Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Puchýře u běhání. Jaká je prevence a léčba?

Puchýře na nohách se zpravidla tvoří vlivem nadměrného tření při běhání. Naštěstí ale existují možnosti, jak rizikové faktory pro vznik puchýřů minimalizovat. Podívejte se na rady, jak puchýřům předejít a jak se o již vzniklé puchýře starat. Věděli jste například, že bavlněné ponožky jsou na běh naprosto nevhodné?

Nejlepší prevencí puchýřů jsou vhodně vybrané boty

Asi není žádným překvapením, že na prvním místě jsou potřeba správné boty, ve kterých bude docházet k co nejmenšímu tření. Pokud budou boty příliš těsné, bude docházet k oděrkám na specifických místech, pokud naopak příliš volné, je to dokonce na úraz. To však ale nejsou jediné faktory. Každý z nás má například jiný došlap. Došlapy se dělí na pronaci (došlap vnější stranou chodidla), supinaci (došlap vnitřní stranou chodidla) a neutrální. Pokud máte výraznější pronaci či supinaci, speciálně uzpůsobená bota výrazně sníží riziko vzniku puchýřů i bolesti kloubů.  Další tipy na výběr správných běžeckých bot najdete na Top4Running.cz.

Preventivní gelové náplasti proti puchýřům

Na trhu se prodávají i speciální hydrogelové náplasti které slouží jako prevence proti puchýřům. Mohou být větší i menší a tak0 různých tvarů. Mohou se hodit, pokud máte například nový neprošlápnutý pár bot a víte, v kterých oblastech jste náchylní na tvorbu puchýřů.

Není to jen o botě, záleží i na ponožkách

Ačkoli to mnohé překvapí, obyčejné ponožky z bavlny nejsou příliš vhodné. Lepším materiálem je syntetika, například polyester, nebo také vlna či nějaká jejich kombinace. Proč? Protože přírodní materiály – zejména bavlna – v sobě drží vlhkost. A vlhká noha v botě zaprvé klouže a tím zvyšuje tření, zadruhé změkčuje kůži chodidel. To jsou pak doslova ideální podmínky pro vznik puchýřů. Kromě samotného materiálu pak také výrazně pomáhá správný střih, délka a zesílení namáhaných partií. Koukněte třeba na sportovní ponožky na 11teamsports.cz.

Jak se co nejrychleji vypořádat s puchýři

Spousta běžců s pevným režimem to nejspíš nerada uslyší, ale při vzniku puchýřů je úplně nejvhodnější nechat nohy alespoň pár dnů odpočívat. Puchýř vznikl nadměrným třením o materiál boty, takže dalším běháním pochopitelně ničemu nepomůžete – zvlášť pokud by šlo o ty stejné boty, které problém způsobily. Naopak hrozí, že si puchýř ještě zhoršíte a jeho léčbu zbytečně prodloužíte.

Speciální náplasti na puchýře

Kvůli běžnému fungování v životě si ale přece jen budete muset obout nějaké boty. Nebo se možná rozhodnete, že nemůžete jen tak přestat běhat kvůli nastavenému tréninku. V každém případě je alespoň nutné redukovat tření v místě puchýřů. Nejlepší možností jsou dnes různé druhy náplastí určených přímo na puchýře. Většinou se jedná o hydrokoloidní náplasti, které udržují poraněné místo vlhké a tím podporují přirozené hojení. Najdete je v lékárnách a drogeriích.

Propichovat či nepropichovat puchýře?

Puchýře mají svůj účel a ideální by bylo je nepropichovat, pokud můžete. Puchýř naplněný tělesnou tekutinou totiž přirozeně chrání hojící se kůži před infekcí a vyživuje ji. Propichování jen zvyšuje riziko zanesení infekce do rány a prodlužuje hojení. Na druhou stranu – nechávat si nepropíchnutý puchýř není příliš praktické. I pokud si přece jen dáte pauzu od běhání, většinou stejně potřebujete obout boty a jít třeba do práce. Potom ale hrozí, že puchýř praskne samovolně. V tom případě už je lepší variantou puchýř propíchnout v kontrolovaném a co nejbezpečnějším prostředí.

Jak bezpečně propíchnout puchýř

Pro snížení rizika je ideální si předem pořádně umýt nohy i ruce. Jehla na propíchnutí samozřejmě musí být sterilní. Po propíchnutí nechte tekutinu vytéct, rozhodně ale neodstraňujte ochrannou kůži puchýře. Ihned po vysušení puchýř přelepte náplastí a chraňte před infekcí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Puchýře u běhání. Jaká je prevence a léčba?