Menu
oBěhání.cz
Hubnutí a běhání

Aqua jogging neboli běh ve vodě posílí svaly a šetří klouby. Proč jej zařadit do tréninku?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

7. 12. 2020

Znáte sport s názvem aqua jogging? Jedná se o aktivitu, která nabývá na popularitě díky svým nezpochybnitelným výhodám, které pro tzv. „aqua joggery“ skýtá. Víte, jaké to jsou?

O co se jedná?

Aqua jogging je druh běhu, který se, jak název napovídá, vykonává ve vodě. Může se provádět v mělké, přechodné či hluboké vodě. V poslední možnosti dokonce nedochází ke kontaktu se dnem a využívají se různé stabilizační a nadlehčovací pomůcky. V současnosti již mnoho sportovních center nabízí lekce aqua joggingu, které disponují speciálním běžeckým pásem. Tento sport lze ale určitě vykonávat i individuálně a bez pásu.

Benefity

Běh ve vodě nabízí několik významných benefitů. První a velmi důležitý benefit je fakt, že tato aktivita nezatěžuje klouby, svaly a šlachy tolik, jako klasický běh. Děje se tomu díky známé vědomosti toho, že voda nadnáší a v závislosti na hloubce vody dokáže snížit váhu až o 90%. S tím je spojené i mnohem menší riziko zranění.

Voda vyvíjí na tělo větší odpor. Tím, jak se při běhu snažíte tento odpor překonat, pracují mnohem více i svaly, které při klasickém běhu jinak nezapojíte nebo jen minimálně. Dále pohyb ve vodě klade vyšší tlak na hrudník, a tím posiluje kardiovaskulární systém. S tím se zlepšuje oběh krve v organismu a lépe se odvádí odpadní látky z těla ven.

Dle statistik a výzkumů vychází najevo, že díky této aktivitě spálíte o něco více kalorií než při běhu klasickém. Konkrétně to má být o 180kcal více (klasický běh = cca 8 kcal/min, běh ve vodě
= cca 11 kcal/min).

Tak, jako při jiných druzích sportu, i při tomto se vyplavuje dopamin, tzv. „hormon štěstí“. Věřte, že po tréninku budete odcházet šťastnější a s lepší náladou. Navíc v letních měsících vás voda příjemně ochladí.

Běhání ve vodě je zkrátka přínosné z několika hledisek – zde je jejich celkové shrnutí:

  • nezatěžování pohybového aparátu
  • vhodné pro lidi s nadváhou
  • zlepšení celkového postoje
  • posílení kardiovaskulárního systému
  • posílení svalstva
  • zrychlení metabolismu
  • vyšší spotřeba kalorií
  • minimální riziko úrazu
  • rehabilitace po úrazech
  • nulové pocení
  • zapojení i horní části těla
  • endorfiny

Pro koho je tento sport vhodný?

Významnou skupinou lidí, pro kterou je tento sport vhodný, jsou lidé s nadváhou či obezitou. Je tomu díky již zmíněnému minimalizovanému náporu na pohybový aparát. Kvůli nadměrnému množství kilogramů se rychleji opotřebovávají klouby apod., a dochází tak k jejich nenávratnému poškození. Voda zjednodušeně „snižuje“ sportovcovu váhu a minimalizuje otřesy.

Dále je běh ve vodě vhodný jako rekonvalescence. Už samotný vznik tento fakt potvrzuje – vždyť samotný průkopník Glenn Mc Waters, americký trenér atletů, tento sport vymyslel za účelem své rychlejší rehabilitace. Tato úspěšná metoda se pak rozšířila a dnes se používá téměř po celém světě.

Někteří lidé se sportu vyhýbají z důvodu nadměrného pocení, které jim zkrátka není příjemné. Aqua jogging je tedy vhodným řešením i pro ně. Ve vodě se člověk nezpotí a zároveň dosáhne požadovaných benefitů.

Co je potřeba?

Potřeba bude kromě vodní plochy i pohodlných plavek, nejen kvůli aerodynamice a komfortu se doporučují plavky v celku. Pokud plánujete u této aktivity zůstat déle a volit pak hlavně hluboké vody, je vhodné si pořídit i nadlehčující pás, tzv.“aqua belt“, pomůže vám s rovnováhou či vás v hlubší vodě nepustí ke dnu. V hlubší vodě nejsou boty potřeba, v mělčích ano. Můžete použít klasické sportovní boty či ty speciálně určené na vodní běh. Využít lze i speciální běžecký pás, podmínkou to ale není. Pokročilí si mohou obstarat i nejrůznější pomůcky – např. zátěžové opasky či činky do vody, a zvýšit tak sportovní zátěž.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Aqua jogging neboli běh ve vodě posílí svaly a šetří klouby. Proč jej zařadit do tréninku?