Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Rekonvalescence a cvičení po plastice: Co (ne)dělat po operaci prsou, liposukci a rhinoplastice?

Dotazy klientů plastických klinik se na první konzultaci většinou točí kolem samotného zákroku a očekávaných výsledků. Nicméně k tomu, abychom si mohli užívat pocit štěstí z povedené operace, patří také rekonvalescence neboli zotavování. Co všechno je nutné nepodcenit a jaká jsou pravidla, která bychom měli po zákroku dodržovat?

Augmentace prsou se většinou obejde bez komplikací

Co následuje po operaci?

Zpravidla druhý den po operaci míří klientka domů. Provádí se první převaz, další následuje zhruba po týdnu. V tomto období je nutný klid na lůžku a velmi lehká chůze, aby se zabránilo vzniku trombózy a embolie,” vysvětluje docent kliniky plastické chirurgie Esthé Jan Měšťák.

Jak je to s pohybem a návratem do práce?

Pravidlo všech pravidel. Vždy jednejte podle toho, jak se cítíte. Nicméně minimální doporučená doba vyhýbání se větší fyzické aktivitě je 6 týdnů, po 12 týdnech už můžete vykonávat jakýkoliv sport. Návrat do běžného života je v některých případech možný už po týdnu, samozřejmě ale záleží na typu zaměstnání.

Během šestitýdenní rekonvalescence je nutné nosit elastickou podprsenku bez kostic a přelepovat jizvy proužkem nealergizující náplastí. Omezený je i spánek, a to tím, že se pacientka musí vyhýbat spaní na břiše, jelikož by mohlo dojít k posunutí implantátů nebo otočení těch anatomických. Později můžeme okolí prsou masírovat, jen ale podle pokynů chirurga.

Jak předejít komplikacím

Komplikací u tohoto zákroku se nemusíte příliš bát. V každém případě je ale dodržovat určitá doporučení. Je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření, nejlépe i mammologické. Od půlnoci před operací nejíst, nepít, nekouřit. S dalšími opatřeními vás seznámí váš ošetřující lékař,” říká docent Měšťák.

Hojení ran u každého probíhá různě, a tak i přes dodržení všech pooperačních doporučení může dojít ke zbytnění pooperační jizvy. Nezůstane vám ale navždy, nejpozději po 12 až 18 měsících zpravidla sama vymizí. Stejně tak jizvy kolem dvorců, které se téměř vždy hojí bez problémů.

Po liposukci noste speciální prádlo

Co se děje během liposukce?

Hned během operace se na operovaná místa navléká speciální elastické prádlo, které se nosí 5 až 7 dní. Až poté je možné se umýt a prádlo opět navléci. Podle okolností a rozsahu operace se prádlo nosí i přes den, a to až 8 týdnů.

Jak dlouho po liposukci můžu začít sportovat?

Docent Měšťák vysvětluje: “Prvních pět dnů je vhodné být v klidu, nenamáhat se a odpočívat. Již od šestého dne je možné postupně se vracet do běžného režimu. Výsledky operace se plně projeví už po 4 až 6 týdnech, kdy se již pacienti nemusí v ničem omezovat.”

Jakou metodu liposukce vybrat?

Klinika plastické chirurgie Esthé nabízí moderní ultrazvukovou liposukci Vaser Lipo, kdy je tuk z vybraných částí těla odsáván speciální kanylou. Ta je napojena na přístroj vyvíjející podtlak a díky tomu dostane všechen přebytečný tuk z dané lokality. Ultrazvuková liposukce je šetrnější, protože metoda téměř nenarušuje podkožní tkáně kromě tukových buněk. Mějme ale na paměti, že každý člověk však reaguje trochu jinak, proto se u někoho mohou objevit otoky, volná kůže, nerovnosti či barevné změny.

Rhinoplastika neboli královská disciplína plastické chirurgie

Nos je dominantou obličeje. Proto je třeba si uvědomit, že změna může přinést jiný charakteristický výraz a celkový dojem. S tím vším by vás měl seznámit váš plastický chirurg už během první konzultace.

Jak dlouho musím nosit sádru?

Na konci operace se na nos dává sádrová dlažka, která se sejme po 14 dnech. Další 2 týdny se přikládá na nos před spaním, aby se předešlo poškození oblasti během noci. Po operaci se také zavádí tamponáda, bez té se obejdete už po 2 dnech.

Zpravidla se také objevují modřiny a otoky, zmizí ale do 14 dnů, přestože k mírnému otékání nosu může občas docházet i půl roku po zákroku.

Je možné, že se v pooperačním období objeví malé nerovnosti, které jsou jednoduše odstranitelné, dokonce v ambulantním režimu. Mějte na paměti, že nos se stále formuje a výsledný efekt můžeme posuzovat až po půl roce od operace.

Nepodceňte výběr kliniky

Rhinoplastika je velmi náročná disciplína a potřebuje znalosti a dovednosti opravdu zkušeného chirurga. “Rhinoplastika vyžaduje pečlivou přípravu. Každý nos je jiný, liší se tvarem, odlišnými tkáněmi, jako je například šířka kostry, kůže hrotu a hřbetu. S postupem operace by měl být pacient vždy seznámen a to hlavně kvůli příliš optimistickým očekáváním”, vysvětluje docent Měšťák.

Tip: Chcete si být opravdu jistí svým výběrem kliniky? Domluvte si schůzku u vámi vybraných plastických chirurgů a rozhodněte se podle svého dojmu z prostředí, z jednání lékařů a ostatních zaměstnanců.

Pokud uvažujete o plastické operaci nebo máte dotazy k rekonvalescenci, obraťte se na odborníky z kliniky plastické chirurgie Esthé. Kontaktovat je můžete na telefonním čísle +420 222 868 811 nebo se rovnou objednejte na nezávaznou konzultaci prostřednictvím online formuláře.

DOC. MUDR. JAN MĚŠŤÁK, CSC.

Jan Měšťák

Proslulý plastický chirurg, odborník na slovo vzatý, jeden z nejlepších plastických chirurgů nabitý neuvěřitelnou energií. I tak se píše a hovoří o vedoucím lékaři kliniky Esthé, kterým je doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., jehož jméno se v Česku stalo synonymem pro plastického chirurga. 

Za svou kariéru provedl již tisíce zákroků. Operoval více než 3300 lidí, kterým operace nosu neboli rhinoplastika zcela změnila život k lepšímu. Plastikou břicha zase navrátil krásné křivky 850 maminkám a faceliftem pomohl od vrásek více než 1050 klientům. Tuků z problémových partií zbavil přes 750 pacientů a provedl již více než 2200 operací prsou.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Rekonvalescence a cvičení po plastice: Co (ne)dělat po operaci prsou, liposukci a rhinoplastice?