Běh má na náš život velmi blahodárný vliv. Podporuje obranyschopnost organismu, posiluje svaly a pomáhá hubnout i předcházet civilizačním chorobám. Jsou tu ale i další pozitivní účinky, o kterých se už tolik nemluví.
1) Zklidnění mysli
Běh na čerstvém vzduchu s voňavou půdou pod nohama a cvrlikáním ptáků poletujících po okolí je doslova osvobozující. Zejména brzy ráno, kdy se na trávě ještě drží rosa a vy jste venku úplně sami, je ideální doba k relaxaci. Můžete se ponořit do svého nitra, zapomenout na starosti všedního dne a psychicky si tak perfektně odpočinout.
2) Zvýšení sebevědomí
Běhání zvyšuje fyzickou sílu i odolnost a dodává zdravé sebevědomí i víru v sám sebe. Pravidelným tréninkem zvyšujete svou fyzickou odolnost a posouváte hranice svého těla stále dál. Neustálé zlepšování vám umožňuje cítit se silní a více si věřit. Když vidíte, co všechno jste zvládli a jak se posouváte kupředu, uvědomíte si, že dokážete cokoliv, co si umanete a budete mít ze sebe velkou radost. Není divu, že má běhání pozitivní vliv i při léčbě depresí a úzkosti.
3) Lepší nálada
Pohyb uvolňuje do těla endorfiny neboli hormony štěstí. Ten způsobuje, že se vám díky běhu zvedne nálada a to i v případě, že za sebou máte „den blbec“. Náladu zlepšuje také samotný fakt, že i když se vám do pohybu moc nechce, nakonec překonáte svou lenost a uděláte něco dobrého pro své tělo.
Čtěte také: K čemu je dobrý běh. 9 důvodů, proč začít a vytrvat
4) Podpora paměti
Pravidelný jogging může podle zahraničních výzkumů zlepšit paměť a mozkovou činnost, a to zejména u starších osob a lidí středního věku. Zase o důvod víc, proč nazout běžecké boty a vyběhnout do přírody i po čtyřicítce.
5) Noví přátelé
Budete-li běhat pravidelně ve stejnou hodinu, brzy si všimnete lidí, kteří běhu propadli stejně jako vy. Potkat je můžete nejen v parku nebo na ulici, ale také na běžeckých závodech nebo v různých komunitních skupinách na sociálních sítích. Chcete-li, přidejte se k nim, vyměňujte si své zkušenosti, rady a tipy nebo běhejte společně a vzájemně se podporujte a hecujte k lepším výkonům.
6) Inspirace pro druhé
Pozitivního vlivu běhání na vaši tělesnou i duševní kondici si velmi brzy všimnou také lidé kolem vás. Je velmi pravděpodobné, že svými pokroky inspirujete rodinu, přátele nebo třeba kolegy v práci.
Čtěte také: Jak kondičně běhat. Zařaďte běh jako relax
7) Konec prokrastinace
Pokud patříte mezi typické prokrastinátory, kteří rádi odkládají své úkoly donekonečna a jejich pracovní den trvá od rána až do nočních hodin, může vám běhání tento problém krásně vyřešit. Zařazení běžeckého plánu do vašeho všedního dne vás totiž donutí pracovat mnohem efektivněji. Pokud si svůj běžecký trénink naplánujete třeba na 18. hodinu, budete mít jasně vymezený čas na práci, kterou potřebujete ten den stihnout. Po běhání si počítejte jen se sprchou, večeří a relaxací. Vyhnete se tak neustálému odkládání činností, do kterých se vám nechce. Díky běhání dáte svému životu nový řád, který bude mít pozitivní vliv na váš pracovní i osobní život.
A z jakého důvodu běháte vy?