Menu
oBěhání.cz
Vybavení na běhání

Běžecké ponožky. Jak vybrat ty správné a proč je potřebujete

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

24. 3. 2018

Jako běžci máme ve výbavě spousty funkčních kousků oblečení, ale na ponožky tak nějak zapomínáme. Přitom se dokáží postarat o závod bez odřenin a puchýřů a navíc odvádí pot a zmírňují zápach i po náročném výběhu. Jak správě vybrat běžecké ponožky?

Když začneme běhat, pořídíme si jako první boty. Potom si koupíme běžecké funkční tričko, nepromokavou bundu, kšiltovku, kraťasy, ledvinku na mobil a klíče a další běžecké nezbytnosti. Po čase si možná vybereme i nějaké to bezešvé spodní prádlo, které odvádí pot. A potom si koupíme nové funkční tričko, druhou bundu, další kraťasy, atd. Na běžecké ponožky přitom zcela zapomínáme. K čemu bychom je potřebovali?

Špatné ponožky mohou způsobit puchýře a odřeniny

Možná už se vám někdy udělaly při delším běhu puchýře a vy jste vinu přikládali botám nebo kilometráži, na kterou nejste zvyklí. Obojí může být pravda, špatnymi botami i náhlým navýšením objemu si můžete přivodit puchýře, nicméně nemusíte hned rušit další výběhy nebo běžet kupovat nové boty: raději se nejdřív zamyslete nad tím, čím jste si chránili chodidla. Pokud to byly libovolné, na běh neuzpůsobené, betvaré povlaky na chodidla, puchýře byly nejpíš zaručeny už od prvního kilometru.

Jak tedy vybrat ty správné ponožky na běhání a vyhnout se puchýřům i odřeninám?

Běžecké ponožky – proč je potřebujeme

Nesprávné ponožky mohou zkazit nejeden závod, a proto pečlivě vybírejte, které před důležitou běžeckou událostí oblékáte, ať jdete na jistotu a doběhnete bez bolesti. Výběr správných ponožek na běhání není jednoduchý. Ne, že by nebyly k dostání – naopak je jich spousty. Rozdíly jsou především ve vláknech použitých k výrobě, způsobu antibakteriální úpravy či voděodolnosti. Vše ostatní je estetika a vlastní preference: značka, délka, bezešvost či design.

Nejdůležitější vlastností běžeckých ponožek je tzv. zónování, tedy zesílení klíčových partií jako je pata, nárt a špička, které jsou při běhu nejvíce namáhané. Díky zesílení v patě ponožka drží na svém místě a riziko puchýřů je minimální.

Jak vybrat běžecké ponožky

Bavlněné ponožky jsou sice skvělý nápad, ale poslouží spíše pro běžný den v práci či pod společenskou obuv. Na běhání je potřeba počítat s umělými vlákny, které odvádějí pot a udrží tak naše nohy v suchu a poradí si i s nadměrným zápachem.

Běžecké ponožky poznáte podle zesílení na strategických bodech, tedy pata, nárt a špička. Ale co dál? Kromě zesílení v nejvíce namáhaných místech se shánějte po ponožkách s antibakteriální úpravou. Pokud při trénincích v přírodě sem tam proběhnete potokem anebo je zrovna upršené podzimní počasí, vlhkosti se zcela nevyhnete ani s funkčními vlákny a uzavřený prostor bot díky vlhkosti přiláká plísně a další mikroorganismy. Proto vyberte ponožky, které mají antibakteriální úpravu, například přídavek iontů stříbra.

Čtěte také: Jak se obléct na běh v chladném počasí a na co si dát pozor

V letních měsících, kdy je každé zchlazení žádoucí, oblékněte ponožky s technologií coolmax, která skvěle odvádí pot. Na běhání v chladných dnech se naopak hodí ponožky (ale i tričko či spodní prádlo) z merino vlny. Merino se přizpůsobí teplotě a bude vám v něm příjemně, navíc také odvádí vlhkost. Tyto ponožky využijete i na běžky nebo do trekových bot.

Testujte, testujte, testujte

Jakmile běžecké ponožky vyberete, je čas se v nich párkrát proběhnout, abyste zjistili, jestli správně sedí na vaší noze, neškrtí vás nebo neodstávají. Po otestování klidně vyrazte znovu do obchodu a nakupte více stejných párů, ať můžete ponožky střídat při trénincích. Rozhodně nenechávejte nové ponožky odpočívat v šuplíku až do dne závodu, to by se vám nemuselo vyplatit a odřeniny a další puchýře by na sebe nemusely nechat dlouho čekat.

Kompresní podkolenky na běh – k čemu jsou

Co se podkolenek týká, existují dvě skupiny běžců. Ti, kteří na ně nedají dopustit při žádném výběhu a ti, kteří si o nich myslí své. Ačkoliv někteří běžci oblékají podkolenky, protože to vypadá cool, ve skutečnosti mohou kvalitní běžecké podkolenky zlepšit náš výkon i urychlit regeneraci. Komprese pozitivně ovlivňuje proudění krve v tepnách a svaly jsou tak efektivněji zásobovány kyslíkem, tedy získávají více energie.

Kompresní podkolenky také snižují vibrace ve svalech a tím zmírňují jejich bolestivost před, při i po závodu. Stejně jako v případě ostatního běžeckého vybavení, podkolenky na běh by měly být z materiálu, který odvádí pot a reguluje teplotu v zimě i v létě.

Jak vybrat kompresní podkolenky na běh

Vyzkoušet si v obchodě podkolenky může být problém a proto se spolehněte na doporučení kamarádů-běžců. Pokud ale máte možnost si před koupí podkolenky vzít na sebe, věnujte pozornost oblasti kotníku a Achillovy paty, v těchto místech byste měli cítit silnější oporu. Podkolenka by měla citelně obepnout lýtko, ale rozhodně nesmí škrtit.

Kvalitní sportovní podkolenky mají dvojí měření velikosti: velikost vaší nohy a obvod lýtka. Pokud obvod lýtka není od výrobce uveden, raději zvolte jinou značku. Pokud už při prvním obléknutí cítíte švy, nekupujte a vybírejte tak dlouho, dokud nebudete mít pocit úplného pohodlí a jemného sevření lýtka.

Čtěte také: Jak dlouho po jídle běhat a co jíst před tréninkem

Nebojte se investovat do kvalitních podkolenek, odměnou vám díky kompresi bude oddálení bolesti svalů při závodu či náročnějším tréninku a rychlejší regenerace po tvrdém výkonu. Kompresní podkolenky na běhání rozhodně vyzkoušejte, třeba se stanou stálou součástí vaší výbavy!

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Běžecké ponožky. Jak vybrat ty správné a proč je potřebujete