Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Vybíráte fitness náramek nejen na měření tepu. Jak si správně vybrat?

Redakce

Redakce

6. 4. 2018

Chytrý fitness náramek vám pomůže dostat své výkony pod kontrolu a motivovat se k lepším výsledkům. Jak a podle čeho vybrat fitness náramek, abyste byli opravdu spokojeni?

Výběr fitness náramku: Na co se zaměřit

Proč si ho pořizujete?

Než se pustíte do zkoumání parametrů jednotlivých fitness náramků, zamyslete se nad tím, proč si ho pořizujete. Chcete se jen motivovat k tomu ujít denně více kroků? Nebo potřebujete spálit kalorie, hlídat spánek či zaznamenávat trasu vaší chůze? Jakmile máte představu o tom, co od fitness náramku očekáváte a které funkce skutečně využijete, rychleji najdete ten správný. Navíc za něj pravděpodobně dáte i méně peněz, než když bezmyšlenkovitě koupíte první, který uvidíte v akci.

Cenová náročnost

Ceny chytrých fitness náramků začínají na 200 korunách a mohou se vyšplhat až k šesti tisícům. Ty levnější nabízí hlavně krokoměr a někdy i měřič tepu. Pro ty méně náročné, kteří nejsou aktivními sportovci bohatě stačí, ale nemohou od nich očekávat dlouhou životnost.

S náramkem od 1000 korun výše si už můžete lidově řečeno pískat. Kvalitnější materiál, vyšší odolnost, více funkcí a lepší baterie. Pokud často sportujete, ale zároveň nechcete za fitness náramek utratit moc, je tato cenová hladina zlatou střední cestou.

Dražší náramky už slouží nejen jako fitness, ale mohou díky svému designu a funkcím nahradit chytré hodinky. Lze je propojit s mobilem, sdílet statistiky s vaším online účtem a disponují mnoha dalšími vychytanými funkcemi. Takové náramky už nejsou jen pomocníkem pro sportovce, ale trendy záležitostí pro nejnáročnější.

Parametry fitness náramku: Co je nejdůležitější

Přesnost

Někteří prodejci vám budou tvrdit, že přesnost hodnot není důležitá. Takové lidi raději neposlouchejte. Je to stejné jako kdyby vám prodejce hodinek tvrdil, že přeci nevadí, když vám budou ukazovat o 10 minut více nebo méně. Chytrý fitness náramek funguje jako monitorovací zařízení, které za vás hlídá pro vás důležité hodnoty.

Proč tedy neklást vysoké nároky na to, aby měřil správně? Samozřejmě určité odchylky jsou u fitness náramků běžné a nelze od nich očekávat 100 % přesnost. Záleží hlavně na vás, jak moc přesné výsledky očekáváte a zda je pro vás rozdíl 500 kroků oproti realitě moc nebo v pořádku.

Výdrž baterie

Snad ještě důležitější než přesnost je výdrž baterie. Hlavně pro ty, kteří plánují s chytrým fitness náramkem vyrazit na několik hodin mimo civilizaci, do přírody nebo na trénink. Výdrž baterie u fitness náramků závisí na typu akumulátoru. Integrovaná baterie se nabíjí několik desítek minut, většinou skrze USB port, který připojíte například k PC. Její výdrž je 5 – 25 dnů v závislosti na tom, jak moc budete využívat funkce fitness náramku.

Vyjímatelnou baterii nemusíte nabíjet a má dlouhou životnost (8-12 měsíců). Opět záleží na tom, jak moc budete náramek využívat. Většinou se jedná o klasickou knoflíkovou baterii, která je snadno k mání ve většině obchodů. Výměna je snadná a finančně nenáročná, zvládnete ji sami.

Odolnost

Nemusíte být aktivní sportovec, který denně zdolává dlouhé vzdálenosti, leze po skalách nebo jezdí na kole po horách. Odolný fitness náramek by měl chtít každý, protože nejpřesnějších výsledků dosáhnete celodenním nošením a při celodenním nošení se náramky snáze opotřebují. Zajímejte se o to, zda je produkt odolný vůči vodě, prachu, poškrábání a drobným nárazům. Takové náramky vlastně nemusíte sundat z ruky ani myslet na to, kdy ho máte sundavat, abyste jej nezničili (mytí nádobí, vaření, plavání…).

