Menu
oBěhání.cz
Jak běhat

Jak správně běhat z kopce. Seběhněte bezpečně a rychle

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

15. 5. 2018

O tom, jak běhat do kopce, jste už možná slyšeli. Ale kopec má i seběh, který je mnohdy náročnější, než výběh. Naučte se správně běhat z kopce, bez bolesti a zranění.

Běhání do kopce je náročnou disciplínou. Pomůže vám ale pro získání síly a vytrvalosti. Technika pro seběh kopce je stejně důležitá jako správný výběh vzhůru.

Jak správně běhat z kopce

Pro běhání z kopce je důležité udržení rovnováhy, pohled před sebe a práce rukou. Důležité je také pokrčení kolen po celou dobu běhu dolů, aby nedocházelo k ničení kolenních kloubů a tvrdým dopadům na paty.

Jak správně běhat z kopce – udržení rovnováhy

Představte si pro začátek, že jste opice, přeskakující ze stromu na strom. Neskáče s předními končetinami u sebe – naopak, má je hezky roztažené a podle potřeby s nimi mává a máchá. A přesně tyto pohyby rukou vám pomůžou i při běhu z kopce.

Je jedno, jak při tom budete vypadat, důležité je, že vám to pomůže udržet rovnováhu a budete mít větší jistotu, ať už se budete řítit z prudkého kopce, nebo jen z malého kopečku.

Jak správně běhat z kopce – kam se dívat

Dívejte se před sebe, ale ne přímo pod nohy. Svým pohledem budete vybírat nejlepší cestu pro nohy, dívejte se tedy zhruba dva kroky před sebe.

Zatáčejte a obíhejte překážky

Ne vždy je ta nejpřímější cesta nejvhodnější pro vaši bezpečnost. Pokud se budete dívat dva kroky před sebe, snadno rychle vyhodnotíte, kudy to bude lepší.

Když vidíte mokrou trávu přímo před sebou, bude lepší ji oběhnout po suchých kamenech. To platí dvojnásob v zimě, pokud běžíte ve sněhu nebo je riziko ledovky – cestu skenujte očima a buďte připraveni kdykoliv změnit trasu a směrovat tělo vpravo či vlevo.

Jak si neničit kolena při běhu z kopce

Nohy mějte vždy, opravdu vždy pokrčené v kolenou. Dopadem na pokrčené nohy chráníte klouby před otřesy a také získáte více síly na další výskok vpřed. Abyste omezili nárazy chodidel, našlapujte a doskakujte na zem pokud možno zlehka, jako tygr, chystající se ulovit svoji oběť.

Běhání a kolena. Jak běhat a neničit si kolenní klouby

Vyvarujte se těžkému dopadu na paty, raději zmenšete krok, abyste zachovali svůj ladný dopad.

Jak být rychlejší při běhu z kopce

Znáte to – na závodech se to většinou láme při běhu do kopce. Ti slabší přecházejí do chůze, a trénovaní vybíhají po malých krůčcích, a nechávají tak nepřipravené závodníky daleko za sebou.

Svoje soupeře ale můžete předběhnout i při běhu dolů – natáhněte svůj krok. Tak udržíte lépe rovnováhu (vzpomeňte také na použití rukou) a zachováte si parádní rychlost.

Dalším způsobem, jak si udržet dobrou rychlost při běhu z kopce, je náklon těla dopředu (tak jako při běhu po rovině). Zezačátku vám to možná bude připadat nepřirozené, a může se vám zdát, že ztrácíte kontrolu nad pádem – jakmile ale náklon natrénujete, přestanete si svým tělem zbytečně brzdit.

13 jednoduchých způsobů, jak běhat rychleji. Získejte tempo pro váš trénink

Ale pozor, bezpečnost na prvním místě. Pokud běžíte nějaký brutální kopec na závodě, je samozřejmě lepší se v nejhorších momentech naklonit mírně dozadu a raději zpomalit (později to doženete), než spadnout a zajistit si přepravu do cíle na nosítkách.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak správně běhat z kopce. Seběhněte bezpečně a rychle