Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Správná velikost běžeckých bot je pro běžce velmi důležitá. Zjistěte proč.

Velikost? Záleží na ní! Běžecká obuv by měla odpovídat délce chodidla a šířce chodidla a správně navržený systém vázání zajišťuje, že svršek může být optimálně přizpůsoben chodidlu.

Správně padnoucí obuv je základem pohodlí v každé situaci. Koneckonců, nikdo z nás nemá rád kuří oka a odřeniny, které jsou výsledkem nošení příliš těsných bot a v opačném extrému boty, které se zouvají na každém kroku v důsledku příliš velkého rozměru. Při běhu je otázka správně zvolené velikosti obuvi ještě důležitější! To je moment, ve kterém během fyzické aktivity vstupuje do hry vaše bezpečnost.

Zjistěte, jak změřit nohu a jak vybrat správnou velikost a nejlepší běžecké boty.

Jak měřit velikost chodidla?

Měření přesné velikosti chodidla je zásadní, protože dobře padnoucí boty jsou pohodlnější a poskytují běžci optimální pohodlí během tréninku. Kromě toho boty ve správné velikosti minimalizují riziko zranění a úrazů.

Jak vybrat běžecké boty

Délka chodidla – pokyny k měření

Nejlepší je měřit nohy odpoledne, kdy jsou vaše nohy po dni aktivity mírně oteklé. Chcete-li změřit chodidlo, budete potřebovat: prázdný list, tužku, pravítko nebo měřicí pásku.

  1. Příprava – Chcete-li přesně změřit chodidlo, ujistěte se, že máte na nohou ponožky, které hodláte nosit v běžeckých botách.  Můžete také měřit bosou nohu, nezapomeňte, že k výsledné délce bude třeba přidat 2-3 mm.
  2. Papír a tužka – položte nohu na kus papíru a držte tužku svisle a přesně obkreslete celé chodidlo. Jasně označte, kde je nejdelší prst (obvykle palec nebo druhý prst) a konec paty (nezapomeňte držet tužku svisle k patě!).
  3. Změřte délku chodidla – pomocí pravítka veďte přímku mezi nejvzdálenějšími body – špičkou nejdelšího prstu a špičkou paty. Poté změřte úsečku – její délka bude odpovídat délce vašeho chodidla.
  4. Proces zopakujte – opakujte celý proces pro druhou nohu, protože délka chodidel se může mírně lišit. Obvykle je rozdíl malý a nepřesahuje 4-5 mm.

Šířka nohy – jak ji zjistit?

Chcete-li určit šířku chodidla, můžete použít dříve vytvořené výkresy. Šířka nohy je určena na základě šířky takzvaného metatarzu, přesněji – plantární části metatarzu. Určete body vlevo a vpravo na výkresu chodidla v jeho nejširší části a změřte přímku mezi nimi. Vybraní výrobci běžecké obuvi nabízejí boty v několika šířkách, z nichž si můžete vybrat, což umožňuje optimální přizpůsobení obuvi téměř každé noze.

Jak vybrat běžecké boty

Pokud chcete rychle zkontrolovat, zda vaše nohy mají standardní šířku – změřte obvod metatarzu měkkým měřicím páskem (např. krejčovským centimetrem). Výsledná hodnota by měla být blízká délce chodidla. Pokud je tedy délka chodidla 26 cm – obvod chodidla by měl být 25-27 cm. Menší nebo větší obvod chodidla bude indikovat nestandardní šířku chodidla a může vyžadovat, abyste si vybrali jiné než standardní boty.

Přečtěte si podrobného průvodce New Balance: Jak změřit chodidlo a vybrat běžecké boty?

Jak zjistit velikost obuvi?

Pokud znáte délku chodidla – určení velikosti obuvi je jednoduché. Jak zjistit velikost boty? Stačí porovnat měření s tabulkou velikostí daného výrobce obuvi. Pokud je délka vašich nohou odlišná – upravte boty podle delšího chodidla.

  • Nezapomeňte, že stélka běžecké obuvi by měla být o 5-10 mm delší než délka Tento rozdíl vám zaručí optimální pohodlí během tréninku, bez rizika tření pokožky nebo nadměrného uvolnění svršku.
  • Pro sprint a běh na krátké vzdálenosti mohou být boty o něco menší (stélka delší než chodidlo o 5 mm) a pro běh na dlouhé vzdálenosti (včetně maratonů), trailový běh a běh v zimě – délka stélky by měla být asi o 10 mm delší než délka

Vybrané značky nabízejí dámskou obuv ve velikostech 36 až 41 a pánskou obuv ve velikostech 42 až 47 (a více) a tzv. „poloviční“ (např. 36,5, 37,5 apod.). V New Balance je drtivá většina modelů bot tzv. unisex, což v praxi znamená dostupnost každého střihu ve všech velikostech, od 36 do 47 nebo dokonce 51.

Stojí za zmínku, že různé značky obuvi mohou mít mírně odlišné velikosti, proto před nákupem vždy zkontrolujte velikostní tabulku dané značky.

Podívejte se na aktuální řadu běžeckých bot New Balance.

Jak vybrat běžecké boty?

Při výběru běžecké obuvi je důležité nejen znát velikost chodidla, ale také pochopit svůj běžecký styl a určit své běžecké povrchy a typ chodidla. Jak vybrat správnou běžeckou obuv?

Jak vybrat běžecké boty
  • Typ chodidla – Vaše chodidlo může být neutrální, supinační nebo nadměrně pronační. Při výběru běžecké obuvi věnujte pozornost tomu, zda jsou boty určeny pro běžce s určitým typem nohy.
  • Styl běhu – preferujete krátké sprinty nebo dálkové běhy? Různé boty jsou určeny pro různé styly běhu – při běhu na atletickém běžeckém pásu potřebujete trochu jinou oporu a jinou při překonávání krátkých i dlouhých vzdáleností na lesních cestách.
  • Tlumicí vrstva – Pokud běháte na tvrdých površích, jako je asfalt, hledejte boty s nejvyšším možným tlumením, které účinně ochrání vaše klouby a svaly před nárazy.
  • Vyzkoušejte si obuv – pokud je to možné, před nákupem si boty vyzkoušejte. V obchodě se sportovní obuví můžete udělat několik výskoků, a dokonce se rychle projít mezi regály. Tímto způsobem budete mít jistotu, že boty dobře padnou na nohy a nezpůsobují nepohodlí.

Zjistěte více: Jak vybrat běžecké boty?

Kde koupit běžecké boty?

Nejlepší běžeckou obuv si můžete koupit v obchodech se sportovní obuví a specializovaných na sortiment pro běžce. Zde také získáte profesionální podporu při výběru obuvi, ale často i oblečení a praktických běžeckých doplňků. Ve velkých sportovních obchodech se podívejte do sekce obuvi a najděte ty, které jsou určeny pro běh. Pohodlnou formou nakupování běžecké obuvi jsou sportovní e-shopy. V tomto případě je nejlepším nápadem vsadit na osvědčené a známé značky.

Jak vybrat běžecké boty

Nezapomeňte, že výběr obuvi má významný vliv na pohodlí a efektivitu tréninku, takže stojí za to strávit nějaký čas přesným přizpůsobením obuvi vašim nohám a preferencím.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Správná velikost běžeckých bot je pro běžce velmi důležitá. Zjistěte proč.