Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Čelovka na běhání. Vyberte tu správnou pro noční výběhy

Pokud běháte po setmění, čelovka na běhání se hodí. Přinášíme návod na výběr té správné pro vaše bezpečné osvětlení v přírodě i ve městě.

Běháte rádi daleko od světel paneláků a dopravních prostředků? Do lesa i na noční cyklostezky se hodí běžecká čelovka.

Nejlepší čelovka na běhání – jak vybrat tu správnou

Čelových svítilen neboli čelovek, je na trhu množství, a proto jsme pro vás připravili průvodce koupí ideálního osvětlení pro vaše výběhy. Jak se vybírá čelovka na běhání?

Nejdůležitější parametry pro výběr běžecké čelovky

  • světelný tok
  • pohodlí a hmotnost
  • výdrž baterie

Světelný tok

Tento parametr nám ukazuje základní vlastnost čelovky (nejen na běhání), kterým je výkon světla neboli světelný tok. Tato hodnota je uváděná v jednotce lumen (lm). Čím větší číslo, tím více bude čelovka svítit. Při výběru běžecké čelovky se dívejte po takové, která bude mít okolo 100 lm.

Reálný výsledek v terénu ale záleží také na možnosti regulace světelného toku. Tok by měl být stálý, po dobu životnosti baterie čelovky. Kvalitní svítilny si tento tok regulují sami pomocí mikročipu.

Levnější svítilny (150-400 Kč) ze supermarketů, kterým mikročip chybí, mívají jednu nešťastnou vlastnost, a tou je snížení světelného toku už po pár hodinách používání kvůli snížení kapacity baterie.

Pohodlí při běhání

Něco jiného je s čelovkou na hlavě za pár minut postavit stan, a něco jiného je s ní hodinu běžet. Proto musí být upnutí čelovky maximálně komfortní.

Čelovka by se v nejlepším případě neměla na hlavě ani pohnout, pásky by se neměly zařezávat do kůže a běh s osvětlením na čele by vám neměl způsobit bolest hlavy. Důležitým parametrem je kompaktnost svítilny: pokud je příliš těžká, může nadskakovat anebo se naopak sesouvat do čela. Čím lehčí čelovka, tím lépe pro váš běh.

Pokud chcete výkonného, a přitom lehkého pomocníka do tmy, zvolte čelovku, která má baterii ne přímo na místě samotného světla, ale na pásku vzadu na hlavě. Tak získáte dobré rozložení hmotnosti a těžiště.

Výdrž baterie a napájení

Tady se většinou rozsekne rozdíl mezi neznačkovými svítilnami a kvalitními zařízeními. U levnějších čelovek je totiž údaj, uvádějící maximální výdrž svítilny, čistě symbolický: s vybíjením se baterie totiž dochází k útlumu světla, a na konci je čelovka v podstatě nepoužitelná.

Naopak u kvalitních čelovek si údajem maximální výdrže můžete být jisti, protože výrobci uvedou údaj o reálné době použitelnosti světla.

Jak vybrat běžeckou bundu? Zvolte tu správnou do každého počasí

Co se týká napájení, v nabídce jsou čelovky na klasické AAA baterie, anebo svítilny napájené li-on akumulátory. První typ je častější a baterky jsou k dostání téměř všude. Akumulátory li-on jsou skvělou volbou díky vysoké živostnosti, ale jsou hůře sehnatelné a potřebovat budete speciální nabíječku.

Čelovka na běhání – vychytané funkce

Kvalitní čelové svítilny nabízí manuální regulaci módů a vy si tak můžete vybrat mezi silnějším ostrým světlem do dálky či rozptýlenějším osvětlením nablízko. Některé mají také funkci blikačky s červeným i bílým světlem.

Zajímavou vlastostí může být také inteligentní výběr intenzity světla: čelovka si na temnějších místech sama přidá na intenzitě světla, a naopak ve světlejších úsecích se ztlumí a šetří tak drahocennou baterii při delších výbězích.

Běžecké čelovky – nejlepší svítilny

Teď už víte, jak vybrat tu správnou čelovku. Přinášíme tipy na tři zařízení, která zaručí vaše dokonalé osvětlení ve městě i v přírodě, a nabízí skvělý poměr cena-výkon.

Silva Trail Runner 2

světelný tok: 140 lm, hmotnost: 118 g bez baterií

O maximální pohodlí u této svítilny se stará široký pásek a napájení umístěné na temeni hlavy. Jedná se o čelovku především na blízko, světelný kužel rozprostírá světlo doširoka a svítí trochu méně do dálky. Cena je 1500 Kč.

Fenix HL21 R3

světelný tok: 97 lm, hmotnost: 58 g bez baterií

Vodotěsná a velmi odolná čelovka na běhání nabízí skvělý poměr ceny a kvality. Nemusíte se bát ji použít i za dlouhých deštivých výběhů. Za cca 800 Kč získáte zařízení, které vás spolehlivě podrží ve tmě díky silnému světlu. Můžete si vybrat mezi delším dosvitem (93 m) anebo nasadit difuzor, který rozptýlí světlo do šířky, ale zmírní intenzitu. Další plus čelovky Fenix je její nízká hmotnost.

Petzl Tikka+ 170

světelný tok: 170 lm, hmotnost: 115 g s baterií Li-On

Jedna z nejkvalitnějších čelovek na trhu, která nedosahuje astronomických čísel v pořizovací ceně. Nabíjení integrované Li-on baterie je pomocí USB, lze ale dokoupit také panel na temeno hlavy pro napájení přes AAA baterie (to se může hodit, když víte, že budete dlouho běhat mimo civilizaci).

Běžecké oblečení. Co nesmí chybět ve vaší výbavě

Výbornou vlastností je inteligentní samoregulace světla, přístroj vyhodnotí světelné podmíky, a podle toho upravuje intenzitu světla, což šetří baterii. Cena čelovky se pohybuje kolem 1600-2000 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Čelovka na běhání. Vyberte tu správnou pro noční výběhy