Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Ovesné mléko. Proč ho zařadit do jídelníčku?

Ovesné mléko patří mezi oblíbené alternativy mléka živočišného. Do jídelníčku jej často zařazují osoby trpící laktózovou intolerancí, vegani, vitariáni a také sportovci, pro které je z hlediska zdraví ideálním nápojem. Jaké jsou zdravotní účinky ovesného mléka, jakými způsoby ho využít a jak si ho vyrobit doma?

Složení ovesného mléka

Díky svému složení má ovesné mléko skvělou energetickou a výživovou hodnotu. Pro aktivní jedince je ideálním nápojem, přičemž nejlepší je ho pít před a po výkonu. Platí, že nejzdravější ovesné mléko je to doma připravené. Základní recept na ovesné mléko nezahrnuje nic jiného než ovesné vločky, vodu a případné další volitelné ingredience (skořici, kakao apod.).

Pokud jde o kupované ovesné mléko, obvykle v jeho složení najdeme také slunečnicový olej, sůl a přidaný cukr. Neobsahuje laktózu, zato lepek ano. Vždy vybírejte takové ovesné mléko, které má ve složení minimum ingrediencí.

Ovesné vločky jsou zdrojem vlákniny, bílkovin, komplexních sacharidů, nenasycených mastných kyselin, vitamínů B1, B6 a E, železa a vápníku. Ovesná mléka, která koupíte v supermarketech a prodejnách se zdravou výživou, bývají obohacena o vitamín D, B12 a případně i další zdraví prospěšné látky.

Zdravotní účinky ovesného mléka

Ovesné mléko má na zdraví člověka blahodárný vliv. Ovesné vločky zlepšují trávení, podporují imunitní systém a mají pozitivní účinky na kosti a klouby. Pomáhají také udržet stabilní hladinu krevního cukru a regulovat cholesterol.

Díky svému složení má ovesné mléko velmi dobrou energetickou hodnotu, díky čemuž je vhodné nejen pro běžce a další sportovce, ale i pro osoby v redukčním režimu. Ovesné vločky a potažmo i ovesné mléko má protizánětlivé účinky, proto byste ho do svého jídelníčku měli zařadit také v případě, že vás trápí kožní záněty a ekzémy.

Má ovesné mléko i nevýhody?

Stejně jako každý jiný výrobek má ovesné mléko svá pro i proti. Mezi nevýhody bychom mohli zařadit obsah lepku. Pokud se lepku vyhýbáte, není pro vás ovesné mléko vhodným nápojem. V mnoha výrobcích se nachází také již zmíněný přidaný cukr, což je však možné snadno vyřešit domácí výrobou ovesného mléka.

Využití ovesného mléka

Ovesné mléko můžete pít jen tak, popřípadě jím nahradit živočišné mléko při vaření a pečení. Hodí se například do moučníků, sladkých i slaných kaší, proteinových nápojů nebo smoothie. Můžete jej zkrátka použít všude tam, kde byste za normálních okolností použili mléko kravské.

Výhodou ovesného mléka je velmi neutrální chuť a také příznivá cena, zvláště pokud si ho vyrobíte svépomocí. Ve srovnání s ostatními rostlinnými mléky je bezpochyby tou nejlevnější variantou.

Recept na ovesné mléko

Proč kupovat něco, co lze s minimem námahy vyrobit doma? Základní recept na ovesné mléko sestává z pouhých dvou ingrediencí ovesných vloček a vody. Čím méně vody použijete, tím bude mléko krémovější. Nezáleží na tom, zda použijete vločky mleté nebo klasické, protože se nakonec stejně rozmixují.

Dle libosti můžete ovesné mléko dochutit dalšími ingrediencemi, například kakaem, vanilkou nebo sirupem. K doslazení můžete použít také obyčejný cukr nebo například sušené datle.

Ingredience:

  • 1 hrnek ovesných vloček
  • 3 hrnky vody

Volitelné:

  • 1/2 lžičky vanilkového extraktu
  • 2 lžíce kakaa
  • 1 lžíce sirupu (datlového, javorového, čekankového…)

Postup:

Vločky zalijte vodou a nechte je pár hodin nebo přes noc odležet, budou pak lépe stravitelné. Poté vodu slijte, vločky dejte do mixéru, zalijte je 3 hrnky nové vody a případně přidejte i další ingredience. Mixujte cca 1 minutu.

Hotové ovesné mléko přeceďte přes cedník nebo sítko (tento krok lze vynechat, nicméně nerozmixované vločky se usadí na dně nádoby). V lednici mléko vydrží přibližně 5 dní.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Ovesné mléko. Proč ho zařadit do jídelníčku?