Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Umění brankářů – jaký vliv má na jejich úspěch výbava?

Úspěch v každé lidské činnosti spočívá na třech základních pilířích. Zaprvé je to talent a přirozené vlohy, s kterými se už rodíme. Zadruhé je to trénink, píle a vložená dřina. A nakonec je to i kvalita a vhodnost výbavy. Takový tesař vám sice dokáže i s lacinými nástroji vytvořit ucházející stůl, ale pravděpodobněji vás se šmejdským hoblíkem pošle někam. U sportu tomu není jinak. Podívejme se teď konkrétně na fotbalové brankáře.

Rukavice jsou základ

Profesionální gólmani používají dva typy rukavic. Jedny na trénink, druhé pak čistě na zápasy. Ten druhý typ rukavic pak použijí třeba i jen na pouhých 5 zápasů. Jsou ale i takoví gólmani, kteří rukavice použijí na jeden jediný zápas! I přes své přirozené nadání k chytání míčů, i přes nekonečné hodiny dřiny, které vložili do své kariéry, profesionální gólmani nedají dopustit na ty nejlepší možné rukavice.

Bohužel vám nemůžeme poradit, jaké to jsou. Protože to je silně individuální a každému vyhovuje něco jiného. Můžeme si však ve zkratce říct, jak si brankářské rukavice vybrat co nejvíc na míru. Výběr je totiž obrovský a zvlášť nováček v tom může dost plavat.

Druhy střihů brankářských rukavic

Nejtěžší rozhodování při výběru rukavic nastává při výběru samotného střihu. S nejtěžším se má začít hned od začátku, tak se na to hned vrhněme. Existují v podstatě tři základní střihy:

Flat cut, flat palm, anebo prostě jenom flat. Jde o plochý střih, kdy jsou stehy vedeny zvnějšku. Tyto rukavice jsou o trochu volnější než ostatní střihy a nejvíc vyhovují gólmanům s širokými dlaněmi. Díky tomu, že jsou na výrobu snadnější než ostatní typy, jsou také levnější a hodí se tak i pro příležitostné hráče, kteří jednoduše jen hledají nějakou ochranu pro ruku.

Roll finger, nebo také rolled. Název těchto rukavic vychází z toho, že jsou prsty obalené latexem kolem dokola, přičemž stehy jsou na vrchní straně. Díky tomu mají prsty větší kontaktní plochu s míčem. Z hlediska těsnosti a přiléhavosti na ruku jsou někde mezi flat cutem a negativem, čímž poskytují poměrně velký komfort. Ne náhodou patří tento střih mezi ty nejoblíbenější. Pro některé hráče je však tento střih pořád ještě nadměrně volný. Ti pak spíše sáhnou po následující variantě.

Negative cut by vám měl sedět jako druhá kůže. Ze všech střihů je negative na ruce nejtěsnější, a to díky tomu, že se stehy nacházejí na vnitřní straně rukavic. Jejich nevýhodou však je, že se opotřebují rychleji než jiné typy. Obzvláště ideální jsou pro gólmany s úzkými dlaněmi.

A pak jsou tu ještě hybridy. Každý hybrid jednoduše kombinuje vlastnosti různých střihů, a proto existuje vícero možných kombinací – například roll/flat. Jsou proto spíš pro ty brankáře, kteří už si ohmatali předchozí typy a vědí, co jim nejlépe vyhovuje.

Nepodceňujte povrch hřiště

Možná si říkáte, že je přece jedno, zda ty stejné rukavice použijete na trávník nebo na indoor. V tom případě byste si ale rukavice nemuseli dlouho užít. Brankářské rukavice určené do haly jsou totiž podstatně pevnější, aby vydrželi zacházení na tvrdším povrchu. Avšak za cenu toho, že nejsou tak variabilní, jako mohou být ty na trávník.

Vyztužené prsty?

Plastová výztuha se do některých rukavic přidává především pro lepší ochranu prstů a někdy bývá i odnímatelná. Je určená především pro děti a mladší brankáře, kteří ještě úplně nemají vytrénované své chytačské techniky.

Nejlepší kopačky pro brankáře jsou ty nejlevnější

Existuje jeden fotbalový vtip, podle kterého jsou nejlepší kopačky pro gólmany ty nejlevnější. Proč? Protože brankář by měl většinu svých peněz investovat především do dobrých rukavic. Ale teď už vážně. Gólmanství samozřejmě není jen o chytání míčů a vhodných rukavicích, ale i o kvalitních kopačkách, které budou sedět.

Fotbalový svět se zde dělí do dvou táborů. Jedni si myslí, že chytání míčů nemá nějaké speciální požadavky na kopačky oproti ostatním hráčům – důležité je jen to, aby individuálně vyhovovaly a byly pohodlné.

Druhý tábor je pak přesvědčen o opaku. Podle nich by měl být kladen důraz především na odolnost bot (i na úkor jiných kvalit), protože gólmani dávají svým kopačkám pořádně zabrat. A taky by měly být ze silnějšího materiálu, a to především kvůli bezpečnosti gólmana. Před brankou to totiž mnohdy bývá dost divoké a úraz se může stát jedna dvě.

Suma sumárum, z hlediska materiálu se tak pro brankáře můžou lépe jevit kopačky z pravé kůže a pro sálovky platí samozřejmě to samé. Někteří gólmani pak ještě navíc nedají dopustit na kopačky bez tkaniček, ale to už je více individuální záležitost.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Umění brankářů – jaký vliv má na jejich úspěch výbava?