidel. Mimo třeba to, že by vás běhání mělo bavit a naplňovat, byste také vždy měli běhat výhradně v kvalitní běžecké obuvi. Zejména začátečníci si mohou myslet, že na těch jejich pár kilometrů stačí staré turistické boty. To je ale omyl – pouze kvalitní a zároveň vhodně zvolené běžecké boty v závislosti na tom, kde běháte, budou mít ty správné vlastnosti, takže se vám v nich bude lépe běhat a navíc ulevíte vašim nohám.

V článku si představíme tři oblíbené značky běžecké obuvi, které vyrábí jak silniční, tak i trailové modely bot. Od značky, která vás nejvíce zaujme, si poté můžete vybrat boty tak, aby co nejlépe odpovídaly vašim požadavkům a potřebám.

On Running

On Running je švýcarská značka běžeckého vybavení, která se zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej špičkové obuvi a oblečení nejvyšší kategorie. Boty On Running lze poznat na první pohled díky jejich „obláčkové“ podešvi, na kterou odkazuje dokonce i slogan značky (running on clouds – běh na oblacích). Charakteristická konstrukce podešve má za cíl zajistit měkké přistání následované explozivním odrazem a v druhé řadě přispívá k atraktivnímu vzhledu bot. Na design bot se klade podobně velký důraz jako na jejich funkčnost. Na botách se ovšem neobjevuje pouze jeden typ obláčků, ale každá modelová řada bot On Running využívá rozdílné provedení podešve pro zajištění ideálních vlastností pro různé typy povrchů a běhů.

Hoka One One

Boty Hoka One One jsou známé pro své kvalitní tlumení, které poskytuje maximální pohodlí i na dlouhých trasách. Některé boty této francouzské značky, jako jsou například ty z modelové řady Clifton, patří díky vysokému tlumení mezi nejlepší volby na dlouhé běhy včetně maratonu a ještě delších distancí. Jejich hmotnost přitom není nikterak vysoká, takže se hodí jak na trénink, tak i na závod. I když se značka Hoka One One více zaměřuje na silniční obuv, nechybí v její nabídce ani několik trailových modelů v čele s oblíbenými modelovými řadami Speedgoat a Challenger. Běžce se širším chodidlem jistě potěší, že vybrané modely se nabízí v rozšířené verzi Wide.

Inov-8

Jako poslední si představíme boty Inov-8. Tato britská značka běžecké obuvi a oblečení se specializuje především na trailový běh, takže v její nabídce najdete nejen univerzální terénní modely, ale také boty se speciálním posláním – do bahna jsou určeny boty s vysokými výstupky, na kamenité trasy přijdou vhod boty, jejichž podešev obsahuje ochrannou vrstvu pro ochranu i před těmi nejostřejšími kameny, a pro běh na sněhu a ledu v Inov-8 připravili unikátní hřebové boty s dvojitými hřeby na podešvi.

Běžecká obuv

Zdroj: Pexels

Silniční, nebo trailové boty?

Zatím se ve světě běžecké obuvi příliš neorientujete? Na závěr si uvedeme alespoň její základní rozdělení, abyste vůbec věděli, po jakém typu bot se dívat. Běžecká obuv určená pro venkovní běh mimo atletickou dráhu se dělí do dvou základních kategorií – na silniční a trailovou (na nezpevněné cesty).

V jaké kategorii byste si měli svůj nový pár běžeckých bot vybírat se odvíjí od tras, které máte v plánu nejčastěji běhat. Už název kategorií leccos naznačuje, ale přesto je zde na místě napsat podrobnější vysvětlení. Silniční boty jsou pochopitelně určeny primárně na běh po zpevněném povrchu, na asfaltu se s nimi budete cítit maximálně komfortně. Důležité je však zmínit, že se silničními botami se nemusíte bát vběhnout ani na polní cestu nebo do lesa, zejména „hlavní lesní komunikace“ pro ně nejsou žádným problémem. To až úzké pěšinky plné kořenů a klestí nebo blátivé, kamenité a zasněžené cesty jsou za hranicí, kdy je běh v silničních botách příjemný a bezpečný – a právě na takové trasy jsou lepší volbou boty trailové.

Zdroj: Rockpoint

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oblíbené značky běžecké obuvi