Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Jak vybrat sportovní nápoj. Hydratace a ionty pro výkon

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

16. 7. 2019

Co může jednomu běžci fungovat na jedničku, vám může podráždí žaludek. Jak správně vybrat sportovní nápoj pro dokonalou hydrataci i regeneraci po výkonu? 

Sportovní nápoj, iontový či isotonický drink…to jsou názvy pro tekutiny, které jsou navrženy tak, aby hydratovaly účinněji, než čistá voda i při těch nejnáročnějších sportovních výkonech.

Sportovní nápoj – jak vybrat ten nejlepší

Správný sportovní nápoj by měl rychle hydratovat organismus a doplnit ztracené látky, především sodík, hořčík a vápník. Mohou se pít před, během i po výkonu: pro každý moment existuje speciální mix. Jak vybrat ten nejlepší sportovní nápoj?

Testujte důsledně

Nakupte několik isotonických nápojů a každý den si dejte jiný. Aby byl test úspěšný, jezte před a po běhu stejné jídlo, snažte se spát stejnou dobu a vyběhnout ve stejný čas, protože jídelníček a množství energie může trénink ovlivnit.

Můžete testovat dva druhy nápojů, jeden před během a druhý potréninkový. Po každém tréninku si zapište, jestli je vám dobře od žaludku, jestli a jak moc vás bolí svaly, a jak jste se celkově cítili po výkonu i při něm.

Důvěřujte vlastnímu zažívání

Pokud máte po vypití konkrétního nápoje trávicí potíže i když jste doma či v práci bez námahy, představte si, co s vámi udělá při tréninku nebo závodu.

Den poté

Vždy ráno po tréninkovém dni si zaznamenejte podrobnější informace o běhu ze včerejška a následujících hodinách. Bolí vás žaludek? Spali jste dobře nebo jste nemohli zabrat, i když normálně spíte jako dudek?

 

Vyznejte se ve složení

Každý iontový nápoj by měl obsahovat tyto ionty: draslík, sodík, hořčík, vápník, fosfor, chlór. Sportovní nápoj určený ke konzumaci při výkonu by měl obsahovat složité (postupně využitelné) sacharidy.

Regenerační nápoje se konzumují bezprostředně po tréninku či závodu a obsahují složky, jenž napraví organismus po sportovním výkonu, mimo jiné esenciální aminokyseliny, sacharidy, minerální látky a vitamíny, například takové, které dodávají živiny našim kostem a tkáním. Obsah hořčíku pomáhá předcházet svalovým bolestem, BCAA regeneruje svalovou hmotu a tím připravuje tělo na další těžký výkon.

Vsaďte na domácí tipy

Pokud vám ionťáky tak nějak nesedí, nezoufejte: potřebný sodík doplňují i špičkoví běžci při ultramaratonech obyčejným horkým bujónem. Někteří nedají dopustit na coca-colu, která pomáhá při nevolnosti a obsahuje velké množství kofeinu.

Bolest při běhu a únava. Jak na 8 častých problémů běžců

Po výkonu je pro doplnění sodíku skvělá i domácí citronová limonáda, která vás skvěle osvěží. Stačí smíchat půl litru perlivé vody, šťávu ze dvou citronů a lžičku medu nebo cukru. Pokud míváte po těžkém výkonu podrážděný žaludek, nastrouhejte do limonády čerstvý zázor: nad sportovní nevolností máte vyhráno a navíc vás tento kořen ochrání před nachlazením a záněty.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Jak vybrat sportovní nápoj. Hydratace a ionty pro výkon