Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

V čem běhat – vývoj běžeckých bot

Co je třeba udělat, abyste mohli začít běhat? Především touha! To je pravda, přinejmenším na samém začátku. Pokud však začneme denně běhat o něco více kilometrů, rychle zjistíme, že stejně důležité jako dobrá vůle je i správně zvolené běžecké vybavení, zejména boty. V dnešní době můžeme být při návštěvě běžeckého obchodu trochu zahlceni obrovským výběrem. Tak velká nabídka modelů není v žádném případě výsledkem touhy chlubit se každý den na tréninku jinou obuví. Je to prostě výsledek neustálého vývoje běžeckých bot, které jsou stále lepší a lepší, tj. lehčí, poskytují lepší tlumení a nabízejí ještě dynamičtější krok. Mimochodem, jsou také více specializované.

Dnes si můžeme vybrat z běžeckých bot, tréninkových bot, minimalistických bot, bot na asfalt, na běh v terénu, s nepromokavou membránou nebo bez ní atd. Za vším stojí návrháři špičkových běžeckých značek, jako je On Running, kteří neustále hledají nová řešení. V dnešní době samozřejmě nejde jen o konstrukci, ale také o použití nejmodernějších materiálů s parametry, o kterých se návrhářům před desítkami let mohlo jen zdát.

Běžecké boty

Lehké boty znamenají rychlost a ještě větší vzdálenosti

U běžeckých bot je klíčová hmotnost. Bez ohledu na to, zda se účastníme sprintu, běhu na 10 km nebo ultra maratonu, hmotnost bot se jistě promítne do našeho výsledku. V případě krátkých vzdáleností vám lehčí obuv umožní získat cenné sekundy a doběhnout do cíle před soupeři. Při ultrabězích, při kterých nezřídka urazíte desítky nebo dokonce stovky kilometrů, je každý gram navíc na nohou velmi důležitý. Proto se ve špičkové běžecké obuvi On Running a dalších běžeckých značek používá tenká, prodyšná síťovina a těžká přírodní kůže je nahrazena lehkými syntetickými materiály. V klíčových oblastech se používají výztuhy. V běžeckých botách na asfalt jich samozřejmě najdete méně, zatímco trailové boty na horské stezky budou mít dostatečnou ochranu proti náhodnému poškození kameny.

Další klíčovou otázkou u běžeckých bot je jistě tlumení. Běhání po tvrdém povrchu velmi zatěžuje klouby a svaly, takže správné tlumení dopadu každého kroku je důležité zejména pro běžce, kteří ročně uběhnou stovky nebo tisíce kilometrů. Tlumení je klíčové. Každá významná běžecká značka na trhu představuje řešení, která zajišťují ještě větší pohodlí při dalším kroku. Jedním z takových systémů je On Running Cloud, přesněji CloudTec®. Jedinečná konstrukce podrážky, díky níž jsou běžecké boty této značky rozpoznatelné na první pohled. Celá koncepce je založena na vytvoření podrážky z několika nezávislých buněk – mraků – které se díky použití měkké pěny a vhodnému tvarování při dopadu ohýbají a poskytují vynikající tlumení. Při odvalování chodidla se aktivně přizpůsobují tlaku a během odrazu uvolňují část energie, čímž zajišťují ještě lepší dynamiku běhu. Každá buňka je uvnitř dutá, což zaručuje neuvěřitelně nízkou hmotnost tohoto řešení. Technologie CloudTec® se používá v asfaltové i trailové běžecké obuvi, takže si můžete užít maximální tlumení v městském parku nebo na horské stezce.

Běžecké boty

Péče o životní prostředí

Výroba běžeckých bot je ze všech běžeckých potřeb největší zátěží pro životní prostředí. Měli bychom se tedy všichni vzdát činnosti, která přináší tolik dobrého? Rozhodně ne. Při výběru příští běžecké obuvi však stojí za to zvážit, zda výrobce věnuje dostatečnou pozornost minimalizaci dopadu na životní prostředí. Stojí za zmínku, že investice do kvalitních běžeckých bot, které vydrží stovky kilometrů, je pro životní prostředí rozhodně lepší než opotřebování tří párů základních běžeckých bot na stejnou vzdálenost, které pak skončí v odpadu. Dobrým příkladem kombinace ekologie a udržitelnosti je obuv On Running Cloudflow. Jejich nejnovější verze je vyrobena z 20 % z recyklovaných materiálů. Z toho až 70 % polyesterových složek je recyklováno. Díky nejnovější švýcarské technologii dostávají plasty druhý život, místo aby plnily skládky. Je to ideální řešení pro spotřebitele, kteří dbají na životní prostředí a chtějí snížit dopad na životní prostředí, a přitom očekávají výrobky špičkové kvality. Vývoj běžeckých bot pokračuje a možná se dočkáme doby, kdy budou běžecké boty stoprocentně ekologické. V každém případě jsme na dobré cestě k tomuto cíli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V čem běhat – vývoj běžeckých bot