Menu
oBěhání.cz
Běžecké závody

Štafetový běh z Hodonína do Lán se poběží v březnu na počest 170. narozenin TGM

Redakce

Redakce

21. 2. 2020

O víkendu 7. a 8. března 2020 si Běžecký oddíl TJ Sokol Praha-Krč připomene 170 let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka štafetovým během z jeho rodiště v jihomoravském Hodoníně až na místo jeho posledního odpočinku v Lánech. Účastníky čeká trasa 360 kilometrů, kterou chtějí zvládnout za 36 hodin. Slavnostní start proběhne v Hodoníně u Masarykova muzea v sobotu v 8 hodin ráno, před muzeem TGM v Lánech by se měla štafeta objevit v neděli kolem 8. hodiny večerní.

Štafeta navštíví mimo jiné Hustopeče, Brno, Kuřim, Tišnov, Bystřici nad Pernštejnem, Chrudim, Kolín, Prahu a Unhošť, celkem 76 měst a obcí. Na trase se budou konat doprovodné lokální akce. Běžce uvítají např. před zámkem v Židlochovicích, v centru Brna nebo v pražské Uhříněvsi. Další místa se postupně přidávají.

„Tato akce má velkou podporu od domovské sokolské organizace v Praze-Krči, hodně spolupracujeme také s místními sokolskými jednotami. Například v Hodoníně nebo v Chrudimi díky nim budeme mít na místě potřebné zázemí“, říká duchovní otec akce Alois Sečkár, který aktivně běhá sedm let a koncem roku 2018 byl u zrodu běžeckého oddílu, jehož členové tvoří jádro štafety. S organizací vydatně pomáhá jeho otec Anton, archivář Sokola Krč, provozovatel webu o krčské historii a majitel sbírky fotografií s Masarykem. Chystá se rovněž na roli řidiče, kameramana a fotografa.

Dalším spoluorganizátorem je Martin Šandera, kterého budou mnozí aktivnější běžci znát, ať už jako účastníka nebo pořadatele nejrůznějších závodů. „Proč to běžet? 170. výročí narození TGM, prvního Čs. prezidenta, prezidenta osvoboditele. Odkaz TGM ‚nelhat, nebát se a nekrást‘ je následováníhodný, zvláště v kontrastu dnešní politické situace“, říká Šandera.

Běh láká další postavy české běžecké scény, účast mají v plánu například bosoběžec v kiltu Tomáš Zahálka nebo ambasador Světla pro svět, klavírista a maratonec Michal Rezek. V některých místech se přidají členové lokálních sokolských jednot či běžeckých oddílů, očekává se větší či menší zapojení několika desítek sportovců.

„Trasu rozdělíme na 36 zhruba desetikilometrových úseků. Jednotlivé úseky pak přidělíme přihlášeným účastníkům štafety, abychom měli jistotu, že se zdárně doběhne do cíle,“ vysvětluje plán Alois Sečkár. „Zároveň zveme všechny běžecké nadšence nebo cyklisty, kteří by nám chtěli nezávazně dělat doprovod, aby neváhali a ozvali se nám. Nebo nás zkrátka jen v pravý čas čekali a přidali se, až poběžíme kolem.“

Pořadatelé vyzývají zájemce o uctění památky prezidenta Masaryka, aby se jim neváhali ozvat a přidali se, třeba jen na malý kousek v blízkosti bydliště. Případně stačí jen být ve správný čas na správném místě. Lidé, kteří z různých důvodů nemohou nebo si netroufají běžet, jsou vřele vítáni jako divácká podpora kdekoliv podél trati.

Jak kdysi prezident Masaryk zapsal do pamětní knihy Sokola na Malé Straně: „Bez sokolování, bez nějakého sportu zdravý člověk, myslím, žít ani nemůže, alespoň by neměl.“ TGM štafetě nazdar!

FB událost: https://www.facebook.com/events/2553442124977632/
TJ Sokol Praha-Krč: https://www.facebook.com/sokolkrc/
Trasa: http://www.cykloserver.cz/f/6c0d252958/

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Štafetový běh z Hodonína do Lán se poběží v březnu na počest 170. narozenin TGM