Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Běh na sněhu bez uklouznutí? Jde to. Poradíme vám, jak na to!

Kateřina Machová

Kateřina Machová

25. 1. 2021

Milujete běh v těch ročních obdobích, kdy stačí obléct tričko, šortky, zavázat tenisky a prostě vyběhnout? Chtěli byste trénovat i v zimě, ale z obav z uklouznutí a následného zranění necháváte běh až na vhodnější dobu? Už nemusíte. Stačí vědět, jak na to! Přinášíme vám návod, jak na běh v zasněžené krajině.

Základ: Správná obuv

Správná obuv je základem pro běh v každou roční dobu, v zimě ale nabírá ještě o něco větší důležitost. Už nejde pouze o správné a pro vaše nohy kvalitní obutí, ale hlavně o to, aby boty v zimě zvládly zamrzlý, zasněžený či vlhký terén. Vhodné je proto vyměnit klasické silniční boty s hladkou podrážkou za například trailové boty, které mají drsnější vzorek podrážky. To vám zajistí pohodlí, nebude vám to podkluzovat, a získáte tak jistější krok. Pro běh v hlubším sněhu se budou hodit běžecké boty z nepromokavého materiálu, například známý goretex materiál poslouží velice dobře. Někomu můžou vyhovovat i speciální vyšší běžecké boty, které vás ochrání od sněhu uvnitř obuvi. Při výběru bot na zimní měsíce tudíž koukejte hlavně na materiál a grip, neboli drsnost vzorku podrážky.

Nesmeky a návleky

Skvělým pomocníkem dokáží být i speciální nesmeky. Jedná se o speciální návleky s plastovými nebo kovovými hroty, které jednoduše nasadíte na obuv. Při běhu na zledovatělém povrchu vám tak nohy nebudou podkluzovat. Mějte se na pozoru při výběru – existují i nesmeky pro běžnou turistiku, které ale nejsou na běh dělané a mohly by sklouzávat. Je také vhodné zmínit pravděpodobně jedinou nevýhodu nesmeků, a sice hlučnost při běhu na silničním povrchu. Nesmeky volte tedy spíše, pokud běháte mimo pevné silniční povrchy.

Pohodlným dodatkem proti sněhu mohou být návleky na kotníky, které mnozí znají z turistických aktivit v horách. Ty zapříčiní to, že vám sníh nenapadá do bot a nohy zůstanou v suchu. Seženete je většinou od dvou set korun.

Další doporučení

Vhodné oblečení

I když máte vysoké tempo, je třeba myslet na vhodné sportovní oblečení, jež vás udrží v teple. Volte takové, které je vyrobené z funkčního materiálu, dobře saje a udrží teplo. Místo jedné či dvou teplých vrstev typu huňatého svetru, sáhněte po vícero slabších vrstvách, které slouží jako jakási tepelná izolace. Vrchní vrstva by měla být z nepromokavého materiálu. Nestyďte se ani vzít si zimní sportovní čepici a rukavice. Hlava a ruce jsou totiž části, které nejvíce pouští teplo z těla ven.

Doplňování tekutin

Pokud se vrhnete na delší trasu, nezapomeňte si s sebou vzít alespoň malé množství vhodného nápoje, např. známý „ionťák“. V chladnějších teplotách může organismus vykazovat menší pocit žízně, tak opatrně, ať nedojde k dehydrataci.

Zimní běžecká technika

Pro lepší stabilitu a pocit opory myslete i na došlap, jenž by měl být na celé chodidlo. Zde platí jednoduchý vzorec: čím větší došlapová plocha = tím větší pocit jistoty. Zkraťte i délku kroků. Nebojte se také zapojit více i ruce, které vám se stabilitou mohou pomoci.

 

Běháte v zimě? A jakou výbavu jste do tréninku zakomponovali vy?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Běh na sněhu bez uklouznutí? Jde to. Poradíme vám, jak na to!