Najíst se či nenajíst před tréninkem? To je diskutované téma ranních běžců. Někteří běhají po snídani, jiní si první jídlo dají až po výběhu. Je ranní běh nalačno zdravý?
Vyběhnout s prázdným žaludkem může být stejně tak dobrý, jako špatný nápad. Pohlídat je třeba spánek, výživu i hydrataci.
Ranní běh nalačno a hubnutí
Co je pravdy na tom, že když vyběhneme s prázdným žaludkem, podpoříme spalování tuků? Je pravda, že při tomto výběhu naše tělo využije tuky ze zásob, jako primární zdroj energie, protože jsme tělu nedodali sacharidy, které by mohl jako rychlý zdroj využít. Výběhy nalačno, trvající nejméně 40 minut, jsou tedy vhodné, pokud se snažíme zhubnout. Důležité ale je, co sníme po běhu.
Ranní běh nalačno a snídaně
Svoje snahy zmaříme hned půl hodinky po běhu, když si dáme snídani bez výživové hodnoty, například sladkosti nebo naopak smažené rychl občerstvení. Po výběhu dbejte na porci jídla plnou energie a hlavně minerálů a vitaminů. Ideální je naše stará známá kombinace bílkovin a sacharidů, tedy například ovocný koktejl s mlékem, jogurt s granolou, celozrnné pečivo s lučinou a podobně.
Nebojte si dát po běhu ani míchaná vajíčka, případně omeletu či vařená vejce. Jedná se o dobře stravitelný zdroj bílkovin, a proto se skvěle hodí i pro hubnutí. Doplňte je plátkem celozrnného chleba a klidně si ještě dejte kousek ovoce.
Ani pokud se nesnažíte zhubnout, první jídlo po běhu, a vlastně i první jídlo vašeho dne, rozhodně nepodceňujte. Vaše fyzická aktivita skvěle nastartuje metabolismus a ideálně do půlhodiny po doběhnutí je třeba dát si vyváženou porci jídla. Pokud máte dostatek času, dejte si svoji oblíbenou, zdravou snídani. Spěcháte-li do práce, dejte si alespoň po cestě dva banány nebo jogurtový nápoj. Nečekejte, že se najíte až v práci nebo ve škole, mezitím dostanete obří hlad a nejspíš taky špatnou náladu.
Ranní běh nalačno – nezapomeňte na hydrataci
Běhat nalačno neznamená běhat bez vody, a tak si ráno hned po vstanutí dejte velkou sklenici vody s citrónem, která vás osvěží. Dejte si klidně i čaj nebo kávu (pokud jste na ni zvyklí). Raději ale vynechejte mléko a velmi sladké nápoje, mohly by při aktivitě vyvolat průjem a vaše tělo stejně nezavodní. Pokud ráno vyrážíte běhat na více, než hodinu, vezměte si vodu také s sebou.
Proč běh nalačno?
Ranní běh nalačno je skvělý, protože nastartuje váš den správně: vy se budete cítit dobře díky zvládnutému tréninku a vaše tělo vám za protažení a čerstvý vzduch také poděkuje. Zvlášť, když budete po zbytek dne sedět v kanceláři a někdy pracujete dlouho do večera, ranní proběhnutí se je možností, jak vidět denní světlo a sportovat na čerstvém vzduchu. Po ranním běhu navíc nebudete muset přemýšlet, jestli stihnete skončit dřív v práci a zaběhat si, než se setmí nebo zajít do posilovny, kde vás běhání na pásu stejně nebaví.
Ranní běh je závazkem, který se těžko přerušuje, protože ráno nám „do toho nic nevleze“, na rozdíl od odpoledne. Vyhneme se tak časovému stresu a ten pocit, že se po práci nemusíte rychle převlékat do sportovního, je k nezaplacení.
A ještě jedna výhoda běhání nalačno, hlavně v letních dnech: ranní hodiny jsou zárukou běhu v příjemném počasí, a můžete si tak jít zaběhat nejen ve všední den ráno, ale i o víkendu!
Hlavně se dobře vyspat
Ať už běháte obden, o víkendu, či jednou za týden, důležité je se před ranním během vyspat. Z výběhu po propařené noci nebude mít radost ani váš žaludek, ani třeštící hlava a rychlost také příliš nenatrénujete. Proto se snažte plánovat večírky a běžecké tréninky tak, aby se nesetkaly po sobě.
Spánek vám dodá energii i pro pořádně dlouhý výběh a budete se pořád cítit skvěle. Nezáleží na tom, v kolik hodin vstáváte, ale spíše na době, kdy jdete spát. Méně, než 7 hodin spánku už může znamenat, že se probudíte bez energie a vyběhnete jen ze setrvačnosti: daleko lepší ale je si ranní běh užít, tak vám návyk běhání před snídaní vydrží.
Ranní běhání nalačno – není pro každého
Ne všichni běžci milují ranní tréninky. Ti, kteří si však na běh nalačno zvyknou, na něj nedají dopustit. Vyzkoušejte si běhání nalačno pár dní v týdnu, ať zjistíte, jak se při něm cítíte, a jak zapadá do vašeho běžného dne.
Tipy pro úspěch:
Pokud se bojíte, že vám bude ráno bez snídaně nevolno, dejte si nejdříve sklenici vody nebo čaje, případně kávu bez mléka, a kousek banánu. Postupně přecházejte pouze na vodu, a uvidíte, jestli si váš žaludek zvykne. Nezapomeňte také na správnou večeři: před ranním tréninkem vynechte těžká a mastná jídla, a jezte naposledy dvě hodiny před spaním, ať má vaše tělo čas večeři strávit a dokonale si před aktivitou odpočinout.
Dejte svoje ranní tréninky na první místo: snažte se chodit spát později, jezte zdravé večeře a připravte si snídani i oblečení dopředu, ať ráno vše stihnete a zbytečně se kvůli běhu nestresujete.
Jak správně běhat. 7 běžeckých zásad pro začátečníky i pokročilé
Vyzkoušejte si běhání v různou denní dobu: možná jste tzv. sova a vaše energie je na vrcholu až k večeru. Testujte, kdy se vám trénuje nejlépe, bez nevolnosti, pocitů plnosti či nepříjemných pocitů, že jste bez energie.
Před ranním během se nejdříve projděte, ať rozpohybujete tělo po několika hodinách spánku, a po zahřátí svalů lehkým během si dejte běžeckou abecedu a rozcvičku.