Běhání se psem rozhodně stojí za vyzkoušení. Jak začít a co budete k běhu se zvířecím kamarádem potřebovat?
Především je potřeba začít pozvolna a mít trpělivost. Váš pejsek se musí naučit, že se jedná o souvislý běh a ne o hru, při které na váš může skákat a odbíhat, kdy bude chtít.
Běh se psem vs. canicross
Pokud občas necháte svého psa při venčení proběhnout, nebo s ním běžíte i vy sami, jedná se o běh se psem. Canicross je sportovní disciplína, kdy jste vy a váš čtyřnohý parťák sehraným týmem – běžíte v jednotném tempu a používáte speciální běžecký postroj. A po čase, až se oba sladíte, bude vás pes v ideálním případě táhnout a vy tak poběžíte rychleji.
Proč běhat se psem
- běh je přirozená disciplína, pro vás i pro vašeho pejska
- některá plemena běhat potřebují (riziko nadváhy, posílení zadních končetin)
- rozvíjíte výcvik – váš pes se naučí něco nového
- aktivně trávíte čas se psem
Jak začít běhat se psem
Než vůbec začnete myslet na nákup speciálního vybavení, vyzkoušejte si běh se psem na vodítku nebo bez něj. Tady jde především o to, jak je váš pes vycvičený – pokud běžíte na volno, je potřeba, aby poslouchal povely ´´k noze´´ a neodbíhal očuchat každého cyklistu. Neměl by se příliš zastavovat nebo na vás skákat.
Běh se psem s postrojem (kšírami)
Pokud se pokus s během na volno úplně nevydařil a vašemu čtyřnohému kamarádovi se úspěšně podařilo zvládnout všechny možné srandičky, jen ne souvislý běh, vyzkoušejte běh s kšírami. Tady se částečně vyřeší problém se skákáním.
Dejte pejskovi čas, aby si na kšíry zvykl, pokud jste je předtím nepoužívali. Kšíry jsou vhodnější, než obojek, protože redukují tah a pokud je potřeba, neškubete psovi za krk.
Začněte krátkou trasou a po měkkém
Uvidíte, že pes má z běhu radost. Proběhněte se takhle párkrát po kratší, cca 3 km trase. Rozhodně neběhejte se psem po tvrdém povrchu, volte raději lesní cesty nebo travnatý povrch. Nezapomeňte pejska za výkony pravidelně odměňovat.
Pokud se vám víceméně daří se psem souvisle běžet, vyzkoušejte další level běhu pes-člověk.
Výbava na canicross
Budete potřebovat speciální opasek, který je ukončený postrojem (kšíry) pro psa. Opasek si můžete upravit tak, aby vám tah, až vás pes bude táhnout, nešel do páteře, ale do oblasti hýždí, potom vás po trénincích nebudou bolet záda.
K vašemu sedáku-opasku připevníte vodítko, ukončené postrojem pro psa. Vybírejte vodítko s amortyzérem (gumicukem), které tlumí nárazy tah pro zvíře i pro vás. Připravte se na to, že vás zpočátku budou bolet svaly na nohou.
Pozor, ta souhra zvíře-člověk vás dostane, a pokud to bude bavit i vašeho mazlíčka, můžete vyrazit třeba na canicrossové závody. Tady taky potkáte spousty dalších pejskařů-běžců, kteří vám rádi dají další tipy a triky k tréninku.
Na co dát při běhu se psem pozor
- začínejte s kratšími trasami a postupně přidávejte
- dehydratace zvířete (vezměte s sebou lahev na vodu pro sebe i cestovní lahev pro psa)
- pes by měl být nenakrmený (aby nedošlo k protočení žaludku)
- příliš vysoká teplota (pes snáší horko snáší hůře, než člověk)
- tvrdý povrch (s pejskem neběhejte po asfaltu, aby si nenamáhal klouby)
- výživa (poraďte se s veterinářem)
- se psem běhejte ráno nebo večer (psi jsou v tuto dobu nejaktivnější a v létě se tak vyhnete horku)
U canicrossu záleží také na temperamentu vašeho psa. Rozhodně ho do běhu nenuťte, spíše pozvolna zkoušejte, jestli ho to baví.