Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Pod taktovkou odborníka změňte svůj život. Bude vám lépe!

Česko se stejně jako celý svět potýká s nárůstem obezity v populaci. Index BMI nad 40, což je indikace extrémní obezity, splňuje u nás přes 150 tisíc lidí. Obézních máme až 30 % dospělých. Je potřeba se zamyslet, co v životě změnit.

Dětí s nadváhou také neustále přibývá. Problémem obezity není jen samotná hmotnost, ale spíš fakt, že se k nadváze vážou další závažná onemocnění: cukrovka, kardiovaskulární choroby, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol v krvi, nemoci ledvin, štítné žlázy, pohybového aparátu, metabolický syndrom. Čím to je? Přežívajícími špatnými životními stereotypy, nedostatkem pohybu, nevhodnými stravovacími zvyklostmi. I když se mladá generace snaží žít zdravě, stále ještě vysoké procento dětí přebírá stravovací zvyklosti svých rodičů a prarodičů.

Začít od podlahy a s odborníky

Při péči o obézního pacienta je nejdůležitější komplexnost péče – tedy práce obezitologa, nutričního terapeuta, interního lékaře a psychologa. Postupně se mohou zapojovat další specializace a někdy je namístě i radikální chirurgické řešení problému. Jisté je, že obezitolog (nebo praktický lékař) by měl být tem, kdo podá pomocnou ruku a ukáže cestu, jak ze začarovaného kruhu ven. Obezitologie jako obor medicíny má za úkol stanovit, jak závažný problém u konkrétního pacienta je, jaká rizika mu hrozí. Obezitolog spolu s dalšími specializacemi pacienta podrobně vyšetří, zjistí všechny nemoci, kterými trpí a které se mohou případně stát kontraindikací při hubnutí. Vždy je třeba při stanovení postupu hubnutí vycházet z aktuálního zdravotního stavu. Tomu přizpůsobit metody i rychlost snižování váhy. K tomu napomáhají další profese nezbytné pro úspěšné hubnutí: nutriční terapeut a psycholog.

Cíle musí být reálné

Po prvním zmapování celkového zdravotního stavu je dobré si určit cíl. Takový, který bude zdravotně vhodně, pro pacienta motivující a reálně splnitelný. S nutričním terapeutem si klient probere jídelníček, naučí se, jak si skládat denní příjem potravy, aby dosáhl potřebných výživových hodnot a zároveň redukoval hmotnost. Existuje řada aplikací, která pomáhá hlídat složení stravy a energetický příjem, ale i služby nutričních terapeutů, kteří jsou on-line k dispozici a radí.

Psycholog zase zhodnotí případné potenciální překážky v hubnutí a pokusí se je eliminovat. Podporuje pacienta při vytváření účinných strategií, jak zvládat stres bez emočního přejídání, jak žít bez závislosti na neustálém bažení po jídle. Když se podaří všechny přístupy obezitologické práce propojit, nastává každodenní rutina dodržování pravidel. Snížení hmotnosti je silným motivačním faktorem, ale i hubnutí provázejí neúspěchy a stagnace váhy a v tu chvíli je třeba intenzivnější podpora nutričního poradenství. Hledat další možnosti, jak přizpůsobit jídelníček, obezitolog někdy může medikamentózně snižování váhy nastartovat, psycholog dodá motivaci.

Hubnutí je dlouhodobý proces, který musí začít v hlavě. Odhodláním a přesvědčením, že chci změnit životní styl a začít žít zdravěji. Tak, abych byl spokojenější sám se sebou, cítil se doma ve vlastním těle. A to je základ úspěchu, který vede k ozdravění celého organismu včetně psychiky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pod taktovkou odborníka změňte svůj život. Bude vám lépe!