Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

5 nejúčinnějších triků pro spalování tuků a tvarování postavy

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

19. 12. 2017

Přesto, že běháte a cvičíte ze všech sil, nedaří se vám zhubnout? Chyba může být v plánování aktivit a tepové frekvenci. Přinášíme vám 5 účinných a jednoduchých triků pro spalování tuků a tvarování postavy.

Změňte svoje návyky a podaří se vám zpevnit celé tělo a získat skvělou postavu. Stačí jen trocha plánování a výběr vhodných aktivit pro vás.

Spalování tuků a tvarování postavy

Typická situace: snažíte se rychle zhubnout. Vrháte se po hlavě do nejrůznějších aktivit a vytoužená štíhlá postava stále nikde? Zpomalte.

Pomalé běhání – klíč ke skvělé postavě

Možná jste už slyšeli o tom, že zatímco výbušnými, rychlejšími tréninky spaluje vaše tělo cukry (sacharidy), při vytrvalostních aktivitách ubírá vaše tělo na tucích. Podle hodnoty vaší tepové frekvence můžete běžet buď na cukry anebo na tuky.

Pokud běžíte příliš rychle, vaše tepovka stoupá do hodnot tzv. anaerobního pásma, kde dochází ke spalování cukrů, a nikoliv k hubnutí. Pro ztrátu kil je třeba vykonávat aktivitu v tzv. aerobním pásmu, tedy na 55-70 % vaší maximální tepové frekvence – jak ji vypočítat a k čemu všemu je dobrá, se dozvíte zde: hubnutí pomocí tepové frekvence.

Jak běhat podle tepové frekvence. Pomůže zhubnout

Spalování tuku – nedostatek spánku a sacharidy

Ve spánku se hubne. Pokud si dopřejeme noc plnou nerušeného spaní, dochází v našem těle k vyplavování růstového hormonu, který je účinným spalovačem tuků. ´´Zadarmo´´ tak zhubneme až 100 g tuku za noc! Není to ale úplně samozřejmé: poslední večerní jídlo byste měli zkonzumovat nejpozději 2 hodiny před spaním, a k úspěšnému hubnutí v době odpočinku je třeba vynechat večer sacharidy. Dejte si zeleninu a bílkoviny, mobil nechte daleko od postele a místo kontrolování facebooku si raději přečtěte knížku: usnete dříve a váš spánek bude kvalitnější.

Běhám a přibírám. 7 možných příčin vašich kil navíc

Formování postavy – bez plánu to nepůjde

Pouze pomocí kardio aktivit, jako je rychlý běh, zumba nebo aerobik, postavu nevytvarujeme. Je třeba začít cíleně posilovat jednotlivé svalové partie. Pro formování postavy navštěvujte posilovnu anebo vykonávejte silové aktivity na čerstvém vzduchu (nejlépe s trenérem) min.3 dny v týdnu.

A to nejdůležitější: náhodná návštěva posilovny, ve které se zničíte jednou za týden, vaší postavě nepomůže. V posilovně by vám měli sestavit trénink na míru podle vašeho požadovaného cíle a momentální fyzické kondice, a obměňovat cviky a zátěž v závislosti na vašem pokroku.

Jak správně posilovat

Pro začátečníky je při získávání svalové hmoty a spalování tuků vhodný trénink celého těla najednou, zatímco pokročilí posilují jednotlivé partie těla různé dny v týdnu. Jaké jsou nejlepší cviky? Vsaďte na ty s vahou vlastního těla v kombinaci s lehkým kardiem. To znamená, mezi jednotlivými sériemi vložte 5 min na běhacím pásu, orbitreku nebo na veslařském trenažeru. Nechte si poradit od personálu posilovny, na které cviky se máte zaměřit.

Více o posilování při běhání najdete zde:

Nejlepší posilování pro běžce. 7 cviků co vás rychle dostanou do formy

Spalování tuku – pozor na stres

Možná se snažíte skloubit pracovní a osobní život s tréninkem, protože čím více aktivit, tím více zhubnete. Pokoušet se dodržet vaše sportovní aktivity i v perné dny ale může mít zcela opačný efekt. Budete nervózní a v duševní nepohodě, a šance, že za odměnu po práci a tréninku sáhnete po tabulce čokolády nebo pytlíku chipsů je v tyto dny vysoká.

Pro hubnutí nemusíte (a neměli byste) trénovat každý den, naplánujte si jeden až dva volné dny v týdnu a podle potřeby je měňte podle náročnosti pracovních či rodinných povinností. Ve volných dnech se můžete projít nebo cvičit jógu, která je k odbourání stresu skvělá.

Výživový specialista Petr Havlíček říká, že při běhu nelze naráz hubnout a čistit si hlavu od denních starostí. Proto doporučuje nejdříve řešit emoce a až potom si naplánovat trénink, ne obojí najednou.

Čtěte více, jak stres ovlivňuje hubnutí.

Spalování tuků a formování postavy – jídelníček a pitný režim

Můžete se hýbat jakkoliv, ale pokud neupravíte svoji stravu, výsledky v podobě vyrýsované postavy se nedostaví. Zdravá výživa a fyzická aktivita jsou jedinou správnou kombinací k úspěchu v podobě zhubnutí a formování postavy.

Adekvátní jídelníček běžce v letním a v zimním období

Zapomenout ale nesmíme ani na dostatek vody: dodržováním pitného režimu v těle dochází k detoxikaci. A právě vyplavení škodlivých látek přispívá k hubnutí. Pijte čistou vodu kdykoliv si vzpomenete, můžete si klidně nařídit budík, pokud vám dělá problémy si na vodu vzpomenout (čas na vodu vám dnes připomenou i aplikace v chytrém telefonu).

Příjem tekutin je třeba navýšit také pokud dodržujete vysoce proteinovou dietu. Zvlášť živočišné proteiny jsou náročnější na strávení a spousta vody pomáhá i tady.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

5 nejúčinnějších triků pro spalování tuků a tvarování postavy