Menu
oBěhání.cz
Významní běžci

Zázrak jménem Desiree Linden. Co jí pomohlo vyhrát Bostonský maraton

Redakce

Redakce

14. 5. 2018

Nejhorší počasí v historii závodu provázelo letošní ročník Bostonského maratonu. Déšť, silný protivítr a voda pod nohama potrápili i profesionální maratonisty. Letos jej po více než třech desítkách let vyhrála Američanka Desiree Linden a všechny svým výsledkem ohromila. Tady je její příběh.

Jak vyhrát Bostonský maraton v hrozném počasí? Na toto téma by jistě mohla vydat knihu Desiree Linden, která jej vyhrála. Tento maraton je totiž sám o sobě náročný, ale letošní ročník maratonu zdobila specialita v podobě nejhoršího počasí v historii závodu. Zvládnout takový maraton chce trpělivost, odolnost, zralost a dobré rozhodovací schopnosti – všechny tyto rysy Linden šlechtí. Proto se stala první americkou vítězkou za více než tři dekády.

Jak Desiree Linden dosáhla vítězství (mimo jiné)

Kryla jiným záda – pro své dobro

Linden údajně běžela celých 10 mil v protivětru, prakticky neviditelná, za japonskou běžkyní Maki Ashi. Tím, že se Linden schovala před protivětrem za svou běžeckou soupeřkou, měla méně práce. Tu za ní prostě odvedl někdo jiný.

Na každém kroku záleží

To řekl Meb Keflezighi, který vyhrál Bostonský maraton v roce 2014. Na to myslela také Linden, když došlo na výběh v dešti do kopce. Ne nadarmo se říká, že běh je tanec po přímce. Zatímco soupeřka Mamitu Daska, která byla až dosud před ní přestala myslet na správné držení těla při běhu, Linden nikoli. Zabrala, čímž se dostala do popředí.

Neperte se s podmínkami

Mamitu Daska se do toho v prvních etapách maratonu pěkně pustila. Zkoušela, co jí trasa dovolí nehledě na protivítr, pravděpodobně v domnění, že tak získá vyšší náskok. Linden ale měla pro takové podmínky svůj styl, toho se držela a nenechala se soupeřkou vyhecovat.

Nedoháněla rozestup

Jestliže musíte zastavit, možná vás poté požene pocit, že musíte dohnat rozestup. Nedělejte to. Rychleji se vyčerpáte. Věřte, že váš styl běhu je natolik spolehlivý, aby si s rozestupem poradil. Navíc dotyčný před vámi bude muset jednou také zastavit nebo zmírnit tempo, což zase pomůže vám.

Využijte počasí ve svůj prospěch

V předchozích letech vyhrávali Bostonský závod převážně běžci africké národnosti. Jenže letos bylo všechno jinak. Na déšť a silný vítr nejsou afričtí běžci zvyklí a nemají dostatek zkušeností v takových podmínkách a na takovém terénu. A tady se vracíme k pravidlu č.1. Jakmile se Linden dostala dopředu, nikomu nedovolila, aby se za ní schovával, jako se předtím ona schovávala za Maki Ashi. Jednoduché, že? Teď už stačí jen poctivě trénovat. Ale ani Lindenina cesta k vítězství nebyla lehká jak fyzicky, tak psychicky.

Maratonský příběh Desiree Linden

Hormony, sdílení a vyčerpání

V roce 2011 maraton už málem vyhrála, od vítězství ji dělily 2 vteřiny. Co bylo tedy letos jinak? Odborníci její úspěch na maratonu samozřejmě rozebrali ze všech stran. Sportovní psychologové tvrdí, že podíl na jejím úspěchu měli mimo jiné látky jako endorfiny, dopamin a serotonin. Endorfiny snižují bolest, která při tak náročné fyzické aktivitě vzniká, zatímco dopamin zvyšuje motivaci a serotonin zlepšuje náladu. Všech těchto hormonů je při závodu třeba.

To potvrdila i sama Linden. Během závodu s ní závodnice Shalane Flanagan sdílela své obavy. Přiznala, že se necítí ani trochu dobře a pravděpodobně závod nedokončí. „Jestli chceš, budu tě aspoň krýt před protivětrem,“ nabídla jí Linden. A nezůstala jen u slov. V průběhu závodu si Flanagan skutečně musela vzít pauzu u toalet, čehož si Linden všimla. Na svou kolegyni počkala a pomohla jí doběhnout zbytek běžců před nimi.

Když si Linden uvědomila, že v tom není sama a že Flanagan sdílí její vyčerpání, začala vyplavovat oxitocin. Ten naše tělo uvolňuje v momentě, kdy se cítíme být s někým propojení. Právě díky tomu se mohlo stát, že Linden byla i přes to všechno schopna znovu zabrat. Je to podobné, jako když máte mizernou náladu a pustíte si oblíbenou píseň. Najednou se zase cítíte lépe.

Inspirace pro ostatní

Přemýšlíte, jak tohle celé aplikovat, až poběžíte maraton? Je to jednoduché. Najděte si během maratonu cokoli, co vám pomůže cítit se propojenější s ostatními. Tak zvýšíte svou náladu i výkon. Stačí podpořit jiného závodníka, který se potýká s problémy nebo třeba oplatit plácnutí fandícímu divákovi. Nárůst hormonů je sice jen dočasnou záležitostí, trvá maximálně šest sekund.

Záleží ale jen na vás, jak s nimi naložíte. Zda vás motivují k lepším výkonům, nebo se vrátíte do krize. Zda si najdete další důvod k šestivteřinové euforii, nebo se víc naštvete. Nebo můžete kdykoli v průběhu závodu změnit jeho cíl. Vážně se musí vaše jméno objevit v první desítce? Co to s vámi udělá, pokud toho nedosáhnete?

Posedlost výsledky často stojí za jejich krachem, bývá kotvou, která vás táhne ke dnu. Vezměte si příklad právě z Linden, která se v jeden moment smířila s tím, že maraton možná ani nezvládne dokončit a raději si zvolila cestu pomoci jiné kolegyni. Kombinace jejího charakteru, srdce, nohou a taktiky jí nakonec pomohla vyhrát.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zázrak jménem Desiree Linden. Co jí pomohlo vyhrát Bostonský maraton