Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Skákání přes švihadlo, na trampolíně či skákacích botách. Kdy je zdravé a pro koho není vhodné

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

18. 8. 2020

Běh je vlastně konstantní skákání z nohy na nohu. Skákat na místě je však také zdravá aktivita sama o sobě. Skákání posiluje oběhovou soustavu i svaly, a navíc může také být zábavné. Vyhrabte ze zásuvky staré švihadlo z dětství a vyzkoušejte, co ještě umíte!

Skákání přes švihadlo pro pěknou postavu. Jaké výhody přináší?

Skákání přes švihadlo a hubnutí jdou krásně ruku v ruce. Bylo údajně zjištěno, že švihadlo přináší po deseti minutách stejný efekt jako půlhodina běhu. Milovníci joggingu tedy nemusí zoufat, jsou-li drženi doma nebo je příliš nepříznivé počasí. Skákání přes švihadlo kalorie pálí efektivně a poměrně rychle. Půlhodina intenzivního skákání dokáže spálit až 400 kcal.

Švihadlo používá ke tréninku leckterý profesionální sportovec. Skákáním zdaleka nebudete jen hubnout a posilovat výdrž. Pomáhá totiž také zpevňovat celé tělo, posilovat lýtka, a dokonce také podporuje správné držení těla, postřeh a koordinaci. Oproti běhání zapojuje více i paže a hrudník. To je mnoho výhod v jednom!

Jak začít se skákáním přes švihadlo? Začátečníci, je důležité nevzdat se!

Jestliže jste jako dítě měli se švihadlem v tělocviku problém, nevadí. Ještě není pozdě, možná bude vnitřní motivace zdravotními výhodami silnější než tlak učitele. Na začátku se ujistěte, že máte správnou délku švihadla – při přišlápnutí středu by rukojeti měly dosahovat k hrudníku.

Trénujte nejprve základní přeskok švihadla snožmo, začátečníkům možná pomůže meziskok. Skákání přes švihadlo je teoreticky velmi jednoduché, stačí si vzpomenout na dětství… Pokročilejší zvládnou časem i takzvané “vajíčko” nebo dvojí protočení v jednom skoku, což jsou všechno triky prospěšné i pro mozek.

Jak se vybavit pro skákání přes švihadlo

Udělejte si ze skákání přes švihadlo výzvu, přes kterou “nejede vlak”. Ze začátku stačí čtvrthodinka denně, jen je nutné vydržet. Někdo si na správnou techniku musí přijít sám, jiný raději následuje tipy. Pro skákání je správnou polohou rovný postoj na špičkách, s lokty u těla a zataženým břichem. Postupem času už se věci zautomatizují a mohou se stát zábavou. Stačí vám kousek volného prostoru, neplandající kalhoty, ženám pohodlná a zároveň pevná sportovní podprsenka.

Nemáte-li přes co skákat, můžete si pořídit speciální sportovní švihadlo. Díky pevné výztuži má toto náčiní větší efekt na tělo osoby, která je používá. Hlavními dvěma kategoriemi pak je lehké/těžké. Pro dlouhé skákání se hodí lehčí švihadlo.

Skákání na trampolíně: Děti si ho užijí, dospělí potrénují kondici

Trampolíny nejsou pouze pro děti! Skákání na nich, pokud je prováděno bezpečně, je dokonce zdravější, než byste možná tušili. A dětem prospívá také, pokud je trampolína bezpečně používána, právě proto, že je tolik baví. Výhodami jsou samozřejmě posílení srdce a nohou, ale také například posilování hluboko umístěných svalů v trupu. Věděli jste, že prý trampolína také pomáhá posilovat kostní hmotu?

Nesmíme vynechat ani zásadní vlastnost skákání na trampolíně: hubnutí. Nezdá se to, ale bylo zjištěno, že trampolína má silnější efekt než běhání. Zákonitě pak cvičení na trampolíně působí také velmi dobře k odbourávání přebytečných tuků. Samozřejmě je velmi vhodné toto doplnit zdravými stravovacími návyky, jako ostatně u každého cvičení.

Skákání na trampolíně a pánevní dno je také velmi známé téma. Nutkání na malou stranu, které člověk při skákání často zažívá, je způsobeno tlakem ovlivňujícím pánevní dno. Toto je však zdravé cvičení, které onu soustavu svalů trénuje a zpevňuje.

Kdo by se měl skákání vyhýbat?

Nejste si jistí, zda začít se skákáním přes švihadlo? Kolena bývají častou překážkou, spolu s kyčlemi či páteří. Pokud jste po úrazu těchto částí těla nebo s nimi máte potíže, raději si najděte jinou sportovní činnost. Problém s koleny často brání také turistice a běhu. Poraďte se s lékařem, jakému cvičení se můžete bezpečně věnovat. Pokud je poškození kloubů lehčího typu, mohlo by stačit nahrazení švihadla trampolínou, která je díky měkčímu dopadu šetrnější.

Velmi zakazované bývá také skákání na trampolíně po porodu a během těhotenství. Důvodem je inkontinence, kterou tato aktivita svým působením na pánev podporuje. A kromě toho samozřejmě také skutečnost, že tělo je už tak poměrně namožené a není třeba jím třást nahoru a dolů.

Skákací boty na cvičení s trochou adrenalinu: V Česku zatím méně známý sport

Pod pojmem “skákací boty” si můžeme vybavit tenisky vhodné ke skokům přes švihadlo. Tedy boty dobře padnoucí a s vhodným tvarem podrážky. Skákací boty však můžeme chápat také doslovně – tím jsou myšleny speciální pružinové chůdy na powerbocking. Taková výbava stojí pár tisíc a zkušení skokani s ní dokáží provádět lecjakou nebezpečnou akrobacii.

Toto však může ozvláštnit skákání také zkušeným švihadlářům a lidem s dobrou fyzičkou. Je třeba mít zpevněné tělo a dobrou koordinaci. Ti z vás, kteří skáčou často a rádi, možná už pořízení či vypůjčení skákacích bot zvažovali.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Skákání přes švihadlo, na trampolíně či skákacích botách. Kdy je zdravé a pro koho není vhodné