Tejpování kolene či ramene. Víte, proč tejpovat a zvládnete to sami?
Taťána Kročková
22. 6. 2020
Tejpování je poměrně nová a účinná metoda, která pomáhá s bolestí svalů, kloubů a páteře. Barevné lepící pásky na sobě nenosí pouze sportovci, ale v podstatě kdokoliv, včetně těhotných žen a dětí. Ne vždy je ale tejpování vhodné a vůbec nejhorší případem je zcela špatné tejpování. I když není smrtelné, může vám vaše problémy pořádně zhoršit. Tejpování tedy rozhodně patří do rukou odborníků. Kdo může tejpovat a co tejpování vlastně obnáší? Zvládneme to případně i sami?
Kdy tejpovat a pro koho jsou tejpy určeny?
Kineziologické tejpování je dnes velmi oblíbené. Název kinezio znamená v latině pohyb a tape je anglické slovo označující pásku. Prvopočátky metody tejpování se datují do 70. let 20. století a pojí se se jménem japonského lékaře Kenzo Kase. Původně se tejpování využívalo pouze u sportovců. Bílá obinadla sloužila především k fixaci zranění při sportu. Dnes není ničím neobvyklým, že barevné tejpy, které třeba i zajímavě vypadají, zdobí těla každého z nás, nejen aktivních sportovců, ale také osob s chronickými bolestmi zad a takzvaných kancelářských krys majících sedavé zaměstnání.
Tejpy se dají skvěle využít při zánětech kloubů, například u přetěžovaného ramene či kolene. Nezbytné jsou tejpy také v případě vymknutí příslušného kloubu. Tejpovací pásky mají i přirozený analgetický účinek, takže léky můžete klidně vrátit do lékárny a ušetříte si jejich případné nežádoucí účinky na organismus. Takže využít tejpování můžete nejen při sportu a po úrazech, ale také pro korekci vadného držení těla a dokonce i v těhotenství, při bolestivé menstruaci a takzvaných křížových bolestech, anebo k prokrvení konkrétní oblasti těla, k podpoře průtoku lymfy a ke snižování otoků.
Tejpovací pásky a jejich působení na kůži
Kinezio tejpy se lepí na kůži, kde se ponechávají delší dobu. Lepící páska je vyrobena tak, aby na vaší pokožce dobře držela a odolala působení vnějších vlivů, například oblečení a běžnému otírání. Samozřejmostí je, že by kineziologická páska měla být voděodolná a neloupala se pokaždé, co se zpotíte. Tejpovací páska vám tak bez problémů vydrží na kůži několik dnů a můžete se s ní také sprchovat nebo koupat v bazénu. Nemusíte se bát, použitý materiál je bezpečný, zpravidla se jedná o bavlnu a šetrné lepidlo na bázi pryskyřice. Některé tejpovací pásky bývají vylepšeny například o turmalín. Zásadní je to, že je tejpovací páska velmi pružná a prodyšná.
Jak tejpovací páska působí na kůži? Tím, že se kineziologická páska těsně nalepí na vaši pokožku, dojde k oddělení kůže od podkoží, svalů a vazů. Dochází k lepšímu prokrvení svalu a celého jeho okolí. Tělo věnuje pozornost zatejpovanému místu a vysílá signály do mozku, aby s tím něco dělal. Kromě toho tejp mechanicky fixuje určité svalové oblasti, proto nám umožňuje zvýšit rozsah pohybu bez bolesti, anebo naopak zabránit takovému pohybu, který nám škodí.
Tím, že jsou tejpy elastické, poskytují nekonečné možnosti využití a dají se s nimi provádět hotová kouzla. Slouží však především k tomu, abychom šetřili jisté svalové partie při zranění nebo po úrazu, poškozené vazy, svalové skupiny, páteř nebo opotřebované klouby. Díky tejpu se můžeme pohybovat, a zároveň se postižená a bolestivá oblast našeho těla krásně léčí a regeneruje.
Kdo provádí tejpování?
Tejpovat se může naučit každý, například na kurzu nebo na internetu, návod na tejpování – instruktážní video – může do určité míry pomoci. Výborné jsou i různé publikace o tejpování, ale potřebnou teorii i praxi vám nejspíše zaručí jen kvalitní škola tejpování. Pokud se však ptáme, kdo může tejpovat, odpověď není vždy jednoznačná.
Ideální je, když vám tejpování provede školený fyzioterapeut, který tejpovat skutečně umí. Každý fyzioterapeut techniky tejpování nestudoval a není na tuto kineziologickou techniku vyškolený – a rozhodně ani ne vy! Bez patřičné znalosti anatomie je tedy správné tejpování náročné, a někdy se tak tejpy stávají pouhou ozdobou – nebo nám mohou dokonce i uškodit.
Špatné tejpování – pozor na opačný efekt!
