Běh při nemoci: Kdy je povolený a kdy byste si ho měli zakázat?
Šárka Jirchářová
8. 5. 2019
Zvykli jste si pravidelně běhat, ale vaše plány vám nečekaně zkřížila nemoc? Pokud přemýšlíte, zda vám trénink při nachlazení ublíží nebo ne, máme pro vás jasnou odpověď. Běh s virózou, chřipkou či angínou si odpusťte a počkejte, než se tělo s nemocí vypořádá.
I běžce občas skolí nemoc
Trénovaní jedinci v čele s běžci jsou vůči mnoha nemocem podstatně odolnější než ti, kteří se pravidelně nehýbou. I přesto se čas od času mohou setkat s nachlazením nebo angínou. Pokud se vás nemoc chytí, je důležité ji nepřecházet, přerušit trénink a dopřát tělu dostatek času na uzdravení. V opačném případě si zahráváte s vlastním zdravím a koledujete si o komplikace v podobě zápalu plic, problémů se srdcem a dalších nepříjemných onemocnění.
Běhání s rýmou
Pokud vám jen teče z nosu, avšak teplotu máte v normě, nekašlete a ani vás nebolí klouby, běhání se vzdávat nemusíte. V každém případě se ale držte několika základních pravidel. Trénink přizpůsobte aktuálnímu stavu a nepřepínejte se. Příliš vysoká zátěž by vaše tělo mohla ještě více oslabit a průběh nachlazení zhoršit. Pusťte se proto jen do pomalejšího běhu a trénink klidně ukončete dříve než obvykle. Na běhání se důkladně připravte, pořádně se oblékněte a hlavu, krk i chodidla držte v teple. Jakmile dorazíte domů, skočte do teplé sprchy a poté si vezměte suché a teplé oblečení.
Běh s bolesti v krku? Příznaky nemoci neberte na lehkou váhu
Něco jiného je běhání při kašli, bolestech kloubů a svalů, velké únavě nebo horečce. S těmito příznaky se do běhu rozhodně nepouštějte a naopak si dopřejte odpočinek. Bolest v krku a běhání zkrátka nejdou dohromady. Fyzickou zátěží byste tělo zbytečně obrali o poslední zbytky energie a imunitní systém ještě více oslabili.
Známý propagátor běhu a zakladatel Běžecké školy Miloš Škorpil říká: „Nemá-li člověk zvýšenou teplotu, jde jen o lehké nachlazení a zdravotní problém je v oblasti hlavy od krku nahoru, neodrazuji své svěřence od výběhů. Jen je třeba zvolnit tempo, snížit intenzitu pohybu. Naopak při pomalém běhu se po chvíli uvolní dýchací cesty a člověk se cítí mnohem lépe. Jakmile se ale jedná o zdravotní problém v oblasti od krku dolů, je třeba běhání vypustit a léčit se.“
Místo běhání se věnujte péči o své zdraví
Je jedno, zda jste ulehli s horečkou nebo máte jen zvýšenou teplotou. V každém případě je důležité se pořádně vypotit při nachlazení spojeném s vyšší teplotou. Ta totiž poukazuje na boj těla s nemocí a říká vám, že si máte dopřát odpočinek, abyste nabrali síly. Pořádně proto odpočívejte, buďte v teple, jezte polévky a popíjejte bylinkové čaje. Běhání si na pár dní odpusťte, abyste organismus ještě více nevysilovali.
Své o tom ví i známý lékař atletů Jiří Neumann a všechny běžce varuje: „Pokud je člověk nemocný, tak zátěž se daleko hůř snáší, výkonnost se rapidně snižuje, člověk je taky infekční pro okolí a hlavně si vlastně svým způsobem ubližuje. Nedobře na to reaguje náš imunitní systém, zatěžují se orgány, jako srdce a ledviny. Obyčejná angína může v důsledku vést až k zánětu osrdečníku a následným poškozením například chlopně srdce či dokonce selhání srdce s fatálními následky.“
Na procházku můžete
Pokud už pár dní ležíte a pohyb vám začíná chybět, můžete v případě pěkného počasí na chvíli vyrazit ven. Krátká a pomalá procházka při nachlazení nevadí. Jen je důležité, abyste se pořádně oblékli a moc to nepřeháněli s rychlostí chůze.
Jak dlouho necvičit po nemoci?
Délka rekonvalescence je vysoce individuální. Hodně záleží na věku, stupni trénovanosti, venkovním počasí i onemocnění, se kterým jste se prali. Dokud vás ale trápí zahlenění, kašel a bolest v krku, je lepší být v klidu doma. Po odeznění příznaků vydržte ještě dalších pár dnů v klidu a dopřávejte si jen lehké procházky. Tělo je po nemoci ještě oslabené a velmi snadno chytí něco dalšího. Při návratu k běhání začínejte mírným klusem a postupně se dostávejte ke svému běžeckému plánu.
Myslete na prevenci a posilujte imunitu
V období, kdy viry číhají na každém kroku, je důležité preventivně posilovat svou obranyschopnost. K tomu vám poslouží správně sestavený jídelníček s dostatkem živin a zvýšený příjem vitaminů a minerálů. Pokud si chcete dopřát něco navíc, sáhněte po echinacee, extraktu z grepových semínek, lichořeřišnici, betaglukanech nebo kolostru. Myslete také na to, že je třeba pít optimální množství vody, přiměřeně se oblékat a dopřát si i dostatek spánku. Nic nezkazíte ani celoročním otužováním.