Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak běhat fartlek. Trénink co vás bude bavit

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

10. 1. 2018

Fartlek je podobný intervalovému tréninku, a stejně jako on také prověří vaši rychlost a sílu. Fartlek ale oproti intervalům nabízí běžci větší svobodu, protože úseky nemusejí být pevně dané. Jak běhat fartlek?

Fartlek je zábavnou formou pro zpestření tréninku.

Proč běhat fartlek

Je skvělou přípravou nejen pro krosový (přespolní) běh. Díky fartleku natrénujete sílu rychlost i vytrvalost. Jak? Střídáním povrchů, terénu a rychlosti.  Fartlek navíc, na rozdíl od intervalového tréninku, nepočítá s pevně danými úseky, vzdálenosti uběhnuté rychle a pomalu jsou na běžci samotném. Proto je trénink oblíbený po celém světě.

Jak na něj?

Slovo fartlek pochází ze švédštiny a můžeme ho přeložit jako hra s rychlostí. Do svého tréninku ho zařazují ultramaratonci i sprinteři. U nás se těší velké oblibě mezi přespolními běžci, protože umožňuje střídání terénu i rychlosti.

Jak běhat fartlek – hrajte si s povrchem

Fartlek je ideální, pokud vás obyčejné intervaly přestaly bavit, ale zároveň potřebujete rychle natrénovat na příští závod . U fartlekového tréninku si totiž nebudete hrát jen s časem na rovině, ale také s odlišnými povrchy. Můžete využít les, asfalt, kostky, pole…v zimě také sníh a v dešti bláto. A samozřejmě u fartleku střídáme také rovinu s kopci.

Jak běhat fartlek – příklad tréninku

Uvádíme dva oblíbené tréninky farleků, které můžete vložit do své běžecké rutiny ve všech ročních obdobích (v zimě si ho užijete obzvlášť).

Kromě toho, že budete běžet intervalově, zařaďte také terén – naplánujte si svůj trénink tak, aby měl jeden mírný kopec, jeden prudký, rovinku, prudký kopec, atd.. Proto je ideální trénovat v lese.

Čtěte také: Jak běhat dlouhé tratě. Vyvarujte se 7 nejčastějších chyb

Pokud možnost kopců ve svém okolí nemáte, využijte alespoň změn povrchu (silnice, polní cesta, v zimě sníh, na podzim listí, atd.). Pro běhání fartleku je potřeba znát svoji maximální tepovou frekvenci (TF max).

Jednodušší verze fartleku na 10-12 km

3 km rozklusání

2–4 min rychlejší tempo (80–90 % z TF max)

3 min volným tempem

5x opakujte

1,5-2 km výklus

Kde běhat v Praze. 9 míst na čerstvém vzduchu i s kopci

Obtížnější verze fartleku na 15–18 km

3 km rozklusání

2–3 min rychlejší tempo (85–90 % z TF max)

4–5 min volným tempem

7x opakujte

na konec cca 2 km výklus

Ohodnoťte tento článek:
2,9
Právě čtete

Jak běhat fartlek. Trénink co vás bude bavit