Menu
oBěhání.cz
Významní běžci

Bosá egyptská dívka vyhrává závody, ačkoli si nemůže dovolit boty

Redakce

Redakce

15. 3. 2018

Příběh Marwy, egyptské dívky, které zvítězila v dětském maratonu, aniž by měla jakýkoli trénink nebo vybavení, má jasné poselství. Na světě existují stovky dětí, které by se mohly stát budoucími sportovními hvězdami, jen kdyby měly tu správnou podporu a zdroje.

Touha běhat s ostatními

Marwa Hassan je jedenáctiletá egyptská dívka z Aswanu, která se ze dne na den stala díky svému neuvěřitelnému výkonu mediální hvězdou. Jednoho rána vzbudila a vyšla ven na ulici, aby se podívala, co způsobuje neobvyklý ruch. V té chvíli ještě netušila, jak se její život záhy promění. Ten den pořádala místní zdravotnická nadace Aswan Heart Center – Magdy Yacoub Foundation dětský maraton. Marwa jednoduše zašla za organizátory a zeptala se, jestli by se mohl k závodu přidat. Ačkoli bylo startovné 200 egyptských liber, organizátoři nechali Marwu závodit zadarmo.

Běžící egyptská dívka

Marwa si jen sundala žabky a v tradičním oděvu s těžkou šálou se na startu přiřadila k ostatním dětem ve sportovních dresech. V cíli byla první. Fotografie, na které vbíhá bosá egyptská dívka do cíle, obletěla celý svět. Už při prvním rozhovoru pro televizi, ve kterém se jí moderátoři ptali na její zážitky, Marwa sebevědomě odpověděla, že by bývala zvítězila i v žabkách. V tu chvíli byla nová maratonská naděje na světě. Po celém Egyptě se zvedla vlna dotazů, jestli se najde sportovní klub, díky kterému by egyptská dívka získala nezbytnou podporu, aby se mohla začít věnovat běhání na profesionální úrovni.

Temná stránka vítězného příběhu

Když se média začala zajímat, z jakých poměrů dosud neznámá egyptská dívka pochází, napovrch vyplula nepříjemná pravda. Marwina matka zemřela, když byla ještě malá. Její otec se znovu oženil, a když musel odjet za prací, ponechal Marwu a její dva sourozence v péči své nové ženy. Ta je nutila prodávat zboží na trhu. Pro média egyptská dívka uvedla, že když domů nepřinesli dost peněz, nevlastní matka je bila. Ve svých jedenácti letech chodila Marwa do školy pouze jeden rok.

Blýská se na lepší časy

Když se Marwin otec vrátil z pracovní cesty a zjistil, jak se věci mají, začal okamžitě jednat. S druhou ženou se rozvedl a přihlásil všechny své tři děti do školy. Po Marwině vítězství v dětském maratonu a zveřejnění celého příběhu, se situace začala zlepšovat. Otec dostal od jedné charity nabídku zaměstnání, aby mohl svou rodinu uživit. Marwa získala stipendium od sportovního klubu Talaea El-Geish, který jí zaplatí tréninky i účast na běžeckých závodech.

Skromná přání

Po vítězství v maratonu se několik egyptských televizní společností vzájemně dohodlo a zaplatilo Marwě a jejímu otci pobyt v hotelu, kvůli rozhovorům a televizním vstupům. Při prvním rozhovoru se moderátorka Marwy zeptala, co by si přála. Egyptská dívka bez váhání odpověděla, že by chtěla mobilní telefon, aby viděla, o čem lidé mluví. Dodala, že nikdy nebyla na internetu, a i přesto, že zatím téměř neumí číst, mohla by si prohlížet fotky a dívat se na videa. Co se budoucnosti týče, má Marwa jasno. Jednou by chtěla bydlet v domě jako ostatní. Když se moderátorka zeptala, co tím má na mysli, Marwin otec vysvětlil, že v současnosti žijí v domě bez elektřiny a zavedené vody. To by se ale mohlo záhy změnit, díky nové práci, kterou získal.

Jeden příběh se šťastným koncem

V průběhu svého pobytu v hotelu Marwa objevila kouzlo plavání v hotelovém bazénu. Jakkoli byl hotel zaplacen především pro účely rozhovorů, bylo Marwu těžké z bazénu dostat. Nyní egyptská dívka uvažuje o tom, že se bude kromě běhu věnovat také plavání. Dojemný příběh jedné dívky ukazuje, že po celém světě jsou tisíce dětí, které mají na něco talent, aniž by měly prostředky jej rozvíjet. Přitom by stačilo jen trochu podpory a prostředků, aby se mohly rozvíjet.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Bosá egyptská dívka vyhrává závody, ačkoli si nemůže dovolit boty