Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Cooperův test. Kolik uběhnete za 12 minut, vypoví o vaší zdatnosti

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

9. 6. 2020

Cooperův test je jednoduchým prostředkem, jak si ověřit své běžecké schopnosti. Rozhodli jste se teprve nedávno začít pravidelně běhat? Možná si rádi změříte, jak na tom jste s tělesnou kondicí. Znát svůj výsledek a moct podle něj časem sledovat svůj pokrok je pro sportovce motivující.

Cooper test navrhl pro armádu USA, dnes jej zkouší většina běžců

Cooperův test spočívá v běhu po rovném terénu, který se dá změřit. Úkolem je uběhnout co nejdelší vzdálenost za 12 minut. Tempo má být konstantní – běh, ne klus, ale bez sprintů a kolísání. Ke Cooperovu testu patří přesné tabulky rozdělené podle pohlaví a věku běžce, podle kterých naměřenou vzdálenost můžete vyhodnotit.

Jak vznikl Cooperův zátěžový test? Běh a schopnost rychle a dlouho běžet vypovídá hodně o lidské fyzické zdatnosti. Američan Kenneth H. Cooper, doktor medicíny a plukovník u letectva, se zabýval vlivem cvičení na lidské tělo. Dle svých znalostí vynalezl v roce 1968 tento test tak, aby byl splnitelný a zároveň tělo patřičně prověřil.

Cooper vydal celou řadu knih pojednávajících o fyziologii tréninku, specializoval se na studii kondičního cvičení, jako je aerobik. Ve svých publikacích pojednává také o zdravé výživě a spirituální motivaci.

Jak běžet Cooperův test? Aplikace na mobilu pomůže změřit výsledek

Udělejte si zátěžový test, běh pak bude pro vás moci mít konkrétní cíle k překonání. Je-li vaše fyzička obětí karantény 2020, s výsledkem Cooperova testu se přesně dozvíte, kolik je toho třeba dohnat.

Na Cooperův test se připravte obutím dobrých bot a pohodlného oblečení, stejně jako když jdete cvičit nebo běhat. Před zahájením testu je velmi vhodné se rozcvičit a rozběhat. V jeho průběhu je důležité držet stálou rychlost. Začátečníkům může zvolení správné rychlosti na začátku působit potíže.

Pokuste se vyběhnout tak rychle, jak vám nebude vyloženě nepříjemné běžet celých 12 minut. Po zaznění zvuku časovače má být člověk dostatečně unavený. Běžte, jak jen můžete, až do konce uběhnutí časového limitu. To je pro řádné splnění Cooperova testu nezbytné.

Najděte si vhodný úsek trasy, který už znáte. Terén by měl být co nejrovnější. Ideální je běžecká dráha, na které se uběhnutá vzdálenost měří mnohem lépe než venku na cestě. Protože však žijeme v 21. století, uběhnuté metry vám stejně jako konec časového limitu sdělí mobilní telefon. Dobrých aplikací na běhání je hned několik a většinou vám dají také přehled o tom, kolik spalujete kalorií.

Cooperův test plavání

Cooper test přizpůsobil také pro plaveckou výkonnost. O několik let později po Cooperově běžeckém testu byla zveřejněna tabulka fyzické zdatnosti pro vzdálenost uplavanou za 12 minut. Opět záleží na věkové kategorii a pohlaví plavce.

Souvislé plavání ve dvanácti minutách může být vykonáno jakýmkoli plaveckým stylem. Důležité je, aby byl člověk co nejrychlejší a zároveň se snažil co nejvíce dodržovat konstantní rychlost. U plavání však rychlost není vždy vším a testuje-li se začátečník, samozřejmě by se mimo test měl soustředit také na techniku.

Znáte svou VO2max? Cooper test umožňuje její výpočet

VO2 max je zkratka pro maximální spotřebu kyslíku. Jedná se o nejvyšší možnou míru kyslíku, jakou tělo spotřebovává při cvičení o narůstající intenzitě. Čím více se tělo zatěžuje, tím více je nutno zásobit je kyslíkem, a proto je VO2 max vhodný způsob měření sportovního výkonu. Odráží se v ní kondice vaší oběhové soustavy.

Měření může probíhat různými způsoby, přičemž nejpřesnější je přístrojové měření na běžícím páse nebo rotopedu. Netrénovaný zdravý muž je v průměru schopen podat výkon, při kterém spotřebovává do 40 mililitrů kyslíku na kilogram váhy těla za minutu. U průměrné netrénované ženy je to zhruba 30 ml/(kg·min). Vrcholoví sportovci mohou mít VO2 max i přes 85 ml/(kg·min).

VO2max. Jak zvýšit VO2max hodnoty aneb magický kyslík

S Cooperovým testem VO2 max spočítáte dle následující rovnice:

VO2 max = (naměřená vzdálenost – 504,9) / 44.73

Légerův test – další způsob, jak změřit kondici

Vytrvalostní test, u kterého však jde hlavně o intenzitu vašeho výkonu. Tak by se dal charakterizovat takzvaný “beep test” dr. Luca Légera z montrealské univerzity. Tento test se používá primárně právě k měření VO2 max. Je známý také pod názvem PACER test.

Légerův test vypadá následovně:

Na trase jsou vyznačeny mety po dvaceti metrech. Běžec má za úkol dodržovat rytmus pípání puštěného z nahrávky, které se postupně zrychluje. Proto také název “beep test”. Každé další mety je třeba dosáhnout při dalším pípnutí. Když rychlost pípání dosáhne úrovně, kdy daná osoba už není schopna pokračovat, test končí.

Beep test používá například britská, kanadská a australská armáda a také policejní jednotky těchto a dalších zemí. Ve Finsku patří k povinným fyzických testům v rámci tělesné výchovy na školách, je však zakázáno jeho výsledky známkovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Cooperův test. Kolik uběhnete za 12 minut, vypoví o vaší zdatnosti