Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Péče o běžecký pás. Jak na to?

Běžecký pás je sice vynikající, zároveň ale trošku dražší investice. Aby vám opravdu sloužil dlouhá léta bez jakýchkoliv problémů, je třeba se o něj čas od času postarat, zkontrolovat, zda je vše, jak má být, a v případě potíží je neprodleně vyřešit. Ale nebojte se, není to tak složité, jak to možná vypadá.

Zbavte běžecký pás prachu i potu

Pás mějte vždy v interiéru a nepřenášejte ho ven, sluneční paprsky by ho mohly poškodit. Když doma utíráte prach, nezapomeňte hadříkem přejet i běžecký pás. Stejně tak po tréninku setřete monitor, ulpěl-li na něm pot. Hadřík může být lehce vlhký, namočený v mýdlové vodě. Nepoužívejte na čištění příliš vody, ta by přístroj nenávratně poškodila. Vyhněte se i agresivnějším čisticím přípravkům.

Promazání je půl úspěchu

Po několika hodinách tréninku se vám může zdát, že pás neběží hladce. Pro takové případy si předem pořiďte mazivo, které vám zaručí hladké klouzání podložky po povrchu. Na promazávání ale nemusíte používat pouze silikonové mazadlo na běžecké pásy, ale i WD-40, což je univerzální lubrikant. Samotná aplikace je velmi jednoduchá. Pás na konci odchlípněte a dejte pod něj přiměřené množství maziva. Poté kraj pásu zasuňte zpět a zapněte pomalou rychlost. Jak se pás rozjede, mazivo se rozprostře po celé ploše pásu.

Vychýlený pás kvůli nesouměrným dopadům srovnejte

Není žádným překvapením, že při běhu dominuje jedna noha, která je silnější. To má ovšem po čase za následek jediné. Podložka pásu se může svažovat ke straně, na kterou dopadá dominantnější noha. Běžecký pás proto jednou za čas zkontrolujte, a pokud zjistíte, že se svažuje k některé straně, upravte zátěžové šrouby.

Využijte gumovou podložku a umístěte ji pod stroj

Aby pás plnil svou službu s maximální efektivitou, nezpůsoboval příliš mnoho hluku a zároveň vám nezničil podlahu, je třeba umístit pod něj gumovou podložku. Ta částečně absorbuje vibrace ze stroje, takže eliminujete riziko, že by běžecký pás rušil sousedy v patře pod vámi. Zároveň tak vznikne bariéra mezi strojem a podlahou, takže nedojde k poškrábání jejího povrchu. I když se na první pohled může zdát, že umístit běžecký pás na koberec bude tím nejlepším řešením, ve skutečnosti je tomu naopak. Běžecký pás vám může do nízkého koberce udělat nevratné otisky, delší vlákna se zase mohou uvolnit a zanést mechaniku pásu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Péče o běžecký pás. Jak na to?