Plastový nebo kovový fitness náramek?

Oba materiály mají něco do sebe. Plastový fitness náramek je vhodný pro alergiky, je lehký jako pírko a nabízí pestrou škálu barevných variant. Nevýhodou bývá jejich „laciný“ vzhled, díky čemuž se pro jejich nošení většina lidí rozhodne jen v momentě, kdy jde sportovat.

Sice o něco těžší než plastové, ale designově zajímavější jsou náramky kovové. Pásek některých modelů připomíná hodinkové a lze jej vyměnit za jiný. Záleží tedy opět jen na vás jakou chcete dělat ve fitness náramku parádu. Nejdůležitější je ale pohodlí, pásek vás nesmí tlačit ani se zařezávat do kůže nebo vám způsobovat alergické reakce.

Funkce chytrého fitness náramku

Je úžasné, co současné fitness náramky dokáží. Změří vám tep, spočítají kroky a zobrazí vám, kolik kalorií jste dnes shodili. To je ale jen zlomek toho, co umí. Kromě těchto funkcí vám fitness náramky nabídnou nebo změří následující:

Ušlá vzdálenost a trasa

Fitness náramky poskytují informace nejen o počtu kroků, ale zobrazí vám i počet kilometrů a metrů. Pokročilejší vám mohou přímo na displeji nebo v online účtu ukázat i trasu, kterou jste se pěšky či na kole vydali.

A proč běháte vy? Neočekávané efekty běhu na náš život

Měření kvality spánku

Na naši výkonnost během dne má spánek bez pochyby velký podíl. Fitness náramky mohou během spánku monitorovat kvalitu a délku jednotlivých fází. Díky tomu si můžete naplánovat, kdy je pro vás nejvhodnější vstát. Fitness náramek vás samozřejmě probudí jemnými vibracemi.

Vibrace

Nenosíte-li telefon neustále v zadní kapse u kalhot, ale potřebujete být včas informováni o příchozích zprávách, voláních či e-mailech, i na tohle vás může fitness náramek upozornit.

Pohybový senzor

Pohybový senzor sice není nutně potřebná funkce, ale vzbuzuje v majitelích fitness náramku pocit důležitosti. Kdykoliv totiž zvednete ruku, abyste se podívali na čas, náramek to pozná a rozsvítí displej.

Doplňkové aplikace

Pro dlouhodobé monitorování svých výkonů se rozhodně vyplatí pátrat po náramku, který lze propojit s jednou z mobilních aplikací. Získáte tak nejen krásný přehled a statistiky, ale i dlouhodobý plán a návrhy, jak zvýšit svou výkonnost. Jen pozor na to, aby byl váš nový fitness náramek kompatibilní s vaším telefonem a operačním systémem.

Mějte na paměti, že…

Jen nošením fitness náramku nezhubnete

Sledovat statistiky a počet nachozených kilometrů a postupně navyšovat laťku je jen základ. Kromě pohybu je potřeba i správná životospráva. Tato kombinace vám zaručí mnohem uspokojivější výsledky. Fitness náramek je pouze pomocník k tomu, abyste těchto výsledků dosáhli rychleji a efektivněji.

Podělte se

Pokud je pro vás pořízení fitness náramku finančně náročné, kdo říká, že se o něj nemůžete podělit? Pořiďte si jej na půl se sourozencem, partnerem či kamarádkou. Zatímco vy budete monitorovat své výkony během cyklistiky, ten druhý při běhání. Najednou se cena fitness náramku nemusí zdát tak strašidelná.

V začátcích to nepřehánějte

Noví majitelé fitness náramků jsou někdy až přehnaně nadšení ze své nové hračky. Najednou mají pocit, že musí lámat rekordy ve všem: ujít 10 000 kroků denně, uběhnout minimálně 5km vždy po práci… Samozřejmě čím víc pohybu, tím lépe. Ale ze začátku své tělo nepřepínejte a nevystavujte svou psychiku případným neúspěchům. Snáze přijdete o motivaci a fitness náramek skončí velmi brzy v hlubinách šuplíku.

Ohodnoťte tento článek:
2,9
Právě čtete

Vybíráte fitness náramek nejen na měření tepu. Jak si správně vybrat?