Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Běhání naboso. Jak začít a nezranit se

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

25. 4. 2018

Barefoot running, česky běhání naboso nebo bosé běhání má příznivce po celém světě. Podle běžců je běhání naboso přirozeným a zdravým pohybem. Jak správně běhat bez bot?

Běhání naboso získalo mezi běžci oblibu před šesti lety, kdy vyšla kniha Zrozeni k běhu. V ní popisuje autor, Christopher McDougall, zázračný kmen Tarahuamarů, jehož členové běhají ultramaratony naboso nebo v jednoduše vyrobených, minimalistických sandálech.

Proč běhat naboso

Bosé běhání přináší pocity, které při běhu v botech nezažijeme. Naše nohy mají přímý kontakt se zemí. Intuitivně tak našlapujeme lehce a zvolna.

Vědci z Harvardské univerzity publikovali výzkum, který přináší dobré zprávy ve prospěch bosého běhání: bosý běžec našlapuje automaticky středem chodidla nebo polštářkem, který se nachází těsně pod články prstů. Neběhá tak ´´přes patu´´ nebo s přílišnou pronací či supinací, čímž jsou často zatěžovaná kolena.

Běhánínaboso se také posiluje vaše svaly na nohou, efektivněji,  než při běhání v botech.

Bosé běhání – jak začít

Chcete vyzkoušet běhání naboso? Nejděte na to moc rychle a vnímejte reakce svého těla.

Vyberte správný terén pro běhání naboso

S bosým běháním začněte pomalu. Boty si zouvejte postupně a střídejte bosé běhání s běháním v běžečkách. Bosé běhání vás taky příliš nezrychlí, i když to záleží na jednotlivci.

Začněte prostě tak, že vyrazíte do terénu, který znáte – pro začátek zvolte raději tvrdší terén, jako zpevněnou lesní cestu nebo udržovanou cyklostezku.

Začněte s krátkými trasami

Uběhněte jen pár desítek metrů a pozorujte, jak se cítí vaše nohy i vy sami. Možná zjistíte, že běžíte lehce a že jste zapojili jiné svalstvo, než při běžném běhání. Pokud jste běžec-začátečník, začněte s 10 minutovými bosými výběhy, pokročilí běžci můžou začít běhat bosi zhruba půlhodinové trasy.

Nevyrážejte z domu naboso, ale vyběhněte na běžný trénink v botech a na konci si vyberte vhodný povrch a sundejte boty. Postupem času zvyšujte bosou frekvenci i kilometráž. Zeptejte se kolegů-běžců na jejich zkušenost s bosým běháním.

Běhání a život naboso

Vyzkoušejte různé povrchy – vaše chodidla si po pár měsících běhání naboso zvyknou a pohyb bez bot se stane přirozeným – možná už nikdy nebudete chtít zpět do bot. Běhání bez bot je také dobrou motivací – budete si připadat jako dítě, které objevuje svět. Zkuste se proběhnout po louce nebo po atletickém oválu.

Choďte bez bot – doma, v přírodě, boty si klidně zujte i v práci – na nechápavé pohledy můžete odpovědět, že provádíte experiment a po nějakém čase se pochlubte tím, jak běhání naboso působí na vaše zdraví.

Prstové boty – jsou potřeba na bosé běhání?

Pokud nechcete běhat úplně bosi (v zimě je to trochu o nastydnutí, ale tělo si zvykne na všechno), můžete investovat do tzv. minimalistických bot. Ty obsahují odpruženou podešev, díky které budou vaše chodidla při běhání v bezpečí a taky zůstanou čistá. Je to dobrá možnost do neznámého terénu – boty jsou prstové a dokonale se přizpůsobí chodidlu – a pocit bosého běhání tak zůstává.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Běhání naboso. Jak začít a nezranit se