Menu
oBěhání.cz
Běžecké závody

Chip time, gun time, merino či fartlek. Pojmy, které by měl znát každý, kdo to s během myslí vážně

Kateřina Machová

Kateřina Machová

9. 12. 2020

Jste vášnivý milovník běhu? Přemýšlíte, že byste vaše výkony posunuli o kousek výš a troufli si na nějaký ten závod? A víte, co znamenají tyto pojmy, se kterými se můžete setkat nejen na trati? Tady je výběr několika z nich.

Trail

Tímto pojmem z angličtiny, jenž znamená „pěšina, stezka, cesta“, se často označuje druh běhu v náročných horských terénech, kde musí běžec překonávat velké převýšení. V horských oblastech jsou proto časté trailové či trail runningové závody. Pokud jste zkušený běžec, trailový běh pro vás může být novou a zajímavou výzvou!

Maraton

Pro někoho je to termín tak známý, že i po probuzení o půlnoci o něm ví vše. Ovšem někteří si nemusí být jistí např. počtem kilometrů, které jsou zdolávány. Přesná trasa by měla být 42,2 km.  Maratónských běhů se účastní pravidelně obrovské množství lidí.

Ultra závod

Jde o vysoce náročné závody, kdy je překonávána vzdálenost delší než při maratonu, tedy trasa delší než 42,2 km. Těchto závodů se účastní vysoce trénovaní a odolní běžci. Pravidelně se běhá hromadný závod Ultramaraton, kde se často setkáme s nejlepšími běžci dané země.

„Orienťák“

Orientační běh je běh, který zapojuje běžcovu schopnost orientace v terénu, který obvykle neznají. Běžci mají k dispozici mapu a buzolu a musí na trase proběhnout několika kontrolními stanicemi. Délka tras se liší.

Chip Time

Tímto pojmem označujeme tzv. „čipový“ nebo taky čistý čas, v anglické terminologii se můžeme setkat se synonymními názvy „real time“ nebo „net time“. Při masových závodech často trvá až několik minut, než závodníci ze zadních řad proběhnou startovní čárou. Tímto časem se tedy začíná měřit od momentu, kdy závodník překročil start, do momentu, kdy překročí cílovou čáru.

Gun Time

Gun time je oficiálním časem závodu, který se udává ve výsledcích. Je to čas měřený od startovního výstřelu po čas doběhu do cíle.

Fartlek

Tento způsob běžeckého tréninku znamená střídání běžeckého tempa a intenzity na základě pocitů samotného běžce. Není tedy dodržován žádný tréninkový plán s předem stanovenými etapami. Často si běžci pro tuto metodu volí členitý povrch a pro mnoho běžců je tato aktivita zábavná a nenásilná forma tréninku.

„Časovka“

Jde o druh tzv. „závodu na čas“, kdy o vítězi rozhoduje dosažený čas.

Intervalový start

Jde o takovou formu startu závodu, kdy je pro každého závodníka určen jiný start, s pevně danými odstupy. Výhodou je to, že se závodníci na startovní čáře nemačkají, nicméně kvůli odstupům pak často soutěží jen „sami se sebou“.

Hromadný start

Jak vyplývá z názvu, jde o start, kdy všichni závodníci vybíhají ve stejný moment, čili v moment výstřelu se celý dav vydá na trasu.

Kontrolní stanice

Jde o zastávky na trase, které zaznamenávají to, že běžec proběhl a tím splnil plán trasy a závodu. Často není nutné, aby běžec zastavoval, stanice a lidé v nich to zvládnou sami.

Warm-up

Jde o nutné zahřátí před začátkem tréninku. Sesterským pojmem je stretching, který označuje protažení před sportovní aktivitou. Oboje se vykonává za účelem minimalizace následného zranění při běhu.

Cooldown

Jde o tzv. zklidnění či vychladnutí po závodu. Mějte na paměti, že po závodu vždy zpomalujte postupně, nikoli naráz.

Elevation

Elevation, česky převýšení, elevace, je hodnota udávající nadmořskou výšku, případně překonané převýšení v m. n. m.

Míle

Pokud se vydáte na závod do zahraničí, můžete se setkat s měřením nikoliv ve známých kilometrech, nýbrž v mílích. Pamatujte, že 1 míle je cca 1600m. Narazit na to můžete i v běžeckých aplikacích.

Propozice

Tzv. propozice znamenají souhrn organizačních pokynů, které obdržíte od organizátorů. Jde o takový recept na to, jak a kdy se na závod přihlásit, co je třeba před startem udělat, kde je start, cíl, jaká je trasa, kde najdete příp. kontrolní a občerstvovací stanice a šatny apod.

Merino

Merino je speciální typ funkčního sportovního materiálu, který velmi dobře odvádí vlhkost, skvěle hřeje, i když je vlhké či mokré. Je také přirozeně antibakteriální. Oblečení z merino materiálu se výborně hodí hlavně pro fyzickou aktivitu v zimních měsících. Svůj název dostal po speciálním plemenu ovcí, jejichž vlna je na výrobu těchto textilií využívána.

Komprese

Kompresní oblečení zná jistě každý „zasloužilý“ sportovec. Jde o materiál, který příznivě redukuje nežádoucí otřesy při sportovní aktivitě a snižují tak možnost poškození svalových vláken. Nejčastěji můžete narazit na kompresní vysoké ponožky/podkolenky, legíny či trička.

BCAA

Známý aminokyselinový doplněk pro sportovce slouží mj. k urychlení regenerace a ochraně svalových vláken. Můžete ho zakoupit ve sportovních obchodech či jako už připravený nápoj u pokladen posiloven.

„Ionťák“

Celým názvem iontový nápoje je tekutina, po které sahají sportovci při nejrůznějších fyzicky náročných aktivitách. Obsahuje mnoho minerálů podporující kvalitní výkon a doplňují rychlé cukry, tudíž rychle dodají energii na trase. Zakoupit můžete opět v každém sportovním obchodě či ho například seženete u pokladen fitness studií a posiloven.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chip time, gun time, merino či fartlek. Pojmy, které by měl znát každý, kdo to s během myslí vážně