Pokud máte tejpovací pásku nalepenou správně, měli byste okamžitě po aplikaci tejpu pociťovat úlevu. Při špatném tejpování buď tejp vůbec nijak nepůsobí a máte jej pouze jako ozdobu, anebo způsobuje opačný efekt, například vyvolává svalové napětí v oblasti, kterou by naopak bylo potřeba uvolnit.
Tejpovací pásky: materiál, kvalita a barva
Tejpovací pásky jsou šetrné k pokožce a některé z nich jsou i speciálně hypoalergenní. Jsou vyrobeny z bavlny a lepidlo bývá většinou z přírodní pryskyřice. Na trhu je spousta značek a druhů barev, vybírat můžete podle kvality a ceny, ale hlavní je jejich funkce. Každá barva tejpu je totiž určena k jinému typu tejpování. Nejlepší nákup tejpovací pásky pořídíte ve zdravotnických potřebách nebo v eshopech týkajících se zdraví, nikoli někde v supermarketu. Nákup je možné provést i přímo u fyzioterapeuta, ale lepší je se nechat od něj rovnou zatejpovat. Cena tejpovací pásky se pohybuje v rozmezí několik stovek korun.
Některé tejpy jsou výrazně zdobené, mají například různé vzory, odstíny nebo i obrázky s dětskými motivy. Klasické kineziologické tejpy fyzioterapeuté rozlišují podle barev, které poukazují na sílu tejpu a jeho elasticitu. Některé barvy tak fixují dané místo více a působí silnější, jiné slaběji. Proto je potřeba vědět o tejpech co nejvíce, a umět si správně barvy zkombinovat pro co nejlepší působení.
Jak dlouho tejp na kůži vydrží?
Tejp na kůži vydrží několik dnů, ideální pro léčbu je nosit tejpovací pásku na těle týden, delší dobu již určitě ne. Někdy se může rozvinout i negativní reakce nebo alergie. Páska se časem také vytahá a opotřebuje.
Kontraindikace tejpování
Kontraindikace tejpování samozřejmě také existuje. I když tejpy mohou používat i malé děti a obezřetně také těhotné ženy, nejsou vhodné pro osoby alergické na lepidlo použité tejpovací pásky a pro osoby s kontaktní alergií. Tejpovací pásky by neměly být nalepeny na zanícenou, atopickou a ekzematickou pokožku, na bradavice, zanícená znaménka a nádory kůže. Neměly by být zkrátka používány v případě kožních nemocí a potíží. Opatrně je potřeba přistupovat k tejpování u diabetu, srdečního onemocnění a vrozených srdečních vad a u onemocnění ledvin. Vždy je to na individuálním posouzení lékaře.
U zdravých sportovců a fyzicky zdatných jedinců by kromě případné alergie neměl být s tejpováním absolutně žádný problém.
Tejpování kolene pro odlehčení
Zatejpovat koleno byste možná mohli zvládnout sami, ale je třeba rozhodně vědět, jak na to. U jednorázové pomoci v akutním stavu, vyjma úrazu kdy musíte okamžitě k lékaři, je to určitě fajn, ale pokud vás něco trápí dlouhodobě, neměli byste si jen tak sami vypomáhat tejpováním, kterému ještě ani odborně nerozumíte. Každý chronický problém byste měli určitě řešit se svým lékařem.
Pokud vás dlouhodobě zlobí koleno, lze nosit lehkou ortézu, anebo si koleno zatejpovat. Návod na tejpování kolene najdete na internetu v instruktážním videu, ale rozhodně bude lepší, když vám ho poprvé zatejpuje vyškolený fyzioterapeut a ukáže vám, jak na to, abyste si pak už koleno mohli tejpovat sami. Při tejpování kolene pro jeho podporu je dobré použít dvě tejpovací pásky – nejčastěji růžovou a zelenou. Zelená je pevnější, růžová je slabší. Uměním je také vytvořit správné napětí pásky a tejpovat kloub v určitém pohybu, aby byl dostatečně uvolněný.
Tejpování ramene a zad
Tejpování kolene jste možná zvládli, a to kromě jiného také proto, že není až takový problém se ke svému kolenu sehnout, ale třeba takové zablokované rameno si sami zatejpujete jen těžko. Tuto práci rozhodně přenechte fyzioterapeutovi či vyškolenému a poučenému členu rodiny. Na rameno si sami dobře nedosáhnete a na svá bolavá záda už vůbec ne, i kdybyste měli školu tejpování v malíčku. Jakmile se budete snažit sami a krkolomně lepit příslušné oblasti, na které sotva dosáhnete, rozhodně akorát tak dosáhnete špatného tejpování, protože příslušné svalové partie musí být v určitém napětí či uvolnění před aplikací tejpu – a to byste museli být leda tak hadí žena či hadí muž.