Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Běh při menstruaci. Měly by ženy během periody přerušit trénink?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

10. 11. 2022

Ideální běžecké podmínky, tempo, zátěž… to vše jsou u každé běžkyně individuální proměnné. Stejně tak tomu je s menstruací. Přístup žen k tréninku v tomto období se liší. Pojďme si ale ukázat, klady a zápory této záležitosti – kdy se na trať můžeme bez obav vydat a kdy bychom to raději měly odložit.

Kdy ne?

Mnoho žen zažívá bolestivou menstruaci. Mezi nejčastější symptomy patří např. bolavý podbřišek, diskomfort v bederní oblasti či dokonce bolest celého těla, únava, pokles fyzických a duševních výkonů, bolestivé nadýmání, pokles nálady, nechutenství nebo naopak přehnaná chuť na sladké aj.

Pokud jsou ale ženy odhodlané trénovat hlava nehlava, i přes problematickou fázi, často sahají po tabletách tišících bolest, aby symptomy utišily a mohly si jet své obvyklé tempo. To je v základu špatně. Na toto období se nahlíží jako na fázi zklidnění a nabírání nové ženské energie pro další fáze cyklu. Přebíjet bolest prášky a nutit se do aktivity je tedy v základu špatně. Ještě větším nesmyslem je posouvat hormonální cyklus tabletami. Tělo není stroj a tímto mu akorát zaděláváte na problém, nemá totiž čas regenerovat podle potřeby.

Pokud tedy patříte mezi tuto skupinu žen, které trpí opravdu velkými bolestmi, raději zkuste běh odložit alespoň o 2-3 dny nebo na konec tohoto cyklu, kdy už vaše tělo nebude tak vyčerpané. Začněte ovšem zlehka, žádné maratony ani sprinty! Motivační „Co bolí, to sílí“ zde v tomhle případě nemá místo.

Kdy ano?

V zásadě běh nevadí, na čemž se shodují i odborníci, jsou-li dodrženy jednoduché podmínky:

  • I přes fázi menstruace máte dostatek energie
  • Menstruace není bolestivá
  • Zvládáte i běžné denní aktivity bez problémů
  • Není vám špatně od žaludku
  • Na trénink máte dostatek sil
  • Jste-li schopná naslouchat svému tělu
  • Po tréninku tělo odměníte odpočinkem

Jestliže vám téměř nic nebrání v tréninku, můžete se těšit na tyto pravděpodobné benefity:

  • Vyplaví se hormony štěstí a toto období překlenete s úsměvem na tváři
  • Vyčistíte si hlavu – Přiznejme si to: zvlášť při této fázi mají ženy tendenci být citlivější, zbytečně moc přemýšlet a hledat problémy tam, kde ani nemusí být
  • Rozpohybujete tělo – cirkulace krve zapříčiní uvolnění a zahřátí svalů, leckteré neduhy tak mohou odeznít
  • Vybudujete si silnou vůli – naučíte se nevymlouvat se z tréninku jen protože ženy v tomto období by „běhat neměly“
  • Nevypadnete z tempa – jeden vynechaný trénink rozhodně nevadí téměř nikdy, pokud by jich ale bylo více a vy se například připravujete na závod, už by to vadit mohlo

Pokud se pro trénink rozhodnete, mějte také na paměti, že ženské tělo v tomto období potřebuje mnohem větší opatrnost a vyžaduje si i větší porci sacharidů než obvykle, minimálně 40 g na jednu hodinu tréninku. Dopřejte mu tedy tuto extra porci chvilku před vyběhnutím. Dodržujte nad „normál“ i pitný režim, potřeba po něm se totiž při menstruaci zvyšuje. Doplňujte i dávky železa, které se při menstruaci ztrácí, což má za následek pocit únavy. Odměnou za trénink vám budou mj. endorfiny, které dokáží rozehnat slabší bolesti v podbřišku i bederní oblasti a navodí veselejší náladu.

Veďte si deník!

Dobrou variantou, jak pochopit procesy těla a zjistit, proč se nám ten který den prostě nechce, na trati jsme jako slimáci a unavené jsme ještě dva dny poté, je vést si deník. Nezapomeňte do něj zahrnout i období menstruace, které nás velmi ovlivňuje. S tímto pomocníkem se tak spíše nebudete tlačit do aktivit v období, kdy nemáte sil na rozdávání, a naopak teoreticky vyčtete, kdy je na pořádné výkony vhodný čas!

 

Rozhodujte se vždy podle svého těla. Naučte se mu naslouchat a porozumět. Jen tak vám bude správným parťákem na mnoho a mnoho kilometrů.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Běh při menstruaci. Měly by ženy během periody přerušit trénink?