Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Víte, jak správně prát a impregnovat funkční oblečení?

Příznivcům sportu asi nemusíme funkční prádlo zdlouhavě představovat. Nicméně i když máte ve skříni pár funkčních kousků a pravidelně je používáte, opravdu víte jak se o funkční oblečení správně starat?

Je skvělé, že díky moderním materiálům dnes můžeme nosit oblečení, které uschne během pár minut, hřeje i při velmi nízkých teplotách a dokonce i mokré. Jenomže stačí jedno chybné praní a všechny peníze vynaložené za jeho pořízení odtečou odpadem pryč. Naštěstí jsou na všech kouscích vytištěné nebo našité štítky s doporučenou údržbou.

Praní funkčního oblečení

Než hodíte své běžecké tričko, legíny na cvičení či sportovní podprsenku do pračky věnujte pohled štítku s informacemi o praní. V opačném případě by se vám mohlo stát, že vytáhnete z pračky oblečení pro panenky nebo přijdete o jeho jedinečné vlastnosti.

Celkem bude na vašem štítku pět piktogramů. První v řadě bude symbol vaničky, ten vám prozradí, jestli máte prát oblečení ručně v pračce nebo vůbec. Pokud bude na štítku vanička s tečkami, tečky vám prozradí, na kolik stupňů můžete oblečení prát. Pokud je vanička podtržená, znamená to, že byste měli použít jemný program, který znamená mírnější program při máchání a méně otáček při odstřeďování. Přerušované podtržítko vám říká, že byste neměli ždímat oblečení v ruce.

Dalším symbolem bude žehlička. Ta říká, jestli můžete oblečení žehlit, puntíky uvnitř žehličky ukazují, na kolik stupňů můžete nastavit žehličku. Pokud je přeškrtnutá, znamená to, že nesmíte žehlit vůbec.

Způsob sušení vám napoví třetí symbol – kolečko ve čtverci. Jedna tečka znamená sušení na nízký stupeň, maximálně do 60 °C, dvě normální sušení do 80 °C a přeškrtnutý symbol říká, že nesmíte oblečení sušit v sušičce vůbec, protože by se mohlo poškodit.

Potkat se také můžete se symbolem pro chemické čištění, kruh s písmenem. Písmeno značí typ chemického čištění. Ten pro vás nemusí být rozhodující, protože chemické čištění byste měli nechat na profesionálech.

Pátý v řadě bývá trojúhelník, který vám řekne, jestli můžete nebo nemůžete prádlo bělit. Pokud je přeškrtnutý, vyhněte se bělení.

Kromě symbolů na oblečení nesmíte zapomenout také na vhodnou volbu pracího prostředku. Běžný prací prášek není pro praní oblečení s funkčními membránami vhodný. Použijte prostředek určený na funkční prádlo, který obvykle mívá gelovou konzistenci.

Impregnace sportovního oblečení

Po vyprání byste měli ještě outdoorové oblečení naimpregnovat. Praním a používáním totiž oblečení ztrácí své vlastnosti. Aby si vaše oblečení udrželo svou voděodolnost, je potřeba ho impregnovat pravidelně. To můžete udělat několika způsoby. Buď můžete použít přípravek, který se nalije do pračky, nebo impregnaci ve spreji.

Pokud se rozhodnete pro impregnaci v pračce, počítejte s tím, že budete muset poté vyčistit pračku a také musíte impregnaci aktivovat teplem v sušičce nebo žehličkou. Impregnací ve spreji můžete vlastnosti svého nepromokavého oblečení posilovat mezi praními.

Nejúčinnější je však impregnace, která se přidává v poslední fázi praní. Tuto technologii používají profesionální čistírny. Díky ní bude mít vaše letní i zimní sportovní oblečení stále ty vlastnosti, které od něj očekáváte. Ideální je tento způsob především pro větší kusy oblečení, jako jsou bundy, kalhoty nebo kombinézy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Víte, jak správně prát a impregnovat funkční oblečení?