Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Běžecký deník. Jaké jsou možnosti pro zapisování běžeckých pokroků?

Téměř každý, kdo pravidelně běhá, si měří kilometry nebo alespoň v hlavě zpětně přemítá, kolik kilometrů asi uběhl za minulý týden či minulý měsíc, jak je na tom s průměrným tempem a tak dále. Mnoho běžců, jenž to myslí s během vážně, jde ale dále a svá data si zapisuje nebo uchovává v běžecké aplikaci. Vedení deníku pomáhá například i těm, kteří mají problém se systematičností a dodržováním daných tréninkových plánů. Dnes máme mnoho pomocníků na zaznamenávání pokroků – on-line tréninkové deníky a mnoho běžeckých deníků na internetu je dokonce volně ke stažení. Která možnost vyhovuje vám?

Papír, tužka a textový editor

Nejen ti dříve narození nedají dopustit na klasické zaznamenávání na papír. A není na tom vůbec nic špatného. Výhodou je zde třeba i fakt, že data se na papíře prostě ztratit nemohou, dokud je fyzicky nezlikvidujete. Nevýhodou je to, že nevidíte mnoho údajů, které by vám mohly být nápomocny při běžeckých posunech. Ti, kdo nemají žádnou sportovní aplikaci a zapisují si jen na papír, většinou udávají ale pouze datum, počet km, příp. čas. K dostání je mnoho vizuálně atraktivních běžeckých deníků či tréninkových deníků, jejichž prázdné stránky čekající na popsání jistě dokážou být i motivací pro vyběhnutí.

Někteří dokonce volí zapisování do klasického textového editoru, kterým už disponuje každý uživatel počítačů. Výhodou je všemožné upravování, editování, grafické znázornění či matematické funkce. Bez dalšího vybavení, které měří i průměrné tempo, převýšení apod. je tedy tato metoda zapisování spíše pro „hobby běžce“, kteří nemají v běhu velké (závodnické) ambice. Pro odpočinkové běhy za účelem jen vyčištění hlavy a zrelaxování mysli ale v pohodě postačí.

Elektronický tréninkový deník

Zajímavou možností, jak si zapisovat své aktivity, sledovat pokroky a porovnávat své výkony můžou být on-line tréninkové deníky. Na internetu je jich ke stažení k dispozici nepřeberné množství, je tedy jen na vás, jaký zvolíte. Pohodlné zapisování, přehledné statistiky, sledování plnění cílů, motivační citáty… to vše nabízí moderní formy deníků.

Běžecká aplikace

Na trhu je také velké množství sportovních aplikací, některé jsou souhrnné pro zaznamenávání mnoha pohybových aktivit, některé se specializují na fitness, cyklistiku, atletiku či pouze běh a další. Je jen na vás, která pro vás bude tou pravou. Aplikace se také liší v dostupnosti – některé jsou zdarma, některé placené. Samozřejmě je lákavé, stáhnout si aplikaci zdarma, ovšem placené aplikace často skýtají mnoho užitečných funkcí. Aplikace také velmi často upozorňují svého uživatele, že je nejvyšší čas jít se hýbat, pokud mnoho dní stagnujete, nabízejí zapojení se do mnoha výzev, zasílají přehled uběhnutých kilometrů za určité období a srovnávají s obdobím minulým apod. I toto tedy může být jistou motivací pro běžce, kteří se občas musí ke sportu přemlouvat.

Moderní boty

Nejnovější vymožeností jsou sportovní boty, v nichž je zabudován čip, jenž snímá vaši fyzickou aktivitu. Z čipu v botách se následně vzdálenost zapisuje do sportovních hodinek či dokonce sluchátek, samozřejmostí je ale zaznamenávání i do elektronické aplikace, jenž vám může pomoci s vedením vaší sportovní aktivity.

Závěrem

Tak či tak, při sportovním předsevzetí je nejdůležitější začít. A vytrvat – což může být někdy těžké. A právě s tím může pomoci deník, kam si budete aktivity zaznamenávat. Při poklesu motivace vám pak některé jeho formy mohou v plnění cílů pomoci. K tomu nepotěší oko zapáleného běžce tolik, jako stránky popsané tréninky či aplikace s četnými zaznamenanými (a zlepšujícími se) daty.

A jak jste na tom vy? Používáte tréninkové deníky? Jste v tomhle ohledu spíše stará škola, nebo jste si oblíbili elektronické pomocníky? Napište nám do komentářů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Běžecký deník. Jaké jsou možnosti pro zapisování běžeckých pokroků?