Jogging je vlastně takový velmi pomalý kondiční běh. Při tomto způsobu pohybu nejsou důležité kilometry ani tempo. Poradíme, jak má vypadat technika joggingu, abyste běhali správně.
Pomocí joggingu si člověk zlepšuje fyzickou kondici a vytrvalost. Často se mu říká rekreační běh nebo kondiční běh. Při tomto cvičení je hlavně důležitá psychická pohoda, zlepšení kondice a zdraví.
Rozdíl mezi joggingem a během
Jogging má za úkol zvýšit dechovou a tepovou frekvenci, rozproudit krevní oběh. Kromě toho slouží k aktivování svalů. Člověk by se pak neměl cítit příliš unavený. Často se diskutuje, jestli je jogging rychlá chůze nebo běh. Rozdíl mezi oběma způsoby pohybu spočívá v letové fázi. Jestliže tedy chceme provozovat jogging, neměla by při pohybu chybět letová fáze. Protože je odraz minimální, je nízko nad zemí. Člověk, který jogguje, většinou za týden naběhá do 20 kilometrů, zatímco u běžce je to mnohem více.
Joggingu se často věnují ti, kteří s běháním začínají a mají dobrou fyzickou kondici. Před začátkem joggování je totiž důležitý váš zdravotní stav. Jestliže má člověk pouze nízkou nadváhu, může začít s joggováním bez obav. Pokud má ale vyšší hmotnost a neprovozoval žádné fyzické aktivity, mělo by se začínat s rychlou chůzi. Na změnu je čas, až když si je člověk jist, že se může posunout dál. Pak se pomalu zařazuje střídání běhu a chůze.
Fáze joggingu
První fáze se nachází v bodu, kdy se těžiště těla ocitá nad středem nohy, která došlapuje. Pro jogging je charakteristické větší pokrčení stojného kolena (to, na kterém je větší váha), a přitom také větší vysazení pánve. Trup se tímto dostává do mírného předklonu. Zanožená noha se ocitá mírně nad zemí.
V druhé fázi se dokončuje odraz. Protože je během joggingu pokrčené koleno, nedochází k odrazovému náponu a ani k úplnému propnutí v kyčli. Kyčle jsou pak zapojeny mnohem méně. Chodidlo švihové (přední) nohy se ocitá mírně nad zemí a trochu před trupem. Na rozdíl od běhu se švihové koleno nedostává tolik dopředu před trup a vysoko, jako je tomu u běhu.
Ve třetí fázi dochází k letu. Běžec tolik neskáče, proto je letová fáze pouze kraťoulinká. Švihové koleno se dostává jenom mírně dopředu. Důležitý je také pohyb paží, které se pohybují ve všech fázích méně než u běhu.
Konečnou fází joggingu je došlap, který probíhá pod trupem přes patu. Jestliže se jedná o velmi pomalý běh, tak i přes špičky, za vyššího náklonu trupu dopředu.
Protože při joggingu člověk běží pomalinku, jedná se o poměrně malé nárazy, proto nemusí špatně působit na pohybové ústrojí.
Několik pravidel joggingu
Při joggingu by se nemělo koukat pod nohy, ale běžec by se měl dívat daleko před sebe. Je to především z toho důvodu, že při špatném pohledu pak člověk zbytečně drobí krok.
Běžec by měl mít dobré držení trupu s mírným náklonem dopředu.
Úhel v loketním kloubu by měl být v ideálním případě asi 90 stupňů. Lokty by měly být spíše u těla a nevytočeny vně. Je vhodné přitáhnout lokty k tělu a minimalizovat rotaci v ramenou. Paže by se měly pohybovat přiměřeně běžeckému tempu.
Pokud běžec používá správnou techniku joggingu, dodržuje správné tempo, což se pozná tak, že dokáže mluvit.
Mezi chyby patří také příliš dlouhý krok, špičky by přitom neměly být přitaženy k bérci. Vedle rovného trupu by se nemělo ani protáčet zápěstí. Při odrazu je třeba dbát na to, aby nedocházelo k sezení – vytváření příliš velkého úhlu v koleni.
Nezapomínejte ani na další důležité zásady:
- nepodceňujte výběr vhodného oblečení, které bude dobře odvádět pot,
- vyberte si kvalitní běžeckou obuv,
- dobře se rozcvičte,
- při joggingu nejsou důležité kilometry, ale doba, po kterou běžíte,
- věnujte se joggingu alespoň 3x týdně,
- začněte na půlhodině a každé 3 týdny můžete zvýšit dobu o pět minut,
- snažte se o měkký došlap,
- joggujte pravidelně.
Pokud chcete začít s joggováním, začínejte třeba i s kombinací běh/chůze. Když získáte základní vytrvalost, můžete zvyšovat nároky a dobu běhu.
Dáváte přednost joggingu před během? Podělte se v diskuzi pod článkem o vaše zážitky a zkušenosti.