Doslechli jste se od někoho, že běhá ultra? Pokud jste neměli možnost toto téma probrat, asi si kladete otázku, co to je?
O ultramaratonu jste už slyšeli?
Zcela jistě jste už někdy slyšeli o maratonu, tedy běžeckém závodu dlouhém 42,195 km. Hovoříme-li o ultramaratonu, na mysli máme vytrvalostní běžecký závod ještě delší, než je maraton. Konkrétní vzdálenost se přitom může lišit.
Slovem ultra sice někdo označuje ultramaraton, ale obecně se termínem „ultra“ označuje ještě trochu jiná disciplína.
Říká vám něco trailový běh?
Zatímco maratony a ultramaratony se obvykle běhají po zpevněném terénu – konkrétně po asfaltových cestách – trailový běh je situován do přírody na nezpevněné či jen částečně zpevněné cesty. Konkrétní podoba se ale může značně lišit.
Lehčí trailové běhy lze absolvovat na louce za domem. Podmínky lze ale škálovat až do extrémní podoby, kdy překonáváte největší horské masivy.
Zkombinujte trailový běh s ultramaratonem
Pokud dvě výše zmíněné disciplíny zkombinujete, dostanete ultratrail, kterému se zkráceně říká ultra. Jde tedy o trailový běh na vzdálenost delší než 42,195 km.
Zcela jistě si umíte představit, že jde o disciplínu, k jejímuž názvu se předpona ultra skutečně hodí. Je totiž ultranáročná, ultradlouhá a také ultranávyková. Opomenout ale nesmíme zvýšené riziko. Nejen pro případ, že byste se chtěli věnovat ultraběhům, si sjednejte kvalitní životní pojištění.
Ultra na nejvyšší úrovni se běhá v těch nejzajímavějších destinacích. Závodníci si v nich sahají na své dno, současně ale objevují sami sebe a dostávají se do nepopsatelných stavů. Kdo ultra nikdy neokusil, kroutí hlavou. Kdo se propracoval na nejvyšší úroveň, stává se na ultraběhu závislým.
Běh v tom nejkrásnějším prostředí
Ultratrailové běhy můžete běhat po celém světě. Zpravidla trvají dlouhé hodiny, často i desítky hodin. Sami tedy v závodě trávíte celý den nebo celou noc. Převýšení dosahuje několika kilometrů. Uvidíte těžko popsatelné scenerie a zažijete těžko popsatelné pocity. Ultra prostě musíte zažít, abyste jej pochopili.
Jak se k ultratrailovým běhům propracovat?
Nikomu nemůžeme doporučit přihlášku do ultrazávodu „jen tak“. Předcházet by měl mnohaletý běžecký trénink. Zkuste nejprve krátké běžecké traily, zaběhněte klasický maraton nebo ultramaraton. Dostat se na první „ultra“ vám zabere dlouhé roky. Svého úsilí ale jistě nebudete litovat.