Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak běhat v dešti. 6 tipů, díky kterým vás déšť nezastaví

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

25. 5. 2018

Jak se obléknout do deštivého počasí a jak upravit techniku? Přinášíme tipy, jak běhat v dešti přímo od ultra maratonce Scotta Jurka. 

Máte chuť vynechat trénink, když venku leje jako z konve? To nedělejte. Naučte se, jak běhat v dešti a vaše promočené tréninky se stanou zábavným zpestřením běžecké přípravy.

„Deště se nemusíte bát, jen je potřeba se na něj připravit, “ říká ultra maratonec Scott Jurek, který trénoval 11 let v deštivém Seattlu.

6 tipů jak běhat v dešti

Jak si běhání užít i za silného deště a zůstat v bezpečí a zdraví? Vyzkoušejte tipy americké běžecké legendy.

Vsaďte na neonové barvy

Když venku prší, křiklavé barvy jako je svítivě zelená, žlutá, růžová nebo oranžová jsou ty pravé. Pokud vyrazíte do ulic vybavení zářivými barvami, budete viditelnější – a tím pádem více v bezpečí.

Totéž platí i pro horní část těla – bílé oblečení a doplňky s reflexními prvky zaručí viditelnost i pokud vyrážíte běhat za tmavého deštivého večera. Nemusíte se tak bát, že váš řidiči neuvidí, až budete přebíhat silnici.

Chytře vrstvěte

Pokud si obléknete kraťasy, vezměte si pod ně ještě kompresní legíny (nebo obyčejné legíny z tenkého materiálu). Tato vrstva přilne k tělu a zabrání tak zvýšenému tření jedné nohy o druhou, které se ve vlhku zvyšuje a způsobuje nepříjemné opruzeniny.

Do deště si přes tričko, (které by mělo být z funkčního materiálu, aby drželo vaše tělo v suchu) oblékněte nepromokavou větrovku. Nejlepší materiál do deště je nylon, udrží vaše tělo v teple, i když budete od hlavy k patě mokří.

Při běhu v dešti není nic horšího, než déšť stékající do očí – vezměte si také čepici nebo kšilt.

Chraňte svoje elektrozařízení

Kdo dnes neběhá s chytrým telefonem nebo měřičem tepu? Je jasné, že i v dešti si budete chtít změřit čas nebo poslouchat hudbu. Skvělým pomocníkem je zde oblečení, které má vnitřní kapsy – ty ochrání váš mobil i přehrávač před deštěm.

Jak vybrat běžeckou bundu? Zvolte tu správnou do každého počasí

Scott Jurek radí: „Pro případ nouze si s sebou na běhání vždy berte záchrannou hotovost – v dešti můžete bankovky zabalit do uzavíratelného plastového sáčku.“ Totéž můžete pro jistotu udělat i s telefonem a ostatními potřebami – můžete také vše zabalené nechat v ledvince u pasu, pokud nemáte vnitřní kapsy.

Nohy v suchu

Jaké boty si obléct do deště? Pokud běháte kratší trasy (strávíte během venku v dešti cca 45 min), není potřeba si kupovat speciální obuv. Aby vaše chodidla nebyla promočená na kost, oblékněte si tenké běžecké ponožky, které neabsorbují tolik vody.

Běžecké boty. Vybírejte podle došlapu i šířky nohy

Pokud běháte v dešti často a chcete vyzkoušet i delší trasy, vyplatí se investovat do obuvi s gore-tex membránou, která odvádí vlhkost. V obchodě s běžeckou obuví vám s výběrem rádi poradí.

Upravte svůj běh

„Deštivé dny nejsou ideální pro sprinty, intervaly, ani vylepšování osobních rekordů,“ vypočítává Jurek. Déšť vás s největší pravděpodobností o něco zpomalí, proto se nesnažte za každou cenu dodržet trénink, který jste si naplánovali do sucha.

Ze zkušenosti vrcholového běžce může vašemu tempu na kilometr déšť přidat zhruba 1,2 minuty. Navíc klouzavý povrch zvyšuje riziko zranění. Místo honění rychlosti tedy deštivé počasí využijte k vytrvalostnímu tréninku.

Při bouřce raději vyrazte do posilovny

Kdy je lepší běhání venku vynechat a jít trénovat na běhacím pásu? Pokud je venku bouřka.Pro nepřízeň počasí organizátoři běhů například ruší závody v přírodě – lesním běhům bouřka rozhodně nepřeje. Pokud vidíte blesky, je to ten správný důvod pro výměnu venkovního tréninku za teplo posilovny.

Běžecký pás. Jeho výhody a jak na něm trénovat

„Běhat se nedoporučuje ani, když prší v kombinaci se silným větrem. Dochází totiž k rychlému ochlazení vašeho těla, “upozorňuje Jurek. A pokud máte zrovna oslabenou imunitu, je to přímá cesta k nachlazení a nutnosti úplného vynechání tréninku na pár dní. Proto zbytečně neriskujte a i při silném větru raději vsaďte na běhací pás uvnitř.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Jak běhat v dešti. 6 tipů, díky kterým vás déšť nezastaví