Menu
oBěhání.cz
Jídelníček běžce

Běhání po alkoholu. Jak tato neřest ovlivňuje váš následný trénink?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

13. 1. 2021

Jsme národ pivařů a většina z nás si sem tam jedno či dvě piva dá. Jiný volí například víno. Jak je to ale s požitím alkoholu a následným tréninkem? Jak moc ho ovlivňuje? A nemají tyto nápoje přeci jen nějaké pozitivní účinky?

Převažující negativa

Tělo zpracovává alkohol jako jed. Naše játra pracují jako o závod, aby se tohoto jedu zbavily. Běžně jsou schopné zpracovat cca 30 ml alkoholu za hodinu. Na pomoc přicházejí ledviny, které požitý jed přemění do kyseliny octové, již vyloučíte močí. Jakou cenu zaplatíte za to, že si váš organismus po dýchánku zvládne pomoci?

Prázdné kalorie

Jak asi správně tušíte, alkohol do tréninkového plánu asi úplně nezapadá. Všichni víme, že alkohol jsou v podstatě jen prázdné kalorie. A můžeme si to často říkat, ale chuť je silnější. Na pozoru by se ale měli hlavně ti, kteří mají za cíl redukci hmotnosti. Pro představu, půl litr zlatavého moku představuje přibližně 200 kcal, dvě deci vína je na tom velice podobně. Pokud jste tedy v dietě, zkuste alkohol významně omezit.

Běhání a hubnutí. Jak na to správně a kdy čekat výsledky

Sedativní účinky

Nepříjemností, kterou pocítíte asi nejvýznamněji, jsou právě sedativní účinky alkoholu. Dostavuje se únava a pomalejší reakční doba. To může mít za následek zhoršenou koordinaci a ta logicky může vést ke zranění. Při běhu je nebezpečná už jen samotná únava, tělo se kvůli nedostatku energie přepíná a to nic prospěšného většinou neskýtá.

Dehydratace a její „doprovod“

Významným negativem, který s sebou popíjení alkoholu přináší, je následná dehydratace organismu. Jen si vzpomeňme na ráno po večírku, kdy máme neuvěřitelnou žízeň, to je právě ono – tělo je dehydratované a potřebuje doplnit tekutiny, které ztratilo. Následek může být ve formě přetížení organismu, ztížených podmínek pro práci ledvin, větší riziko únavy a svalových křečí.

Zhoršený spánek a regenerace

Alkohol narušuje spánkový cyklus, pravděpodobně se druhý den po požití většího množství alkoholu probudíte unavení, a ne a ne se „nastartovat“. Zhoršená je i regenerace, následující po běhu. Tělo tak nedokáže správně načerpat síly pro další fyzický výkon, což jistě žádný sportovec, který to myslí s během vážně, neocení.

Zvýšená srdeční frekvence

Jak je známo, alkohol zvyšuje krevní tlak. Na pozoru by se měli mít hlavně ti, kteří s tím i tak mají problém. Je zde riziko infarktu či mrtvice.

Přeci jen nějaké výhody?

Je třeba nevidět vše černobíle. Alkoholické nápoje, jako je zmíněné pivo nebo víno v malé míře dokáží být zdraví prospěšné. Za zmínku stojí vitamín B, obsažený v pivě. Ten přispívá k odolnému imunitnímu a nervovému systému. Víno zase podle studií prospívá oběhovému systému, srdci, snižuje cholesterol a snižuje riziko ucpání a kornatění tepen. Myslete opravdu na menší množství alkoholu a rozhodně ho nepožívejte před tréninkem!

Radikální řešení nejsou potřeba

Po přečtení a zvážení zmíněných nepříjemností, je nad slunce jasné, že kromě pozitivní stránky v podobě obsažených vitamínů, vám alkohol v tréninku nijak nepomůže. Ba naopak. Řešení nemusí být přitom drastické, úplný zákaz není nutný, pouze stačí mít tyto body na paměti, a přizpůsobit množství vypitých skleniček vašemu tréninkovému plánu. Jedno pivo vám rozhodně neuškodí, tři a více už zvažte. Promyslete také, zda nemůžete běh o den odložit a zvolit nějakou jinou, méně náročnou a pro tělo příjemnější fyzickou aktivitu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Běhání po alkoholu. Jak tato neřest ovlivňuje váš následný trénink?