Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Proč bychom měli začít běhat

Již několik let, možná dekád, je běhání jako forma nenáročné pohybové aktivity na vzestupu. Pro běžce může být motivací sledování pokroku a posouvání se stále dál, hubnutí nebo prostě touha po volném pohybu. S pomocí mobilních aplikací a výzev nebo stanovování milníků se běžci mohou porovnávat a navzájem podporovat. Běh nabízí mnoho různých variant, které umožňují volbu směru, délky a intenzity trasy, takže nuda není ani na pořadu dne.

 

5 zdravotních přínosů běhání

Zdravotní přínosy pravidelného běhání jsou neoddiskutovatelné, zmiňme tedy alespoň ty nejdůležitější:

  1. Zlepšení srdečně-cévního systému a snížení rizika srdečních onemocnění
  2. Zlepšení celkové kondice a vytrvalosti
  3. Posílení svalů a kostí
  4. Zlepšení imunitního systému
  5. Zlepšení kvality spánku

Mimo těchto hlavních pět přínosů můžeme zmínit také snižování hladiny stresu a úzkosti, což má pozitivní vliv na duševní zdraví.

zdroj: pixabay.com

Socio-ekonomické přínosy běhání

Při běhání nejde jen o zdravotní přínosy. Důvody, proč by lidé měli začít běhat, jsou rovněž sociální a ekonomické.

  1. Běhání je relativně levná aktivita, kterou lze provozovat téměř kdekoli a kdykoli. Běžecké boty koupíte jednou klidně na více let, záleží na intenzitě běhu, například v e-shopu sportovna.cz
  2. Přináší možnosti sociální interakce, jelikož může být provozováno v rámci běžeckých skupin a komunit, kde se lidé navzájem podporují a motivují.
  3. Časová flexibilita – nejsou nutné žádné dlouhé přípravy, kromě rozcvičení, a můžete začít ihned běhat.
  4. Již výše zmíněným faktem je, že pravidelné běhání vede k lepšímu zdraví, čímž se snižují náklady na zdravotní péči a celkové náklady na zdravotnictví.

Na co tedy čekáte

Jestliže jsme vás přesvědčili o značných přínosech běhu, nečekejte, že hned uběhnete velké vzdálenosti. Pokud nemáte vůbec žádnou sportovní průpravu a celý den prosedíte v zaměstnání, pravděpodobně nezvládnete běžet ani jeden kilometr. To ale není důvod k zoufalství. Vaše tělo se musí na novou sportovní aktivitu postupně připravit a naučit se ji zvládnout.

Při plánování trasy si zvolte začátečnickou trasu, která měří maximálně 3 kilometry. Nezoufejte, pokud celou trasu neuběhnete, na začátku to není nutné. Je lepší začít pomalu a postupně zvyšovat vzdálenosti. Začněte pomalou chůzí, poté zkusíte uběhnout krátkou vzdálenost, třeba jen dvě stě metrů, a pak se znovu přepnete na chůzi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč bychom měli začít běhat