Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Začínáte s běháním? Pořiďte si kompletní běžeckou výbavu!

Pokud jste si letos s příchodem jara řekli, že nezůstanete za pecí, ale začnete sportovat, budete potřebovat náležitou výbavu. To platí i pro běh. Co by vám tedy určitě nemělo chybět?

Běh jako přirozená lidská aktivita

Člověk běhá odedávna. Už paleolitičtí lovci v rychlosti pronásledovali kořist, a naopak se spěšně snažili dostat z dosahu predátorů. Běh je zkrátka pro člověka společně s chůzí nejpřirozenější fyzickou aktivitou, přičemž jeho historie je bohatá. K jeho provozování navíc v podstatě nic nepotřebujete, stačí vám totiž pouze funkční nohy a nějaká ta fyzička. Ačkoli však není běžecké vybavení tak důležité jako např. výstroj na hokej, v jednom případě to neplatí – měli byste mít totiž kvalitní obuv, bez které to opravdu nepůjde. A když, může s tím být spojeno mnoho problémů.

Boty jsou základ. Především pro začátečníky!

I když budete mít veškeré vybavení na špičkové úrovni, nekvalitní boty vám mohou začátky běhání nepěkně „okořenit“. Právě u začátečníků je přitom obuv enormně důležitá, protože ti doposud nemají tak dobře zvládnout techniku, což může mít negativní dopad na nohy. Ačkoli kvalitní běžecké boty nejsou nejlevnější, sleva na Sportisimo.cz, případně na další e-shopy může cenu zajímavě ponížit. Ač se ani potom nebude jednat o nejlevnější záležitost, alespoň boty po prvním běžeckém pokusu nehodíte do botníku a už je nikdy nevytáhnete. Jedná se tedy o jistou formu motivace.

Nemusíte samozřejmě ihned kupovat skutečně drahé profesionální boty, ale jistou kvalitu by obuv zkrátka a dobře mít měla. Vhodná je přitom lehká, měkká a pružná podrážka, která bude tlumit otřesy, což má pozitivní vliv nejen na kolena, ale také na páteř. Při výběru obuvi každopádně hraje roli i terén, v němž se budete pohybovat, stejně jako hmotnost běžce. V prvé řadě by vám ale měly běžecké boty dokonale padnout. Budete-li si je tedy kupovat v nějakém e-shopu, rozhodně si vyberte takový, který u nabízených produktů uvádí co nejvíce relevantních informací. K dispozici ostatně máte mnoho návodů, jak na nákup bot přes internet.

Záleží i na kvalitě běžeckého oblečení

Jestliže s běháním teprve začínáte a máte kvalitní boty, zpočátku rozhodně nemusíte utrácet vysoké částky za běžecké oblečení. Obyčejné tričko a kraťasy vám bohatě vystačí (minimálně v průběhu teplých měsíců). Časem byste už ale měli investovat do funkčního prádla, které si můžete pořídit ve sportovních e-shopech, jako je Hervis. Takové oblečení totiž výtečně izoluje a zároveň odvádí pot. Navíc se vám bude běhat příjemněji, protože „větrá“. A nezapomeňte, že z funkčního materiálu by měly být vyrobeny i ponožky, které vám dopřejí komfort a pomáhají také zpoceným chodidlům.

Pohodlné by ostatně mělo být i spodní prádlo, jež by vás během fyzické aktivity nemělo nijak omezovat. Na to musí pamatovat především běžkyně. Ženy totiž může při této a dalších sportovních činnostech nepěkně potrápit podprsenka. Ta by měla stejně jako boty perfektně padnout, aby neomezovala, a roli při výběru hraje i příjemnost materiálu. Pokud chcete v každém případě chodit běhat celoročně, neboť tento sport můžete provozovat od jara do zimy, v průběhu chladných měsíců by vaše běžecká výbava měla obsahovat rovněž kalhoty, rukavice, větrovku, čepici a rukavice.

Co může ještě obsahovat běžecká výbava? Moderní „vychytávky“!

V současné době můžete svoji běžeckou výbavu obohatit i různými vynálezy. K dispozici máte kupříkladu krokoměry (nazývané také pedometry) a měřiče tepu, s nimiž budete mít výrazně lepší přehled o svém výkonu. Tyto výrobky dnes navíc seženete v mnoha obchodech. Alza slevový kód je přitom opět jednou z možností, jak ušetřit, protože takoví „pomocníci“ obvykle nestojí pár stovek. Mnoho běžců proto raději používá mobilní telefon, jenž si lze notabene za pomoci pouzdra připevnit na paži. Nejenže mohou využít různé běžecké aplikace, ale zároveň je možné poslouchat hudbu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Začínáte s běháním? Pořiďte si kompletní běžeckou výbavu!